Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Multumesc de rugaciuni claudia_s. Eu sunt chiar convinsa ca nu vor pati nimic daca le protejez cateva zile. Doar e aproape aprilie...
 

zamfira

Member
Eu am scos cateva afara , langa usa :D, dar la frigul de azinoapte nu stiu ce e cu ele . Sper ca rezista !
 
D

dyayzh

Guest
Cu siguranta. Dar mai asteapta si tu un pic sa fii sigura pe vreme.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am scos muscatele curgatoare in balconul acoperit cam pe la 1 martie. Au inceput sa se inverzeasca runzele si sa prinda viata.
Pana acum cea ma scazuta temperatura a fost +2 gr. noaptea si nu au patit nimic.
Sunt vesele si chiar au nevoie de apa de la soarele din timpul zilei.

Pana la flori mai este insa cale lunga!
 

albela

Active Member
Azi noapte am pus bidoane de plastic pe muscatele mele tinere si azi arata bine. Sa vedem la noapte.
 

nicoleta

Member
Gabiuta, este de o frumusete rara! Pina acum n-am vazut asa o muscata! Sa-ti traiasca si sa se inmulteasca! :rofl:
 

Roxana

Active Member
Am avut si eu varietatea asta de muscata. Are frunzele parfunate si florile sunt superbe! Sa-ti traisca Gabiuta!
 

blueheart_d

Member
am la servici si eu doua muscate din astea (cica englezesti). oare as putea sa iau niste butasi din ele sa le pun la inmultit daca sunt pe floare?
 

olivia31

Member
Minunata muscata englezeasca! Au aparut si pe la florarii varietati de genul asta. Din experienta mea de ani de zile cu muscate pot sa spun ca se prind imediat si fara mofturi, puse direct in pamant. Acum... cu cele din comert e mai problematic. Nu stiu ce conditii a avut si cum a fost crescuta. E posibil sa aiba ceva probleme de adaptare. Fa o incercare cu butasi. :D Succes!
http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... d/muscate/
 

Fleur

Active Member
Pune-i cu incredere ca se prind, doar ai grija si nu-i uda prea mult. Muscatele sunt sensibile la umezeala si trebuie lasat pamantul sa se usuce intre 2 udari.
 

olivia31

Member
Trebuie sa spun ca experienta mea cu muscatele e ca nu le deranjeaza deloc umezeala. Dimpotriva. Daca apuca sa se usuce chiar si putin pamantul imediat se lasa. La unele ghivece pamantul se usuca de dimineata pana seara si a doua zi le gasesc si tija bobocilor lasata. Problema e ca muscatele mele fac niste tije florale uriase, de 30 de cm pe putin si au de unde sa se lase. Inflorescentele sunt mari si grele si mai trag si ele in jos. La fiecare reactioneaza diferit in functie de conditii presupun.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus