Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Nu..............chiar daca stai bine cu olfactivul.Poate frunzele puse pe palma sa emane o "boare ":)
 

AngelEyes

Member
De multi ani eu iernez muscatele curgatoare si cele drepte,comune in balconul de la dormitor.Nu este inchis cu termopan,insa inchid geamul iarna si il deschid doar pentru aerisire cate 10 minute.Ierneaza foarte bine acolo si le ud o data pe luna cu putina apa.In primul an le-am bagat in casa si mi-au murit...Atentie pe parcursul anului,mai ales vara...nu le puneti foarte multa apa pentru ca sunt predispuse la putrezire.Prefera cat mai mult soare si sunt rezistente la aerul uscat si chiar la lipsa apei din sol pentru o perioada scurta.
 

olivia31

Member
Intr-adevar prefera frigul iarna. Doi ani le-am tinut in casa la cald si mureau pe capete. Iarna asta le-am tinut in balcon (inchis) unde temperatura coboara chiar si sub 10 grade si le-a fost foarte bine. S-au mentinut verzi si proaspete si nu a mai murit nici una. Iata cateva din ultimele infloriri. Cea rosie curgatoare e printre cele mai batrane dar este o feerie.

http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... d/muscate/
 

Fleur

Active Member
Foarte frumoase muscatele tale olivia. Se vede ca le creezi conditii bune. Sa-ti traiasca si la mai multe! Sunt niste flori minunate si cu putine pretentii.
 

cllara78

Member
Buna.Eu sunt incepatoare in cultivat flori,asa ca pana acum nu am avut muscate.Anul acesta am cumparat seminte .Pe plic scria Pelargonium geranium ,presupun ca sunt muscate.In februarie am semanat intr-o cutiuta iar acum au peste 15cm.Au crescut extrem de repede.A trebuit sa le repic deja in ghivece.Mi-e frica sa nu se opreasca din crescut.As vrea sa va intreb cat de mare tb sa fie ghiveciul si daca ar fi mai bine sa le scot in gradina?
 

adrianam

Well-Known Member
Cllara, nu am experienta cu rasadul, numai cu butasii.
dar daca au deja 15 cm, cred ca poti sa-i scoti afara, undeva mai la adapost, langa un zid sudic si protejate fata de soarele de pranz daca se poate. Eu zci ca nu vor mai creste asa mult in inaltime si vor dezvolta frunze mai sanatoase.
Mult succes! :D
 

cllara78

Member
Scuza-ma ,Adianam dar nu am inteles daca tb sa le pun in pamantul din gradina sau doar sa le mut ghiveciul?Daca ar fi bine sa le tin in ghiveci cam cat de mare tb sa fie acesta?Multumesc
 

Fleur

Active Member
Draga Cllara, muscatele sunt plante de ghiveci, dar ele se adapteaza si cresc frumos si in gradina pe timpul verii dar nu rezista acolo si iarna. Indiferent ca le vei creste inghiveci sau in gradina trebuie sa le pui in paharele si sa le acomodezi vreo 3-4 saptamani cu conditiile de afara iar apoi le pui fie in ghivece obisnuite fie in gradina.
Niciodata o planta mica nu se pune direct intr-un ghiveci mare daca vreti sa infloreasca, fiindca altfel ea isi va consuma energia sa umple ghiveciul cu radacini in detrimentul infloririi.
 

olivia31

Member
Clara, uite cateva imagini cu muscatele mele iesite din seminte.

http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... GP0594.jpg
http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... GP0595.jpg

Intr-adevar, plantele mici trebuie tinute in recipiente mici pana le umplu cu radacini si apoi mutate inintr-un recipient putin mai mare. Unele plante pot ramane in acelasi ghiveci tot timpul si nu au nevoie de prea mult loc sa se dezvolte bine. Eu cultiv muscate de multi ani si le inmultesc prin butasire. Anul acesta am incercat si seminte. Le-am plantat in iarna (ianuarie) intr-un ghiveci mai mare si cand s-au marit putin le-am transplantat pe fiecare in ghiveci propriu dupa cum ai vazut. Deocamdata vad ca le merge bine. Le bate si soarele in timpul zilei. Uite si cateva imagini cu celelalte muscate din butasi.

http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... d/muscate/
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine chestia cu butasirea a dat chix mereu. :( Nu am mina pentru asa ceva.Mai ales la cele curgatoare.Asa ca ma reprofilez pe seminte. :D
Culmea este ca imi plac foarte,foarte mult muscatele.
Olivia,seminte ai gasit in comert?Si de curgatoare?
 

olivia31

Member
Seminte am gasit doar de muscate normale si le-am luat asa de curiozitate, pentru ca ma pasioneaza muscatele. Astept sa vad ce culoare au.
Spune-mi ce anume crezi ca nu a mers la butasire. Cum ai procedat? E ciudat ca nu ai reusit sa inmultesti nici una astfel. Este cea mai comuna metoda de inmultire. La mine se prind aproape toti lastarii. Ii pun direct in pamant. Primavara asta am pus cate doi lastari din fiecare culoare, adica in jur de 16 (avand in vedere si cele curgatoare). Vad ca s-au prins toti. Am avut ghinion doar cu cea alba. Lastarul a putrezit. Dar mai am una, cea din imagine.
Nu prea ma atrag cele englezesti chiar daca sunt foarte frumoase. Nu miros a muscate. Raman la cele traditionale romanesti.

http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... d/muscate/
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hmmmm............nu merg pur si simplu.Am incercat si in toamna si acum in primavara si anul trecut!Unii i-am pus in banuti vazind ca cei care vind asa ii pun.Altii i-am pus direct in pamint.Toti dar absolut toti au putrezit.Sa le fi pus apa prea multa?Nu cred ca nu le ud decit atunci cind le infig in pamint :( .
Ai tu vreo metoda speciala?
Pamint am de flori.Adica din cel care pun la toate florile.Chiar nu imi explic :cry:
 

olivia31

Member
Nu am o metoda speciala si chiar nu ii bibilesc deloc. Ii infig in pamant si le pun apa. Cateodata le pun prea multa si tot supravietuiesc. Cateodata nici nu am grija sa nu stea la soare dupa ce ii plantez. Au pamant normal de florarie. Imi pare rau ca nu-ti merg...
 

adrianam

Well-Known Member
Gabiuta, vrei muscate curgatoare?
Eu am pus mai multi butasi in primavara aceasta in pamant, afara pe balcon, si par ca s-au prins. Daca vrei iti trimit din ei, si-ti mai trimit si cativa butasi. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc din inima Adriana.Pentru moment am cumparat 8 plantute diverse culori.Intr-adevar imi plac foarte mult la pervazele exterioare si pe ghivecele de pe perete.Sa zic ca am deocamdata.Daca cumva mai vreau :oops: te anunt.Esti o draguta :D

Violeta draga mea.........dupa cum am zis mai sus un rind:am gasit de cumparat.Dar frumusetea consta in a vedea cum se prind de mina ta,ceea ce la mine nu e cazul :evil: or sti astrele cevasilea :gandit:
 

blueheart_d

Member
eu am pus la prins 11 butasi si i-am pierdut doar pe cei lemnificati. din 3 crengi lungi am obtinut 11 si partea de la baza mai batrana nu s-a prins, dar in rest nu sunt probleme.
muscatele vechi au flori deja, dar vreau sa stiu daca au nevoie de polenizare artificiala pt a face seminte. am cumparat si eu doua plicuri de seminte de muscate si imi place cat de dragute au iesit, iar acum vreau sa obtin seminte si de la ale mele
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus