Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

gomez99

Well-Known Member
daca invazia este puternica, puteti sa puneti peste planta o punga de plastic pentru 12-24 ore. la calduri mari plantele mai sensibile se vor resimti putin, asa ca metoda ar merge aplicata peste noapte. se formeaza in punga un microclimat toxic pentru gijganie, care nici nu mai poate sa fuga spre alte plante. si intodeauna stropiti la 1 sau 2 ore dupa ce ati udat planta, udat pamintul/ghiveciul.
 

coraline

New Member
bun, va multumesc pentru sfaturi!
asadar
- am cumparat movento, mai mult mospilan, eforia (am vazut tot aici pe forum ca ar fi recomandat, am vazut si ca i s-a retras omologarea din 2018, ma mira ca am gasit :rofl: ), siltim
- o sa stropesc peste tot in jurul plantelor
- m-am uitat in jur, macar pe o raza de 5m o sa dau cu erbicid peste tot, macar din ce e in imediata apropiere sa dispara din balarii
- o sa incep sa bag in casa in carantina ce e mai grav afectat
- nu stiam ca trebuie facuta pauza intre udatul pamantului si aplicarea insecticidului, o sa respect recomandarea de acum

si .... sper sa vina septembrie mai repede, sa treaca toata canicula si sa le mai ia din forta animalelor... multumesc!
 

gomez99

Well-Known Member
- nu stiam ca trebuie facuta pauza intre udatul pamantului si aplicarea insecticidului, o sa respect recomandarea de acum
e bine ca planta sa fie hidratata, altfel solutia chimica poate sa ii dauneze. iar pentru asta ii trebuie timp sa absoarba apa din sol.
 

coraline

New Member
Cam asa arata dupa stropirea de marti. Praful alb sunt animalele moarte.

Au mai disparut, dar ma astept sa reapara. Intre timp, tre sa elimin menta si papalaii din gradina, sunt pur si simplu magnet de muste.

Maine seara ud bine si sambata dimineata stropesc iar.
Ce e in casa continua sa fie f ok si fara musca.

Insa in ciuda tuturor, plantelor le merge ff bine, parca e nutritiv insecticidul asta :rofl:IMG-20200730-WA0010.jpegIMG-20200730-WA0012.jpeg20200730_090240.jpg20200730_090247.jpg
 

crysty

Active Member
Pe lavanda s-au asezat pentru ca erau musculitele peste tot si invazia e mare, dar de cand ma stiu nu am vazut lavanda sa adune daunatori din cauza ca are uleiul ala eteric prea puternic :-D dar nu-i problema bine ca e stropita si ea macar preventiv.
Lavanda se poate planta direct afara daca si cand doriti, ea rezista cu brio la friguri extreme. La seceta nici nu mai vorbesc, faptul ca are frunze argintii o categoriseste din start ca planta rezistenta la seceta extrema. (ma refer la lavanda inalta nu cea pitica de ghiveci, de asta de ghiveci nu stiu )
Menta o sa rasara iar ca e virtual indestructibila daca o smulgeti cu mana sau taiata cu sapa , probabil doar erbicidul sa ii vina de hac dar ar fi pacat sa nu mai aveti niciun fir de menta in gradina. Eventual salvati niste radacini de menta intr-un ghiveci si o replantati cand dispar musculitele ca sa aiba timp pana la iarna sa se prinda bine, desi depinde cum ati stropit cu erbicid ,e posibil ca vreo radacina sa scape si sa faca lastari iarasi.
E normal sa ramana musculite lipite moarte pe plante ,e exact ce spuneam mai devreme ca ele secreta ceva lipicios . Cu timpul or sa se spele plantele de resturile de pe frunze de la ploaie, la toamna nici nu o sa se mai cunoasca ceva ca a fost vreo invazie.
Cand scapati de musculite scoateti ghivecele afara din casa pentru ca plantele sa apuce sa creasca destul cat e vara sa se bucure de multa lumina, pentru ca iarna e lunga si fara lumina si fara caldura,or sa li se urasca chiar si pe pervaz cand ziua are lumina doar cateva ore si aia e slaba pentru ca e mai mult innorat.
 
Ultima editare:

coraline

New Member
Astazi am mai facut o stropire si ce e mai atractiv am bagat in carantina in interior

O intrebare... ce se intampla cu insecticide cand ploua? Am observat ca indiferent cu ce stropesc (ca e sistemic, ca nu...), dupa ploaie apar muste la greu. Cumva se spala tot, de aia nu au asa mare efect in exterior?

Abia astept sa scap, daca oi reusi anul asta, ca am un portocal tare frumos care sufera in interior :(
Lavanda, culmea, e printre locatiile preferate de musca :(
 

gomez99

Well-Known Member
majoritatea solutiilor sint spalate de ploaie. pentru cele sistemice e necesr un minim de 6 ore ca sa patrunda in planta. exista adjuvante cum e break-throug s240, al caror rol este sa fixeze si sa distribuie uniform solutia pe frunze. in cazul folosirii acestora efectul ploii este mult redus.
 

crysty

Active Member
majoritatea solutiilor sint spalate de ploaie. pentru cele sistemice e necesr un minim de 6 ore ca sa patrunda in planta. exista adjuvante cum e break-throug s240, al caror rol este sa fixeze si sa distribuie uniform solutia pe frunze. in cazul folosirii acestora efectul ploii este mult redus.
eu i-am recomandat siltimul. Tot adjuvant e si asta si se gaseste mult mai usor in comert decat alte marci si pentru ca este fabricat la timisoara parca.
...O intrebare... ce se intampla cu insecticide cand ploua? Am observat ca indiferent cu ce stropesc (ca e sistemic, ca nu...), dupa ploaie apar muste la greu. Cumva se spala tot, de aia nu au asa mare efect in exterior?...
Odata ce apuca sa intre substanta in planta sa circule o data cu seva ei, nici mama ploii nu o spala.
Ploaia deranjeza musculitele si nu au pe ce sa se retraga ca totul e ud de asta vi se pare ca sunt mai multe. Un strop de apa pentru o musculita alba este mare cat o casa pentru noi oamenii iar cand ploua este un adevarat armagheddon pentru insecte si cum peste tot este ud nu au unde sa stea linistite plus ca sunt starnite de sub frunze, de sub pietre de peste tot si nu mai stiu locul lor unde stateau ele.
 

coraline

New Member
Asadar dupa 3 saptamani de munca acerba, dat cu erbicid toata zona (astazi deja am observat ca se usuca papadiile si pirul si astea erau mari purtatoare!), dat cu insecticid la 3-4 zile si bagat in carantina la greu, se vad rezultate!!
Am mai gasit 10 muste ratacite azi dimineata, inainte sa stropesc din nou (pe lavanda!!). Nu stiu cat voi putea rezista in ritmul asta si cat de normal o fi, dar momentan sunt fericita.
Mai trist e ca plantele bagate in carantina sunt cele mai "apetisante" si nu stiu daca reitegrarea lor in aer liber nu ar duce la anularea tuturor rezultatelor de pana acum :(
Ca idee, am folosit Mospilan/ Mospilan Oil, Fastac, Mavrik, Movento, Talent, Teppeki - combinate 2 cate 2 unul de contact cu unul sistemic. Nu fac decat atata solutie cat am nevoie pentru stropirea din ziua respectiva.

Trebuie sa mai caut Siltim, e cam greu de gasit dar o sa ajung si acolo.

Si traiasca erbicidul total!!
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Asadar dupa 3 saptamani de munca acerba, dat cu erbicid toata zona (astazi deja am observat ca se usuca papadiile si pirul si astea erau mari purtatoare!), dat cu insecticid la 3-4 zile si bagat in carantina la greu, se vad rezultate!!
Am mai gasit 10 muste ratacite azi dimineata, inainte sa stropesc din nou (pe lavanda!!). Nu stiu cat voi putea rezista in ritmul asta si cat de normal o fi, dar momentan sunt fericita.
Mai trist e ca plantele bagate in carantina sunt cele mai "apetisante" si nu stiu daca reitegrarea lor in aer liber nu ar duce la anularea tuturor rezultatelor de pana acum :(
Ca idee, am folosit Mospilan/ Mospilan Oil, Fastac, Mavrik, Movento, Talent, Teppeki - combinate 2 cate 2 unul de contact cu unul sistemic. Nu fac decat atata solutie cat am nevoie pentru stropirea din ziua respectiva.

Trebuie sa mai caut Siltim, e cam greu de gasit dar o sa ajung si acolo.

Si traiasca erbicidul total!!
Slava cerului ca traiti in Romania si ca se gasesc N optiuni de insecticide. Era o doamna romanca pe forum aici care locuieste in Austria sau Olanda si a spus intr-o postare ca nu se gasesc insecticide la ei de cumparat pentru tratamentul plantelor, poate depinde si de marimea orasului... Alte tari din Europa au o cultura a principiului ECO/BIO mult mai dezvoltata ca la noi. Poate si clima din alte tari, mai racoroasa, mai umeda sa nu ajute daunatorii ca sa prospere pe cand in Romania odata ce a venit vara, e teroare cu daunatorii.
Din moment ce nu mai vedeti musculite prin gradina atunci puteti scoate plantele afara sa aiba timp sa se recupereze ca daca stati cu frica ca mai apare ceva atunci va treziti ca a venit toamna. Oricum daca mai apare cate o musculita stiti de acum ce aveti de facut , in acel loc unde ati vazut-o, pentru ca astea nu pot zbura pe distante mari, stropiti pe o raza de 1-2 metri.
Daca nu mai trebuie stropit mult atunci nu mai are rost sa cautati Siltim, dar daca totusi mai trebuie stropit iar si trebuie Siltim atunci el se poate gasi online, de exemplu la https://www.ferma-gradina.ro/siltim-adjuvant-tratamente-fitosanitare-2-ml.html dar sa stiti ca mai costa si vreo 18 lei transportul asa ca mai bine luati online doar daca va trebuie sticla de 100 ml, ca pentru o fiola de 2 ml la 2 lei nu se merita 18 lei transportul.
E site serios am cumparat de la ei chiar si seminte de cactus la plic si erau viabile dar in schimb siltim-ul la sticla de 100 ml l-am luat din centru unde locuiesc in galati anul trecut si m-a costat 25 de lei. Aici sunt 4 (patru !!) fitofarmacii la distanta de cateva minute una de alta :-D din care una stiu ca mai aducea si Siltim.
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
foarte buna abordarea, sanse foarte mari de succes! acu, daca aveti gradina, aveti si gijganii, chiar daca doar din cind in cind. as zice sa gasiti un moment de gindire si sa faceti o lista cam cu ce v-ar trebui sa folositi pe un an intreg, inclusiv ingrasaminte daca folositi, si sa comandati o singura data. in felul asta cheltuielile de transport se disipa si nu mai conteaza. iar chimicalele de obicei sint garantate cel putin 2 ani. eu comand cam in fiecare an in ianuarie, pe la sfirsit incep unele reduceri, si rar mai trebuie sa cumpar cite ceva in cursul anului.
 

coraline

New Member
asadar am zis sa mai reduc din stropiri, caci unele flori incepusera sa se resimta.. si am ajuns la 1 pe saptamana.
timp de 2 saptamani a mers foarte ok, mai erau cateva muste bete, dar nimic problematic.

asa ca, zic eu, hai sa scot si muscatele afara, ca saracele nu au inflorit anul asta. le scot, le stropesc si pe ele preventiv cu acelasi mix din gradina. asta era sambata.
astazi, ce sa vad. full de musca pe muscate. pe restul nu vad sa fie decat pasagere, dar muscata din verde devenise alba. mi-am pus mainile-n cap.
ma bucur ca vine toamna, ca imi vine sa smulg tot cu radacina si sa le arunc la tomberon....
 

crysty

Active Member
asadar am zis sa mai reduc din stropiri, caci unele flori incepusera sa se resimta.. si am ajuns la 1 pe saptamana.
timp de 2 saptamani a mers foarte ok, mai erau cateva muste bete, dar nimic problematic.

asa ca, zic eu, hai sa scot si muscatele afara, ca saracele nu au inflorit anul asta. le scot, le stropesc si pe ele preventiv cu acelasi mix din gradina. asta era sambata.
astazi, ce sa vad. full de musca pe muscate. pe restul nu vad sa fie decat pasagere, dar muscata din verde devenise alba. mi-am pus mainile-n cap.
ma bucur ca vine toamna, ca imi vine sa smulg tot cu radacina si sa le arunc la tomberon....
Frunzele la plantele din ghivece/de apartament se decoloreaza foarte tare de la stat in soare intens, am patit-o deja anul asta la trandafir chinezesc, la o tufa de coacaz plantata in galeata, din cauza ca au stat in soare si le-a fiert frunzele. Or sa isi revina si o sa inceapa sa creasca bine inapoi cu cat se apropie toamna mai mult. Este vorba despre exact ce va spuneam mai sus ca plantele la noi nu se simt bine decat pana la 28-30 de grade, pe urma este teroare pentru ele soarele si caldura uscata intensa de vara. Se decoloreaza frunzele de un verde foarde deschis ca si cum nu ar mai putea face clorofila, asta in special de la soare intens, dar se vor face verde inchis la loc. Ele arata ca si cum ar avea cloroza, doar cu nervurile mai verzi, adica ca o lipsa de fier dar nu e. Am vandut pui de muscate la o cafenea anul trecut si le-am plantat in jgheaburi afara la geamuri si tot eu am avut grija de ele si tot asa am patit sa nu mai vrea sa creasca niciuna sau nici sa infloreasca dar prin octombrie erau pline de flori. Asa ca nu aruncati nicio muscata. Vor avea flori pana vine frigul mai puternic noaptea, cand o sa le doboare, dar asta pe la sfarsitul lunii noiembrie. Depinde probil si de specie, eu am avut doar acea specie cu florile dispuse in buchet globular ca o minge.
Imi pare rau sa aud ca iar s-au adunat musculitele pe muscatele scoase afara, nu stiu ce sa zic, probabil undeva sau vreo planta nu ati stropit-o si v-a scapat. Aveti invazie foarte si daca gradina spuneti ca au disparut si nu mai vin de la vecini ma face sa ma gandesc daca rasadurile de flori nu le-ati cumparat de la cineva unde avea deja acest daunator, fie el si sub forma de oua in pamant.

Imi amintiti de o intamplare , cu acel patron de la cafenea care cumparase de aici din oras, din galati rasaduri de petunii la un pret avantajos intr-o primavara (acum vreo 3 ani) din piata de la cineva care vindea rasaduri la taraba, fara sa vada si sa stie ca petuniile aveau cate o musculita alba prin ele, nici nu stie cum sunt daunatorii, si cand m-a cunoscut prin olx ca vindeam pui de plante de interior si mi-a solicitat serviciul de intretinere plante prin iulie erau petuniile pline de musculita alba, dar asa de pline incat atingeam o planta si zburau cu sutele din ea si era prea tarziu pentru a le salva chiar daca am facut o stropire imediat.
Mi-am dat seama de la ce vanzator (crestea flori intr-o sera dintr-o comuna din apropiere de oras si le aducea cu masina) din piata de la taraba a luat si i-am spus sa nu mai ia de acolo si cand a venit primavara urmatoare noroc ca eu fusesem o tura prin piata sa vad ce flori au aparut ca rasaduri si cand mi-a spus ca vrea sa cumpere iar rasaduri de petunii dat fiind faptul ca eu nu am, i-am spus cand trece pe acolo sa se uite la flori special dupa musculita alba ca au din nou si sa nu cumpere ca o sa il coste tratamentele si a venit si mi-a confirmat ca florile aveau ca niste musculite albe mici si nu a mai cumparat asa ca am stabilit ca sa seman flori in jgheaburi si sa aduc cateva rasaduri de muscate facute de mine si sanatos garantate.


Acest daunator nu zboara pe distante mari,nu migreaza spre noi teritorii, deci nu apare in natura peste tot oricand si oriunde, nu o sa vedeti pe campuri si pe pajisti musculita alba de sera ca pe greieri si lacuste cel putin eu nu am vazut si nici auzit sa fie campuri/paduri intregi pline de musculita, ci mai degraba se aduce acasa odata cu niste rasaduri cumparate de la o sera sau cineva care are vreun solar unde nu a facut tratamentele la timp, de regula din cauza costurilor sau nu stie meserie. Daca lumea ar fi mai atenta la cumparat, iar crescatorii de flori cu sere si solarii ar sti meserie si si-ar permite financiar sa faca tratamentele necesare inclusiv la sol odata la 3 ani, consider ca acest daunator poate fi eradicat, dar asta e o parere personala. Dumneavoastra sau un vecin, ati adus acasa acest daunator si daca nu se fac tratamentele la timp atunci e posibil ca el sa reapara in acea zona si anul urmator dar nu neaparat, depinde de zona ,daca este sapat solul , daca este anotimp ploios, etc.
Ma rog, m-am deviat de la subiect si asta nu ajuta cu nimic pentru ca invazia s-a facut , faptul e implinit. Aveti rabdare si mai stropiti daca considerati de cuviinta dar asa cum am mai specificat in alt postare, o data pe saptamana in ce priveste Calypso sau Movento.
De preferat ca dupa 4 stropiri sa se faca o mica pauza, sariti peste o saptamana, ca sa dati voie florilor sa se recupereze dupa chimicale mai usor.
 

coraline

New Member
nu am rasaduri noi :( ca in atatea belele, nu am vrut sa aduc si altele...
am mai dat astazi cu movento, siltim si fastac. deja se vede ca unele frunze se usuca, nu mai rezista la atatea stropiri.. am stropit strict ce era afectat, pe restul le-am lasat in pace. am dat ca de obicei, pe pamant, ghivece, in jur.

astazi am smuls si greblat buruieni pe distanta de 10m imprejurul casei mele (la cum bate vantul m-am gandit ca poate o aduce o pala de vant :rofl: ). in asemenea hal am ajuns. si totusi am gradina de placere, nu traiesc din ea, am si munca pe langa :rofl:

am un vecin cateva case mai incolo care imi spune acelasi lucru, ca a innebunit cate tratamente face, ii mor florile pe capete si nu scapa. probabil solutia va fi sa mi pun doar flori care nu pot fi afectate/ sunt afectate mai greu de musca.

abia astept toamna....
 

gomez99

Well-Known Member
am stropit strict ce era afectat, pe restul le-am lasat in pace. am dat ca de obicei, pe pamant, ghivece, in jur.
de regula eu stropesc toata gradina cind stropesc, pentru ca giza se muta pe plantele netratate. si intotdeauna stropesc cu combinatii de cel putin 2 substante, ca sa evit imunizarea. a doua stropire include aproape sigur nissorun. daca atacul e puternic si mai trebuie sa fac o a treia stropire, fac un tratament cu bionat sau trainer intre.
anul asta am avut si eu ceva probleme cu musculita, pare mai rezistenta ca in alti ani, poate din cauza uscaciunii, am gasit-o pe menta unde n-am avut niciodata pina acum.
 

coraline

New Member
la ce temperaturi incep sa moara sau sa devina inactive mustele astea? incerc sa ma gandesc cum sa "pastrez" florile pe timp de iarna

pe menta eu am avut mereu, a fost chiar un mare magnet, a trebuit sa o scot din gradina si sa o mut in casa (probabil o voi elimina cu totul). una singura mai napadita am pus-o in punga azi cu insecticid, ca am putut sa o mut in casa.

deja multe din flori au frunzele arse, nu mai pot continua cu tratamente cu insecticid momentan.
mai fac o stropire sambata, si gata. ori scad temperaturile, ori le las sa se descurce si ele singure, ma declar oficial invinsa.
vorba aia "live and let die"

e pacat de dzeu, toata zona e full, ma plimb pe strada si vad balariile pline de musca...
 

crysty

Active Member
la ce temperaturi incep sa moara sau sa devina inactive mustele astea? incerc sa ma gandesc cum sa "pastrez" florile pe timp de iarna

pe menta eu am avut mereu, a fost chiar un mare magnet, a trebuit sa o scot din gradina si sa o mut in casa (probabil o voi elimina cu totul). una singura mai napadita am pus-o in punga azi cu insecticid, ca am putut sa o mut in casa.

deja multe din flori au frunzele arse, nu mai pot continua cu tratamente cu insecticid momentan.
mai fac o stropire sambata, si gata. ori scad temperaturile, ori le las sa se descurce si ele singure, ma declar oficial invinsa.
vorba aia "live and let die"

e pacat de dzeu, toata zona e full, ma plimb pe strada si vad balariile pline de musca...
Diferenta intre zi si noapte e de regula de vreo 10 grade adica cand ziua sunt25 de grade ,noaptea o sa fie cam 15 grade, si cam de pe la temperatura asta insectele incep sa se retraga. Cel mai usor va dati seama cand nu se mai aud greierii noaptea, atunci insectele de vara incep sa se retraga. Dar cum saptamana asta ce a mai ramas din ea, si cea care vine se anunta inca 32 de grade ziua atunci noaptea va fi 20-22 grade ceea ce inca e foarte bine pentru insecte.
Ma refer la insecte in general inclusiv daunatorul in cauza, musculita alba .
Cat despre retragerea musculitei albe nu stiu cate generatii pe an are sau daca contnua sa lase oua non-stop pana le sperie frigul de noapte.
Asa ca cred ca inca o saptamana de acum incolo mai sunt temperaturi bune si pentru ele.
De murit nu mor toate insectele iarna, depinde si de iarna cat de aspra e, dar insectele se ascund prin coaja copacilor sau in sol sau pe sub casa , in lemnul de la casa, pe unde apuca , sau lasa oua/larve care reapar cand este cald afara, asta explica faptul ca nu dispar speciile dupa iarna, iar frigul extrem (varful iernii as zice) nu tine decat vreo 3 zile dar conteaza mult si zona tarii. Una e sa vorbesti de galati si alta e sa vorbesti de arad, aici in galati primavara vine mai devreme cam cu 2 saptamani fata de nordul tarii, fata de suceava de exemplu. Ca sa nu mai vorbesc ca adancimea de inghet in sol si ea difera in functie de zona tarii , aici e foarte mica.
Cat despre menta daca e vorba de specia comuna de la noi din tara se spune ca este virtual indestructibila din cauza faptului ca ea este invaziva ca si lacramioarele, adica chiar daca smulgeti tufa cu totul, tot o sa reapara cate un lastar din pamant undeva pentru ca este de ajuns un capat mic de radacina cu un mugure pe el ca sa rasara la loc. E bine sa smulgeti toata tufa dar sa salvati totusi cateva fire intr-un ghiveci cu pamant. Daca are un pic de umezeala poate fi lasat si afara pe timpul iernii ca nu are probleme. E bine ca stropiti ceea ce separati ca sa nu aiba daunatori dar as recomanda ca odata cu separarea si stropirea plantei sa se foloseasca pentru in ghiveci chiar si pentru iarna, pamant dintr-un sac din comert ,convenabil la pret, cum ar fi asta de care folosesc si eu la flori, https://www.dedeman.ro/galati/pamant-universal-agro-cs-50-l/p/7027577 , e mai mult un fel de turba cu bulgarasi mici de pamant negru (humus) , astfel veti fi sigura ca pamantul nu are larve/oua aduse din gradina, pentru ca cel din comert este steril. Deasemeni spalati ghivecele inainte sa puneti pamant nou si plantele pentru la iarna.
E doar o sugestie in legatura cu pamantul, ca sa nu va treziti cu daunatori pe plante in miez de iarna daca aveti prea cald in casa, dumneavoastra faceti cum credeti. Iar daca va faceti griji ca nu aveti masina, sunt taximetristi in fata la dedeman si astfel veniti cu o masina pana la poarta cu sacul de pamant. Nu lasati sacul afara, sa fie pe un hol undeva unde sa nu ajunga daunatori din gradina la el. La iarna poate sa stea afara sacul, ca nu are probleme daca ingheata pamantul in sac, abia stiti sigur ca va fi steril in continuare.
Iar daca nu vreti sa cumparati pamant steril la sac atunci se poate dezinfecta si sol din gradina cu formol sau basamid dar nu stiu daca se merita la bani sa cumparati asa ceva pentru cateva ghivece cu flori la interior, mai ales daca formolul sau basamidul e la sticla mai mare.
Iar alta metoda de dezinfectare a solului pentru ghivece ar fi insasi stropirea lui cu calypso/movento sau cu insecticid si cu efect ovocit (care distruge si ouale de daunatori intr-o oarecare masura) si sa amestecati cu niste praf de fungicid si lasati asa o perioada pamantul intr-un lighean pana sa puneti in ghiveci si sa plantati in el.
Sau alta metoda mai saraca sau batraneasca sau BIO/ECO, ar fi sa turnati niste apa fierbinte, aproape clocotita, peste pamant intr-un lighean si sa amestecati, asa sigur se va distruge tot si se dezinfecteaza in mod bio. Nu va faceti probleme ca nu dispar mineralele din el dar astea se pot compensa oricum cu ingrasaminte.
 

gomez99

Well-Known Member
Am constat ieri cu placuta surprindere ca taifun master, insecticidul pe care il folosesc contra tintarilor, este foarte eficace si impotriva musculitei albe si impotriva tigrului artarilor. Are efect de soc. Il recomand cu incredere! :)
 

angela draganoiu

Active Member
Buna seara si bine v-am regasit,
Am musculite albe pe 3 hibiscusi, s-au intins si pe un amarylis, de la fitosanitara mi-au dat niste fiole, am uitat ce scria de ele. Am dat dar tot nu am scapat de ele. Va rog spuneti-mi ce sa fac ? Este eficienta metoda cu punga si apoi insecticid ?
 

gomez99

Well-Known Member
metoda cu punga e eficienta. eu ii bag in cabina dusului si ii las acolo 2-3 zile dupa tratament, cu usile inchise.
ce solutii ti-au dat?
 
Sus