Musella lasiocarpa - Banan

IoanaM

Member
alex gyorfi
Membru de baza
MesajTrimis: Mar Iul 11, 2006 6:44 pm

stiu ca nu e palmier, dar as vrea sa aflu mai multe detalii despre el , daca are cineva...
urmeaza sa primesc (cam intr-o luna si jumatate) niste seminte, pana atunci trebuie sa fiu documentat.
 

IoanaM

Member
Hariclea
Membru de baza
MesajTrimis: Mar Iul 25, 2006 8:40 pm

Alex,
eu cu semintele de banan nu stiu cum se procedeaza, dar cu plantuta obtinuta am ceva habar: am primit si eu de curand de la Myo un banan si il ud aproape in fiecare zi, ca se usuca pamantul pe caldurile astea, il pulverizez cu apa si sta la lumina puternica dar nu in soare direct, ca e in balcon si s-ar coace... in aceste conditii vad ca creste foarte repede, ii dau frunze noi si pare fericit!
Succes cu semintele!
 

IoanaM

Member
myosotis
Moderator grup
MesajTrimis: Mie Iul 26, 2006 11:33 am

Hariclea, bananul trebuie sa stea la soare. Nu necesita pulverizare.
 

IoanaM

Member
Hariclea
Membru de baza
MesajTrimis: Mie Iul 26, 2006 12:40 pm

Adica sa-l scot afara, pe terasa unde e foarte cald?
sa nu-l pulverizez? dar am vazut ca-i place! si sa stii ca s-a indreptat (ca atunci cand mi l-ai dat tu ziceai ca e un pic intr-o parte, acum s-a dat dupa soare, cred si s-a indreptat)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
e normal ca frunzele de banan de la baza sa se ingalbeneasa? al meu a avut toata vara un ritm de crestere rapid, dar cum mai aparea o frunza in varf alta la baza se usca.
 

simonag

Member
Si la bananul meu, desi este o specie diferita (Musa ensete) se ingalbenesc si se usuca frunzele de la baza pe masura ce altele noi apar. De cand ierneaza (udare mai rara, temperatura de 16-18 C) aproape si-a stopat cresterea.
 

attila

Member
Draga ruxitzika
In iarna totul este posibil si la sa uscat :(

Simonag
Cat despre cresterea eu am observat ca nebunul de el si acum creste ca un copil .
Iti dai seama ca deja basjo a trebuit sa duc sus in casa ca acolo mai poate creste in inaltime cat despre cea din nepal deja creste pe orizontal degeaba ma
cu ea.
Chiar nu stiu ce sa mai fac ,dar stai un pic ca merg sai fac o poza sa vezi :(
 

zamfira

Member
Am si eu unul de 40-50 cm si chiar ma gandeam ce fac cu el daca creste ca a lui Attila ...
Peste iarna ii trebuie lumina multa ? sau se multumeste si cu mai putina ?
 

attila

Member
Scuze ca nu am raspuns pana acum :oops:
simonag diametru e cam 50 cm dar la primavara voi pune direct in gradina ca nu prea gasesc ligheane mai mari si nu as vrea sa dau miiloane pe ghivece :wink:
 

simonag

Member
Nici o problema, si mie mi se intampla destul de des.
Eu stiu ca bananului nu-i prea place sa i se deranjeze radacinile. In iarna urmatoare ce-o sa faci cu el, il lasi tot in gradina? Din cele citite de mine am inteles ca marimea bananului este in functie de marimea ghiveciului, si doar daca vrei sa creasca mai mare il muti intr-un ghiveci mai mare.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
bananului meu i se usuca deja cam toate frunzele. cea din varf s-a oprit din crestere prin octombrie. ce sa fac cu el? ma tem ca voi ramane cu o tulpina goala.
 

attila

Member
Draga Simonaq

Mai mult ca sigur ca deja vor ramane in gradina si la iarna ca nu mai am rabdare ca tot sa le mut :wink:

ruxitzika nu te speria de frunzele uscate ca la mine una nici nu mai are o frunza sanatoasa dar asa face cu mine in fiecare iarna :wink:
Vezi tu numai in primavara ce se va intampla cu ea numai ai foarte mare grija la udat ...FOARTE RAR atata apa sa dai sa nu se deshidrateze :wink:
 
Sus