Myosotis / nu ma uita

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca sa nu dai pe toate prostiile acei 15 lei si sa iti iei niste flori care chiar merita acei bani.......iti daruiesc eu un snop de plante cu radacina.
Obraznicit asa cum a zis Blitz este putin spus........au facut un covor la mine in gradina asa ca iti ofer cu drag . :D
 

Aura

Member
Nu vreau, multumesc :wink:
Are si o prietena , trebuie doar sa trec pe la ea.Zice ca i-a impanzit curtea.
Deocamdata nu am graba si nici nu am unde sa le tin.
Aura
 

Blitz

Active Member
Tre sa fac azi poze noi cu "nu-ma uita", inclusiv cu cele "bonus". Daca vrei, Aura, iti adun seminte la timpul lor si ti le pui. Flori vei avea atunci anul viitor, ca sunt bianuale. Eu le am dintr-un singur pliculet de acum 2 ani :rofl: :rofl: :rofl:
 

Aura

Member
Bucurie, bucurie...am si eu acum floricele "nu-ma -uita "inflorite.
Azi mi-am cumparat , de la piata.Doar am venit de cateva minute. Mi-am zis "poate ca oi gasi..daca lumea spune ca sunt asa raspandite...". Avea doar un singur batranel,la piata Ramnicu Sarat ( Bucuresti). Batranelul dormea cu capul intins printre legaturi de ceapa, de usturoi si de plante aromatice...l-am trezit...initial, i-am intrebat pe vecinii de taraba cine vinde si cu cat...mi l-au aratat pe vanzatorul in varsta...mi-am dres putin vocea...ca sa-l trezesc"ihmm...dvs vindeti floricelele nu-ma-uita?" ...batranelul din somnul lui iepureste..a tresarit...si parea f. bucuros ca cineva se interesa de floricelele lui...
m-au costat 2, 00 Ron. De fapt, batranul cerea pe un stol, pe o legatura....1. 50. Nu aveam de gand sa cumpar mai mult de una...pt ca nu am unde sa le tin si nici nu aveam bani schimbati...nu a avut sa imi dea rest...si mi-a dat bonus inca una...( nu am refuzat :oops: , dar am ales o chita mai mica...la cea bonus).Mai avea vreo doua legaturi, in afara de cele pe care eu le-am cumparat.S-a oferit sa mi ledea pe toate cu 3, 00 Ron...probabil, fiind sfarsit de ziua...si o fi avand si multe acasa...
Inca ceva, sunt si flori "nu-ma -uita" albe.....voi stiati ca exista si albe?sunt cateva firulete si cu floricele roze :D imi plac in mod egale toate..si cele albastre.,.si cele albe sau roz...
uitati cateva fotografii facute pe fuga. Inca nu le-am pus in ghiveci. Acum ma duc sa le plantez...
eu am o teorie...o vorba...cand iti doresti ceva cu tot sufletul se implinese..iata ca teoria mea si-a demonstrat valabilitatea inca o data...chiar daca e un simplu lucru..o floricica banala pt unii...de exemplu, ai mei zic ca este o buruiana..eu sunt tare incantata de ea...sunt micute si gingase, vesele...si frumoase!
................................................
Blitz, semincioare am cumparat si eu...si am plantat( si inca mai am, nu le-am pus pe toate), tocmai de aceea am deschis topicul...

..........................................
uitati minunatiile mele

http://libellule.sunphoto.ro/nu-ma-uita

http://libellule.sunphoto.ro/nu-ma-uita/13836948
....acum sa speram ca voi avea grija cum trebuie si ca le va place la mine...

Aura
 

Blitz

Active Member
"Obraznicaturile" mele sunt numai albastre- acum doi ani erau un plic de seminte :rofl: :rofl: :rofl:

Trebuie sa le mai despart dupa ce trece floarea.

Partea I



Partea II



si "bonus"-ul



Dar sunt foarte frumoase si cele albe, si cele roz- sa ai noroc de ele, Aura! Si mosului de la care le-ai luat sa-i dea D-zeu sanatate. :D
 

Blitz

Active Member
Pentru ca incetul- cu incetul pun stapanire pe tot terenul :rofl: :rofl: :rofl:

Dar ai dreptate- si mie imi sunt dragi. Trebuie sa le gasesc niste locuri in care se pot "obraznici" in voie.
 

Aura

Member
Multumesc, Blitz.
..of ,vorba vine ca era un mos..era un om trecut de 50 ani , oricum...imbatranit...cum sunt oamenii de la tara.....sincera sa fiu, nu m-am uitat la fata lui prea bine...eram f. grabita...conteaza ca le-am luat de la un mos sau baba? de la un roman sau neroman? de asta-data, nu .....mi le doream mult..de regula, sunt atenta de la cine cumpar..si daca vanzatorul nu-mi place..imi inspira rautate..siretenie..poate sa aiba el marfa marfurilor..ieftina..cat o fi, tot nu iau. :wink:
multuimim pt fotografii, Blitz! minunate si floricele tale...
Aura
 

cristinaf

Well-Known Member
M-am trezit cu 2 varietati de myosotis, ca tot cumparam seminte si le semanam in gradina, eram disperata sa le am, iar ele imi faceam in ciuda, sa nu apara pana de curand.
O varietate e cea comuna, floricele bleu si putin mai inalte, iar cealalta are floricelele de un albastru mai intens si e mai compacta, abia 10 cm daca masoara,
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vor face curand covor daca nu le stapanesti :-)
Si mie imi plac dar dupa inflorire le mai raresc ca vin celelalte din urma.
 

DANIELA06

Member
Si mie imi plac fff mult am tot pus seminte si nu mi au iesit :(.Are cineva sa mi de a cateva fire ?Contra cost .
 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Se obraznicesc cat se obraznicesc, dar si cand dispar, duse sunt! Nu le trebuie decat o vara secetoasa ca sa se retraga fara a sta mult pe ganduri. Cel putin asta am constatat eu! :wink:
 
Sus