Narcise

Roxana Peled

Active Member
Trebuie sa fie neaparat din emisfera sudica? Nu poti sa iei pur si simplu din astea de ale noastre si sa le tii din toamna pana acum la frigider? Ca doar n-or avea ceas biologic sa stie cand vine intr-adevar primavara. Ma gandesc ca si pe alea din emisfera sudica le-o fi dus cineva la un moment dat acolo de prin Europa si s-au descurcat ele sa-si inverseze sezoanele ...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu trebuie sa fie din emisfera sudica...... daca vrei sa fortzei narcise procesul e destl de simplu.

Cu astea din poza ...ideea e ca de acolo le-am cuparat si incercam sa creez un ciclu suplimentar de vegetatie, pt ca la ultimele a durat 3 ani pina au facut primele flori.... plus ca am pierdut destule.
Astea ar trebuie sa isi termine ciclul vegetativ in august/septembrie... si apoi le plantez in gradina ca sa treaca peste iarna.... adica am creeat un fel de iarna si primavara pt ele.. pt ca au ajuns la mine intrate deja in repaus....in aprilie.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca abia la primavara....da am cautat mult dupa narcisele astea....;-)
 

elianna

Well-Known Member
Interesante narcise si ca floare si ca perioada de inflorire.
Oare narcisele noastre infloresc daca pun bulbii in jardiniere :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, daca le dai o perioada de frig la frigider (in pamint) de 2-3 saptamini..... dar le cam chinui pt ca le place sa aiba si o primavara racoroasa..

elianna a spus:
Interesante narcise si ca floare si ca perioada de inflorire.
Oare narcisele noastre infloresc daca pun bulbii in jardiniere :?
 

elianna

Well-Known Member
Ma gandeam pentru la primavara. Deci sa le plantez in octombrie in ghivece sau jardiniere pentru ca apoi, cand incep sa se ofileasca, sa le pot "pune deoparte" mai usor :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inflorit primele narcise in mijloc de februarie:
Ca de obicei cea mai timpurie: Brightwood.

 

popescu gp

Well-Known Member
Si eu am un boboc de narcisa;deci a inceput primavara in timpul iernii?numai sa nu vina babele cu necaz;fereasca-ne Dumnezeu.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai fost ierni blande, imi amintesc de cel putin 3-4 dati cind primavara a venit la sfursit de februarie. Nu e chiar asa neobisnuit.

popescu gp a spus:
Si eu am un boboc de narcisa;deci a inceput primavara in timpul iernii?numai sa nu vina babele cu necaz;fereasca-ne Dumnezeu.
elianna a spus:
Vrem, nu vrem, babele tot vin :)
Nu stiu ce sa zic... zau...;-)

Daca sint doar babe .. atunci niste flacai zdraveni ar trebui sa le puna pe fuga.
 

laural

Well-Known Member
Ce frumos :dans: , la sfarsitul lunii februarie narcise inflorite :visator: . La noi la munte e totusi mai frig, sunt curioasa cand infloreasc ale mele, desi nu stiu daca am soiul acesta timpuriu :nu stiu:
 

adrianam

Well-Known Member
Narcisele Tête-à-tête am vazut eu ca sunt foarte timpurii, dar am impresia ca nu sunt parfumate.
Am pus si eu vre-o 20 sau 30, aveau boboci dar inca nu se deschisesera.
 

caed

Member
AM si eu ceva flori, si dupa ce am vazut narcisele de mai sus cred ca si ce am eu in gradina sunt tot narcise, dar atat ca florile sunt carnoase cu multe petale, nu ca si cele de mai sus care zizi ca au un clopot. E posibil sa nu fie narcise?
Am dat la prima pagina si erau acolo niste poze si am descoperit ca tot narcise am si eu :)
Am de astea :
 
Sus