Narcise

carla

Active Member
Asa e, n-ar trebui sa-i bag in seama, dar parca nici nu ma simt bine cand ii simt barfind si facandu-si cruce pe dupa gard :oops:

Narcisele Adrianei seamana binisor si cu Ice Follies. La mine sunt cele mai timpurii din gradina si se inmultesc foarte repede
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sa stii ca trebuie sa invetzi sa ii ignori. Nu numai ca nu e treaba lor.....dar daca nu se prind ca e e pasiunea ta, e chiar problema lor....;-)


Mi imi pare mai mult dinnerplate decit Ice follies, la ice follies nu e asa tare galbenul....

carla a spus:
Asa e, n-ar trebui sa-i bag in seama, dar parca nici nu ma simt bine cand ii simt barfind si facandu-si cruce pe dupa gard :oops:

Narcisele Adrianei seamana binisor si cu Ice Follies. La mine sunt cele mai timpurii din gradina si se inmultesc foarte repede
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bravo domnule Popescu.... vad ca narcisele au inceput sa iasa la liman....;-)
 

adrianam

Well-Known Member
Popgeo, eu am luat Frileuse si Orangerie care seamana cu asta, nu stiu care din ele este. Pana nu apare si cealalata, nu-mi dau seama.
Orangerie este mai portocalie la mijloc iar Frileuse este un pic mai ondulata pe margini.
 

laural

Well-Known Member
Eu am un soi foarte interesant, cu floare mare..la inceput e galbena si acum aproape alba. Superba :dans: .... :oops: poze tot nu am facut :oops:
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o nelamurire: de ce unele narcise si lalele sunt pitice anul asta la mine? Sa fie din cauza ca nu au avut destula umezeala??? Nu-mi plac astea pitice, la anu' trebuie sa le ud mai bine sau sa le pun ingrasaminte.. e drept ca le-am schimbat locul si acum au pamant mai prost in gradina cea noua, sa fie si din cauza asta? Majoritatea pamantului e galben aici si il inlocuiesc incet-incet, tot aduc pamant nergu.
 

geodezia

Well-Known Member
pamintul asa a fost si la mine am pus balega de cal si rumegus macerat 10 ani si acum am niste plante mari frumoase
 

LadyBug

Well-Known Member
geodezia a spus:
pamintul asa a fost si la mine am pus balega de cal si rumegus macerat 10 ani si acum am niste plante mari frumoase
Pacat ca nu am de unde sa iau balega ieftina, am gasit si eu acum la Brico mranita si am inceput sa iau si sa imprastii, dar scria pe ambalaj dozarea si se punea destul de putina.
Voi cauta sa cumpar niste pamant negru la camion, ca e greu si scump cu sacii (tot din Brico iau si saci de pamant moale 40l cu 9 lei numai pt cuiburile unde plantez acum).
 

LadyBug

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Eu cred ca asa le e soiul, de-aia sunt pitice :D. Mai stii cum le cheama?
O fi, dar nu l-am nimerit eu. Pe bucatica noastra de teren e galben si cleios cand ploua sau tare ca piatra cand se usuca. Si asta-toamna cand am plantat narcisele si lalelele nu mi-a picat fisa, de-abia din primavara am inceput sa iau pamant bun sa pun la cuiburi.
Nu cred ca sunt pitice, am cateva de un fel, multe soiuri... si stiu sigur ca sunt soiuri mari... acum nu au inflorit inca nici lalelele si nici narcisele, au doar boboci dar se vede ca sunt pipernicite rau, bobocii sunt la baza solului, nu au crescut in inaltime cum ar trebui, sa vedem cat or sa mai creasca pana infloresc. Le-am si ingropat nitel mai adanc, probabil. Insa o sa iau vreo 2-3 camioane de pamant si pe deasupra o sa presar mranita si le observ la anu'. O sa le fac poze cand infloresc si acum si la anu, sa facem o comparatie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai sol lutos, inseamna - e foarte bun pentru trandafiri, din ce stiu eu. Poti sa-l ameliorezi cu nisip si sa pui mranita la toamna dar e de munca cu un astfel de sol.
Si la mine in gradina e la fel :D
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu tot pamant argilos am. Deja dupa o saptamana fara ploaie era beton ieri in unele locuri din gradina.
Bine ca a plouat aseara ceva, ca mai am de plantat trandafiri si clematite, dar pana ajung eu, s-ar putea sa se usuce deja!
 

adrianam

Well-Known Member
Stiu cum e cu asteptatul, si eu mai am cateva cuiburi cu ditamai bobocii, grasi si frumosi, plantati in toamna!
Pana acum nu m-au dezamagit, au cam iesit ce trebuia. Sa vedem restul!
 
Sus