Narcise

LadyBug

Well-Known Member
Ce frumos au inflorit la voi, va individiez :p Dar si eu am boboci, sper sa infloreasca ceva in week-end, sa fac poze.
Legat de sol, pt narcise ce sol e bun? Nu vad sa aiba fisa de referinta in Board index...
 

LadyBug

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Ai sol lutos, inseamna - e foarte bun pentru trandafiri, din ce stiu eu. Poti sa-l ameliorezi cu nisip si sa pui mranita la toamna dar e de munca cu un astfel de sol.
Si la mine in gradina e la fel :D
Sigur e bun pt trandafiri? Ca eu am de plantat de maine vreo 18 si ma gandeam sa merg sa cumpar pamant din ala afanat la 9 lei sacul, sa nu ma mai obosesc?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mai Lady Bug, regula de aur e sa le pui pamant de calitate la radacini cand ii plantezi. Ala lutos e bun dupa ce inradacineaza bine, ca pastreaza bine umiditatea la nivelul solului.
Du-te linistita si cumpara pamant special pentru plantat, si pui din ala in groapa de plantare daca vrei sa ai trandafiri frumosi.
 

LadyBug

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Mai Lady Bug, regula de aur e sa le pui pamant de calitate la radacini cand ii plantezi. Ala lutos e bun dupa ce inradacineaza bine, ca pastreaza bine umiditatea la nivelul solului.
Du-te linistita si cumpara pamant special pentru plantat, si pui din ala in groapa de plantare daca vrei sa ai trandafiri frumosi.
A-ha, multumesc pentru raspuns, asa o sa fac, oricum le pun si putin ingrasamant, nu mult ca mi-e frica sa nu se arda.
Acum am vazut si in praktiker pamant la 9 lei sacul si parea mai bun la prima vedere, dar nu stiu exact ca n-am cumparat, era un sac rupt si asa mi s-a parut, praktiker e mai departe de mine, sa vad cum ajung sa si iau cativa saci ca sa fie... o sa plantez o parte din ei in pamant de la Brico, alta parte in de-ala de la praktiker, vad si eu care se dezvolta mai bine...
Si pt narcise o sa fac la fel, de la anu', nu le mai las in pamant galben ca vad ca nu le prieste, cel putin la astea aduse acum, ca mai erau unele salbatice ratacite din alti ani pe acolo si au crescut binisor, insa n-au inflorit inca...da, si niste zambile erau pe teren (neplantate de mine), dar nu au inflorit nici astea, deci trebuie alt sol.
 

adrianam

Well-Known Member
La Praktiker, cati litri avea sacul de 9 lei?
Pentru ca si eu am pamant lutos si galben si am de plantat si trandafiri, si clematite si bujori!
 

LadyBug

Well-Known Member
adrianam a spus:
La Praktiker, cati litri avea sacul de 9 lei?
Pentru ca si eu am pamant lutos si galben si am de plantat si trandafiri, si clematite si bujori!
40L avea, la fel ca cel de la Brico, dar parca mi s-a parut un pic mai buna textura, ala de Brico era mai usurel, asa, mai subtire, celalalt parea mai bogat un pic, tot afanat si moale dar parca mai avea ceva consistenta. Daca-ti cumperi sa-mi spui cum ti se pare.
 

adrianam

Well-Known Member
Pai trebuie sa fac un drum sa iau, ca sa pot planta ce am in ograda!
Cum se numeste, iti mai amintesti?
 

LadyBug

Well-Known Member
Ce frumoase narcise, Nina, imi plac in mod deosebit cele din poza 2 si 4 de pe randul 2!

Adriana, cred ca e pamant marca proprie, nu mai stiu. Nu cred ca au si altul la pretul asta, era cel mai ieftin si parea bunicel, merg si eu sa iau azi mai pe seara. Si la Brico au, dar e altfel ambalajul si altfel pamantul, doar pretul e acelasi, de la brico am tot luat vreo 15 saci, cred... si tot mai imi trebuie, vreau sa inalt toata gradina la toamna, deci... voi aduce mai bine vreo 3-4 camioane cu pamant cand scot bulbii...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nina, felicitari. Sint grozave.

Buchete 25-26 Martie






Narcise: Mar25-26














Duble





Duo-Trio

















Multi:


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Martie 27-28
Sezonul lor e la apogeu

Au mai inflorit:

Simple-Mono -














Duble:




Duo-Trio-Multi







 

LadyBug

Well-Known Member
Popgeo, tare sunt frumoase, la ce pret ar fi cand le trec florile? Parca as vrea si eu cateva, daca tot ai asa multe :) Mai pe la toamna, stiu, dar nu vreau sa raman fara ele, de aceea vreau sa ma abonez de pe acum. De fap, tb sa mai astept una-doua saptamani sa vad ce-mi infloreste si mie de la polonezi...
 

nina77

Member
Multumesc frumos!Geo, ultima e de la tine, in realitate e mai frumoasa si are si parfum.Cu siguranta mai iau la toamna daca vei mai avea :D .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
25-26 Martie - Continuare de pe pagina anterioara.- am completat si postarea 25-26 martie cind nu mergea Flickr.

Buchete






Duo-Trio-Mono





]

Buchete - aceleasi, portret complet.


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Martie 29-31 - Au mai inflorit:


Buchete





Simple-Mono











Duble





Duo-Trio



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aboneaza-te la mama pe email (adica pe lista de rezervari) si veri fi servita cu prioritate. Sint intre 50 de bani si 12 lei, sau mai mult pt cele mai speciale. Majoritatea sint intre 1si 6 lei.

LadyBug a spus:
Popgeo, tare sunt frumoase, la ce pret ar fi cand le trec florile? Parca as vrea si eu cateva, daca tot ai asa multe :) Mai pe la toamna, stiu, dar nu vreau sa raman fara ele, de aceea vreau sa ma abonez de pe acum. De fap, tb sa mai astept una-doua saptamani sa vad ce-mi infloreste si mie de la polonezi...
 

LadyBug

Well-Known Member
Mi-au inflorit si mie cateva narcise, 1 batuta si 2 comune, plus cateva de la cebule, sunt cam multe la fel, sper ca nu toate, au si restul boboci, sa vedem cum arata cand infloresc...

adrianam a spus:
La Praktiker, cati litri avea sacul de 9 lei?
Pentru ca si eu am pamant lutos si galben si am de plantat si trandafiri, si clematite si bujori!
Cum ti s-a parut pamantul, Adriana, ai reusit sa iei? Eu am luat 3 saci duminica si i-am cam terminat la trandafirii care mai ramasesera, vreau sa spun ca mi se pare mult mai de calitate decat cel din Brico. Este marca Florisol, daca stiam de mai demult numai de-asta cumparam! Duminica asta am iarasi drum incolo si mai cumpar cativa saci.
 
Sus