Neclaritati port-altoi

veretregn

Active Member
Sper ca cineva poate sã îmi ofere niște explicații cu privire la port-altoi și sã mã corecteze acolo unde greșesc. Chiar am nevoie de mai multã luminã în mintea asta încețoșatã...

_______________________________________

Ce știu eu:

Știu cã existã mai multe tipuri de port altoi "specializate" pe tipul de sol și pe "vigurozitate".

___________________________________________________

Ce nu știu:


1. Cum pot crește eu port-altoiuri. Cum se obțin portaltoiurile? De unde fac rost de butași / semințe etc?
2. Rezistența la boli este datã de port-altoi sau de altoi?
3. Am un mãr gigant. Este posibil sã îl pun pe un altoi super pitic?
4. De ce se pune pãrul pe port-altoi de Gutui?
5. Dacã iau semințele dintr-un mãr și le germinez voi obține mere pãdurețe?
6. Dacã germinez semințele de pãr voi obține pere pãdurețe?
 

sicora fabian

Active Member
1 - Aici sunt si raspunsurile pentru intrebarile 5 si 6: cel mai usor se obtin portaltoi din semintele fructelor din specia pe care o vrei pentru altoit. Fructele din soiurile ameliorate sunt obtinute din polenizari incrusisate si inmultite doar vegetativ, aceasta fiind singura metoda de transmitere fidela a caracterelor. Din semintele acestor fructe vor rasari plantele folosite ca genitori pentru soiul de la care ai luat seminte - deci nu neaparat padurete;
2 - Portaltoiul imprima in special vigoare altoiului. Un portaltoi din seminte are vigoare mare. Se pare ca si gustul este modificat, un cires pe visin va avea fructele un pic mai acre. Rezistenta ori toleranta la boli este data de altoi, portaltoiul ajutandu-l indirect prin afluxul de seva - nutrienti;
3 - Da, atata timp cat nu-s incompatibil sa fie nevoie de un altoi intermediar;
4 - Pentru ca sunt din aceeasi familie botanica. Pentru ca unele soiuri de par au sistemul radicular firav, sensibil la soluri umede ori la pH extrem. Poate fi vorba si de o incompatibilitate cu alti portaltoi;
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
contrazis usor cu 2 aspecte

1. mar din seminte , mere super si 99 la suta identic cu originalul

2 nectarin din seminte , gasit pe la un aprozar in fata si transplantat la mine , nectarine excelente ca gust , f viguros pomul , fffff productiv comparativ cu cei de la yurta si mai putin sensibil la basicare , moniloza etc


la restul nu cunosc mai bine ca Fabian :D
 

sicora fabian

Active Member
Am vorbit de soiurile ameliorate . . . impropriu zis "soi", pentru ca soiul inseamna ceea ce spui tu - descendenta generativa identica cu genitorii, de fapt sunt cultivaruri.
In cat timp a intrat marul pe rod?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
5 ani primul mar


nectarinul nu stiu , dar creste uimitor , am luat un bat si acum e triplu de gros la baza ca cei de 4 ani de la yurta
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pana la urma, daca cei obtinuti din samanta sunt mai rezistenti la boli, eu zic ca merita sa astepti doi ani in plus pentru rod, pe termen lung e mai bine. Asta daca ai deja in gradina ceva pomi care sa dea rod pana atunci, sa nu astepti doar dupa ei, sa bagi in gura cate un fruct :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai acum am la seminte

mar , dar nu mai stiu tipul exact , dar ar trebui bot de iepure
Par nashi de 3 ani
gutui 2 ani
par nashi 2 ani
visin din seminte ( asta nu se pune :rofl: )
piersi/nectarin 2-3 ani , dar creste repede

am incercat mai multe pere dar nu prea au seminte bune la cele care am vrut

si acum la stratificare am seminte de prun cu prune imense :)

si alta chestie , din seminte de cais au iesit ici colo au o rezistenta f buna , moniloza a omorat 3 caisi de "soi" iar pe aia nu
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si n-ai de dat pui de piersic-nectarin? :oops:

Eu am plantat in toamna doi pruni cu prune de-alea mari, renclod, soi 'Ulena' (alb), caut de mult ca avea bunica 2 renclozi si faceau niste prune buneeee...dar au decedat de batranete. Mai aveau bunicii un prun cu prune uriase, vinetii, n-am mai vazut de-atunci asa ceva, mari cat pumnul strans, doar ca era tot timpul cu probleme, prunele cu viermi si bolnave
 

veretregn

Active Member
Mulțumesc tuturor.

Am pus și eu niște semințe de nashi. Nu știu nimic despre pom. Le-am găsit germinate astăzi. Cum se descurcă în climatul Romaniei.


Apoi întrebarea mea din nou rămâne.

Cum aș putea să obțin portaltoiuri cu vigurozitate mică?

Nu sunt atât de interesat de varietățile ameliorate. Le prefer pe cele vechi,însă când mă gândesc la un măr de 7 m pe parcela mea de 150 de mp... ar însemna să renunț la grădinărit și să cresc mărul...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Eu am plantat in toamna doi pruni cu prune de-alea mari, renclod, soi 'Ulena' (alb), caut de mult ca avea bunica 2 renclozi si faceau niste prune buneeee...dar au decedat de batranete. Mai aveau bunicii un prun cu prune uriase, vinetii, n-am mai vazut de-atunci asa ceva, mari cat pumnul strans, doar ca era tot timpul cu probleme, prunele cu viermi si bolnave
Apropo de prune, au adus la Brico mai multe tipuri de pruni dintre care unii cu fructe foarte mari (nu am retinut denumirile). Erau tentanti, doar ca nu stiu pe unde sa-i mai plantez.
 

veretregn

Active Member
Caramell a spus:
claude a spus:
Eu am plantat in toamna doi pruni cu prune de-alea mari, renclod, soi 'Ulena' (alb), caut de mult ca avea bunica 2 renclozi si faceau niste prune buneeee...dar au decedat de batranete. Mai aveau bunicii un prun cu prune uriase, vinetii, n-am mai vazut de-atunci asa ceva, mari cat pumnul strans, doar ca era tot timpul cu probleme, prunele cu viermi si bolnave
Apropo de prune, au adus la Brico mai multe tipuri de pruni dintre care unii cu fructe foarte mari (nu am retinut denumirile). Erau tentanti, doar ca nu stiu pe unde sa-i mai plantez.
Oare nu ar merge pe șpalier, ca și palmet?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nashi .... 1 an - la -28 al doilea la -30 ....nicio problema pana acum si sunt si spre nord unde iarna nu primesc soare deloc

Am luat pruni de soi si anul trecut am taiat unu ca nu rodeste (ala cu brumarii) si anul asta e programat cel cu fructe galbene , 5 ani si nicio pruna nu se leaga pe el

asa ca merg pe "mana naturii" :D

Claudia cum sa nu daca am :D
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
Nashi .... 1 an - la -28 al doilea la -30 ....nicio problema pana acum si sunt si spre nord unde iarna nu primesc soare deloc

Am luat pruni de soi si anul trecut am taiat unu ca nu rodeste (ala cu brumarii) si anul asta e programat cel cu fructe galbene , 5 ani si nicio pruna nu se leaga pe el

asa ca merg pe "mana naturii" :D

Claudia cum sa nu daca am :D
are polenizator compatibil???
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am destui peri sa poate combina , dar nu am gasit date ca ar avea nevoie de alta specie , oricum am 4 peri Nashi :D
 

mihai71

Member
veretregn a spus:
Sper ca cineva poate sã îmi ofere niște explicații cu privire la port-altoi și sã mã corecteze acolo unde greșesc. Chiar am nevoie de mai multã luminã în mintea asta încețoșatã...

_______________________________________

Ce știu eu:

Știu cã existã mai multe tipuri de port altoi "specializate" pe tipul de sol și pe "vigurozitate".

___________________________________________________

Ce nu știu:


1. Cum pot crește eu port-altoiuri. Cum se obțin portaltoiurile? De unde fac rost de butași / semințe etc?
2. Rezistența la boli este datã de port-altoi sau de altoi?
3. Am un mãr gigant. Este posibil sã îl pun pe un altoi super pitic?
4. De ce se pune pãrul pe port-altoi de Gutui?
5. Dacã iau semințele dintr-un mãr și le germinez voi obține mere pãdurețe?
6. Dacã germinez semințele de pãr voi obține pere pãdurețe?
Chiar daca a trecut ceva timp cred ca nu este o problema daca contribui si eu cu ceva.
4 - Parul se altoieste pe portaltoi gutui in special pt a avea o talie mica(nu prea trece de 3,5 m h,pe cand daca este altoit pe par paduret sau par franc poate ajunge usor la 6-7 m si va dati seama ca este cam greu cu taierile,stropirile culesul),dar in acelasi timp fructele sunt mai frumoase.Sunt insa si cateva dezavantaje,multe soiuri valoroase nu sunt compatibile cu gutuiul si trebuie folosit un intermediar(eu altoiam primul an un soi compatibil, de regula Cure,si anul urmator altoiam pe acesta ce doream,dar se poate folosi si metoda cu scutisor ,dar este mai complicata si nu mi se pare la accesibila tuturor tehnic vorbind),pomul are o durata de viata mai scurta(cca 30 ani fata de cca 100 la cei altoiti pe par) si o foarte mica toleranta la seceta (radacinile la marcotul de gutui fiind superficiale).

http://mihai1971.sunphoto.ro/Livada
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mihai71 a spus:
veretregn a spus:
Sper ca cineva poate sã îmi ofere niște explicații cu privire la port-altoi și sã mã corecteze acolo unde greșesc. Chiar am nevoie de mai multã luminã în mintea asta încețoșatã...

_______________________________________

Ce știu eu:

Știu cã existã mai multe tipuri de port altoi "specializate" pe tipul de sol și pe "vigurozitate".

___________________________________________________

Ce nu știu:


1. Cum pot crește eu port-altoiuri. Cum se obțin portaltoiurile? De unde fac rost de butași / semințe etc?
2. Rezistența la boli este datã de port-altoi sau de altoi?
3. Am un mãr gigant. Este posibil sã îl pun pe un altoi super pitic?
4. De ce se pune pãrul pe port-altoi de Gutui?
5. Dacã iau semințele dintr-un mãr și le germinez voi obține mere pãdurețe?
6. Dacã germinez semințele de pãr voi obține pere pãdurețe?
Chiar daca a trecut ceva timp cred ca nu este o problema daca contribui si eu cu ceva.
4 - Parul se altoieste pe portaltoi gutui in special pt a avea o talie mica(nu prea trece de 3,5 m h,pe cand daca este altoit pe par paduret sau par franc poate ajunge usor la 6-7 m si va dati seama ca este cam greu cu taierile,stropirile culesul),dar in acelasi timp fructele sunt mai frumoase.Sunt insa si cateva dezavantaje,multe soiuri valoroase nu sunt compatibile cu gutuiul si trebuie folosit un intermediar(eu altoiam primul an un soi compatibil, de regula Cure,si anul urmator altoiam pe acesta ce doream,dar se poate folosi si metoda cu scutisor ,dar este mai complicata si nu mi se pare la accesibila tuturor tehnic vorbind),pomul are o durata de viata mai scurta(cca 30 ani fata de cca 100 la cei altoiti pe par) si o foarte mica toleranta la seceta (radacinile la marcotul de gutui fiind superficiale).

http://mihai1971.sunphoto.ro/Livada

Mersi Mihai de unele lamuriri , zi mi te rog , am un mar columnar cu crestere lenta , stiu ca era un port gen MM care e pitic dar cum nu l am , pe un gutui as tine in frau cresterea lui ? Deh ce sa i faci curtile astea mici :nu-i nimic:
 
Sus