Noi hibrizi din seminte

emeclau

Active Member
Anul trecut am incercat incrucisari repetate; am tot notat mame si tati , cu data polenizarii si nu am reusit sa obtin nici o capsula; m-am enervat si am polenizat cu frenezie in continuare, insa nu am mai notat data, nici tata ; am observat cu stupoare ,prin iulie-august ca polenizarea a reusit si ca se formeaza 2 capsule cu seminte pe sportul meu de Opera il Straniero; aceasta are frunze verzi, standard, iar florile erau simple, albastru regal cu bordura fuchsia-violet ; cateva varietati care ar putea fi tata: Silverglade Swans, Ness Cranberry Lace, Happy Cricket, Sparks Fly, Irish Laughter,Tomahawk;
ceea ce ma intriga este ca inca nu s-au uscat :?
una am cules-o de pe tija, si am pus-o la uscat ; pe cealalta am lasat-o pe planta mama, sa vad ce se intampla
deocamdata arata asa


daca reusesc sa obtin si plante intentionez sa le inregistrez la AVSA si vor forma seria Eme's :visator:
anul acesta voi continua acest proiect si mi-am propus sa obtin noi capsule cu seminte; de data aceasta, mama va fi obligatoriu variegata, intrucat este imperios necesar pentru a obtine noi varietati variegate
 

ghia_don

Active Member
Succes eme...asteptam rezultatele experimentului si noua serie Eme's :D
Am observat si eu o capsula cu seminte la una din violete, dar s-a format fara nici un ajutor din partea mea..ma intreb cine o fi fost nastrusnicul care s-a dat la violeta ??? :rofl:
 

emeclau

Active Member
ceva "bagabond" de prin vecini :rofl:
ma bucur ca ai postat! ce s-a intamplat pe mai departe cu capsula ta?
 

emeclau

Active Member
excelent,Ghia! tu ce serie faci? :)
mamica ta de cand sta cocotata in violeta? a mea are deja vreo 8 luni si am citit ca dureaza circa 1 an, uneori si mai mult, pana se coace capsula, da'parca as duce-o la solar deja :rofl:
cu streptocarpusii e mai fain: in 4-5 luni e gata coapta pastaia si in 5-6 luni , daca ai noroc, vezi si o floricica , ceva :gandit:
 

ghia_don

Active Member
:eek: :eek: 8 luni??..la mine e de doar o luna si speram ca acusica sa fie buna de cules, dar dupa cum spui, voi impleti cosite albe(de parca n-as avea deja :rofl: ) pina s-or coace...
 

dorinas

Member
Am avut si eu o samanta pe o violeta si mai era si variegata - Ness Orange Pekoe dar am tinut-o vreo 5 luni si daca am vazut ca nu se coace am rupt-o, habar n-am avut ca-i trebuie un an, pana si copilul se naste mai repede. :rofl:
 

emeclau

Active Member
azi am plantat semintele :)
am cules o capsula , era inca verde, pe 03.02. si am lasat-o la uscat pana astazi
am taiat capsua cu un cuter si am observat semintele, negre si uscate
le-am scuturat pe o punga de plastic tare si le-am imprastiat pe substrat format din turba universala, vermiculit si perlit
le-am plantat intr-o caserola transparenta cu capac si le-am pus sub neoane, impreuna cu celelate violete
sper in 3 sapt. sa vad ceva
maaama, ce greu este! m-am antrenat eu , nu zic...da; asta e tortura :cry: :)
 

emeclau

Active Member
Bibi, multumesc mult :hug:
stii...sunt semintele de care iti povesteam anul trecut...ca numai nu vor sa ramane gravide violetele mele :rofl:
 

MariaRaluca

Member
Abia astept sa vad rezultatele experimentului tau !

( si eu am experimentat cu emergency - mama si tata - rozdenije liubvi, acum are capsule formate, dar asteptarea e lunga :), sa nu ma pierd pe drum :) )
 

emeclau

Active Member
semintele plantate din capsula culeasa verde nu au rasarit; concluzia: nu au ajuns inca la maturitate :!:
intre timp s-a uscat si cealalta capsula, care a ramas in continuare pe planta mama, am tinut-o o vreme pe un raft in bucatarie ( am uitat de ea, ce sa fac ?!! :rofl: ) si m-am decis, intr-un final, sa le seaman totusi, in ciuda faptului ca am fost ferm convinsa ca nu va iesi nimic
operatiunea a avut loc pe 31.07 si am descoperit pe 12-13.08 ca rasarisera
asta mare bucurie :)
acum urmaresc cu mare interes procesul , sunt chiar curioasa in ce ritm cresc si cum se comporta
 

maja

New Member
Dupa atata asteptare poate iese ceva ... Bucuria va fi maaare... Iti tin pumnii in continuare.
 

miki70

Active Member
Am si eu o capsula la o chimera , nu stiu cine a fost nastrusnicul care a participat la crearea ei pentru ca o am pe un pervaz si sita la geam.
 

doina

Member
Felicitari Emeclau :clap:
Am si eu niste pui de violeta din seminte dar au stagnat pe perioada verii din cauza caniculei si abia de curand au inceput sa creasca. Peste vre-o luna pot sa-i transplantez in ghivecele separate.
 
Sus