Nu stiti ce hibiscus aveti?

roxy

Member
Este sau nu Hibi Snooks?

Monica Trusca a spus:

:D Eu cred ca Snooks-ul este altceva. Difera forma si culoarea , fata de ceea ce ar trebui sa fie. (Mai degraba cred ca e Lady Adele- dar e foarte frumos oricum ....)
cornelia a spus:
Mai! Hibiscusul lui Roxy a fost la mine cand a ajuns in tara si am vazut cu ochii mei eticheta de Snooks. Ca daca l-au gresit si pe asta merita batuti.
cornelia a spus:
Primul este Snooks, al doilea Lady Adele:

iuliana ciobanu a spus:
Un link pentru identificari:
http://www.hibiscusworld.com/albums/ccc/cccc.html
Si eu incerc sa identific cativa din hibi mei.
cornelia a spus:
Eu zic ca e greu sa identifici ceva. In primul rand pentru ca sunt multi care seamana intre ei. In al doilea rand ca fiecare furnizor schimba denumirea unei varietati daca nu este inregistrata nu stiu unde. Si in al treilea rand ca ce avem noi nu prea se pupa cu ce au strainii. Si eu as vrea sa-i putem identifica, dar ma tem ca sansele sunt mici.
iuliana ciobanu a spus:
Atunci le dam noi denumirile noastre. Fiecare ce doreste :D
Am sesizat ca multi sunt denumiti dupa numele personale.
roxy a spus:
dupa pozele puse de cornelia pare a fi snook. oricum seamana mai bine decat cel galben care trebuia sa fie Lady Flo. ma dezamageste rau belgianul asta :x
cornelia a spus:
Nu vreau sa ma mai gandesc la el! Ma felicit ca nu m-a luat valul. Ca puteam sa plang de ciuda acum...
 

fdana

Member
buna seara
puteti sa ma luminati si pe mine cu niste nume la acestu hibiscusi?

si acesta este cumva Francesca?
 
cred ca nu ma veti lasa in ceata cu al meu!eu l-am cumparat sa fie alb si cum n-acea eticheta nici nu stiu ce am la usa

iar cel galben e Chelsea sau Koenig

va rog luminati-ma!
 

fixpix

Active Member
ooo... simona/cerasela... cel rozaliu e mortal... mor dupa el!
desi... habar n-am ce nume are... dar pentru mine, nici nu conteaza...LOL

si al elenei imi place... pare ca e un hibi destul de mare... dupa tulpinile/crengile din poze!

SUPER!
 

Leanna

Member
simonacerasela ai niste hibi minunati, sunt de acord cu fixpix :) e mortal ala roz :) nu am mai vazut asa ceva. Cel galben pare a fi
Koenig, am cautat sa vad cum arata Chelsea dar n-am gasit poza.

Elena al tau seamana a fi Hibiscus Cairo Pink, tare frumushel :)
 

Leanna

Member
:) Si eu am probleme cu identificarea. Am un hibi orange pe care-l credeam Wiki Orange, dar acum am dubii. O fi Wiki ori Royal Orange? Nu prea inteleg. E portocaliu iar centrul pare a fi mai intens chiar rosiatic.



Al doilea hibi necunoscut e mic, a avut o singura floare si am reusit sa fac poze doar cu telefonul, deci calitatea cam proasta. Floarea a fost micuta, aproximativ 6-7 cm, culoarea nici roza, nici portocalie...culoarea somonului

Daca aveti idee ce poate fi, astept cuminte parerile voastre :)
 

Leanna

Member
Primul nu prea seamana cu Sunny Cities Ankara :( Seamana cu hibiscusul tau Wiki orange, cel putin asa mi-a parut din poza. Insa prima poza pusa in topicul hibiscusului Wiki pare diferita de aia si aveam dubii :?


Pentru identificarea hibiscusului Lissabon, multumesc :*
 
Sus