o iarba...ca un muschi

A

Anonymous

Guest
Daca-i vorba de afaceri cu pir, ma bag si eu. Am scos trei roabe de pir (tulpini si radacini) dintr-un colt de gradina de 50mp .
 
erbicidarea

am stropit sambata iarba cu care ma lupt
azi ma duc sa vad in ce stare e...dicotiledonata...:)
urati-mi succes...
 
e de bine

am studiat muschiul (prin intermediari)....
este parlit ... se vede ca actioneaza...

am o intrebare: cat s-o mai las pana s-o scot? am dat sambata....
tkx
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ares fara sa fiu experta in astfel de treburi, cred ca ar fi bine sa o mai lasi cateva zile inainte de alta mana. Altfel exista riscul ca odata cu buruienile sa scapi si de capacitatile utile ale solului. Stii tu, ce-i prea mult strica.
 
..

tkx
n-am mentionat: deja au trecut 10 zile...

si am folosit DICOPUR TOP 464 SL pe care l-am diluat cu apa... pt ca pe el scrie doar 1l/hectar si am presupus ca se dilueaza...
 
:)

Iti multumesc .... dar de obicei scriitorii romani in domeniu nu-s in stare sa scrie carti de specialitate pe intelesul profanilor (ei e academicieni), iar revistele baga ceva text dezlanat, multe poze si design ... si uita amanuntele esentiale (de altfel se vede ca n-au gradinarit in viata lor)....

M-am decis sa fac asa (sper sa fie bine): voi face o prima curatare a ierbii parlite, apoi mai dau o mana... sper sa ating asa tot ce nu am atins data trecuta....

Sper sa am noroc...
 
mda...

as fi vrut sa fie sedum... dar e o buruiana urata...
dupa ierbicidare am constat ca dispar si alte buruieni: papadii, cuiburi de lucerna etc... de abia astept sa vad rezultatele celei de a doua erbicidari....

apropos: am 3 piersici si pe toti 3 i-a lovit ceva care semana cu focul bacterian...dar eu am dat cu cupru...
florile s-au ofilit, crengutele mici s-au uscat, coaja e negricioasa si emana seva ... din 40 de pomi doar cei 3 sunt loviti...
Masterwind o idee?
 
Sus