O situatie disperata

cornelia

Fondator
Membru staff
M-a sunat un domn din Oradea cu urmatoarea situatie:
are un solar in care a plantat mai multe feluri de rasaduri. In ultimele cateva ore toate frunzele din varf capata o culoare verde deschis nesanatoasa si se pleostesc. Nu a schimbat nimic in ultimul timp ca ingrijire asa incat sa poata determina o cauza. A mers cu cateva plantute la un domn care are un depozit de fitosanitare si acesta l-a sfatuit sa stropeasca cu fungicide. Mie nu mi se pare ca ar fi o problema fungica pentru ca se manifesta foarte rapid. Practic plantele se deterioreaza vazand cu ochii si daca ele sunt slabite o stropire cu ce nu trebuie le poate termina de tot.

L-am rugat pe domnul de la Oradea sa urmareasca acest topic si va rog sa-i dati o mana de ajutor. Poate voi care ati lucrat mai mult cu legume va pricepeti mai bine.

Multumesc.
 

anasstasia

Active Member
Atunci poate datorita frigului din ultima perioada. Chiar daca este mai cald in solar, diferenta de temperatura fata de acum o saptamina trebuie sa fie foarte mare.
Chiar nu ma pricep, ma dau si eu cu parerea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur, toti ne dam cu parerea. Ideea este, ce sa faca omul ca sa-si salveze rasadurile?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e aerisit corect solarul ? poate ar trebuii umbrit ,ca de l caldura mare se fierb plantele in solar :?
de la aerul foarte cald si umed de ex la rosii poate aparea boala fusarium care avanseaza foarte repede ,depinde ce are plante are ,doar legume sau si flori ?

incerc sa ajut :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A spus ca are doar legume.
Inteleg ca de la temperatura se pot pleosti rasadurile, insa ele pe langa asta au frunzele din varf ca si cum ar suferi de o carenta de minerale.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
aerul nu e corect dozat pe raport umezeala/caldura , practic plantele au o sauna inauntru?

De indata ce radacina e oparita nu se mai face mare lucru si decaderea e inevitabila


Sa se uite la radacina plantelor sa vada daca exista un simptom radicular sau doar foliar
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca e asta e mai nasol , am vazut la viata satului cum ca a fost si anul trecut un import "suspect" de plante bolnave , sere intregi au fost distruse :|
 

anette_b

Member
da , dar la fusarioza scrie ca afecteaza planta de jos in sus.


daca se ofilesc de la varf in jos , poate e asta :

Tomato Pith Necrosis
Tomato pith necrosis, caused by the soil-borne bacterium Pseudomonas corrugata, is a disease sometimes confused with bacterial canker. The bacterium is considered a weak pathogen on tomatoes growing too rapidly. Affected plants are randomly scattered in the field. Initial symptoms include yellowing of young leaves, which may progress into yellowing and wilting of the top part of the plant. Black streaking may be apparent on the main stem, which often splits. When the stem is cut open longitudinally the center of the stem (pith) will be hollow and often has a chambered (ladder-like) appearance (Figure 9). Profuse development of adventitious roots can be associated with the affected pith areas and the stem may appear swollen. Plants affected with pith necrosis do not exhibit the marginal necrosis of leaflets nor the bird's-eye spotting of the fruit characteristic of bacterial canker. Plants may die if the lower stem is affected, however, the disease usually does not progress, and plants will outgrow the condition.

High nitrogen fertilization, cool night temperatures, high relative humidity, and plastic mulches all increase incidence and severity of pith necrosis. The disease frequently occurs when the first fruit set is close to mature green. Control requires avoiding excessive nitrogen rates.


nu ca m-as pricepe... :oops:

in wikipedia am mai gasit Ralstonia solanacearum. practic aceeasi ca mai sus (tot o pseudomonas ) sau o ruda apropiata.
din ce am citit repede vad ca nu exista tratament (daca asta o fi ) si se recomanda rotatia culturilor pt igienizare.
 

ghia_don

Active Member
Sa nu fi fost rasadurile necalite, poate crescute in casa si odata plantate in solar, au fost expuse brusc la soare si caldura mare.
In cazul asta e si normal ca sa se arda frunzele din virf, care se decoloreaza, se albesc si se ofilesc..
Daca e asa, plantele isi vor reveni, bineinteles in afara de frunzele arse care vor cadea..
 

nina77

Member
cornelia a spus:
M-a sunat un domn din Oradea cu urmatoarea situatie:
are un solar in care a plantat mai multe feluri de rasaduri. In ultimele cateva ore toate frunzele din varf capata o culoare verde deschis nesanatoasa si se pleostesc. Nu a schimbat nimic in ultimul timp ca ingrijire asa incat sa poata determina o cauza. A mers cu cateva plantute la un domn care are un depozit de fitosanitare si acesta l-a sfatuit sa stropeasca cu fungicide. Mie nu mi se pare ca ar fi o problema fungica pentru ca se manifesta foarte rapid. Practic plantele se deterioreaza vazand cu ochii si daca ele sunt slabite o stropire cu ce nu trebuie le poate termina de tot.

L-am rugat pe domnul de la Oradea sa urmareasca acest topic si va rog sa-i dati o mana de ajutor. Poate voi care ati lucrat mai mult cu legume va pricepeti mai bine.

Multumesc.
Si noi am avut problema asta care s-a rezolvat dupa ce am umbrit solarul.Daca domnul e din Oradea, il rog sa-mi trimita mesaj privat, ii dau nr. de tel. al sotului meu (el e pasionat de solarii) si poate sa vina sa vada solarul nostru. :D
 

sicora fabian

Active Member
Domnul din Oradea de ce nu da mai multe detalii sau de ce nu intra sa scrie?
Rasadurile sunt abia plantate sau deja sunt in crestere?
Are o singura specie sau specii diferite?
Daca se ofilesc si se si ingalbenesc, specii diferite fiind, inseamna intoxicatie!
. . . din aer (ceva stropiri), din sol, din apa . . .
 
Sus