Obiecte decorative in gradini

nick1971

Active Member
in comertul nostru... am innebunit cautand, ma tot chinuiam sa confectionez un urs(am un plush foarte mare) dar nu stiam de unde sa incep :D, acum o sa incerc si eu
l-am luat din Germania la 11 euro
 

florrentina

Member
Nu stiu daca topicul este cel adecvat dar as avea si eu nevoie de niste sfaturi cu privire la achizitionarea unor lampi solare.
Ce fel de lampi ar trebui sa cumpar sa dea cat de cat lumina.
Anul trecut am cumparat doar 2 (spre norocul meu) si arata ca niste licurici. Stau in soare si deja pe la 12 noaptea te impiedici de ele.
Ar trebui sa cumpar din cele care au acumulatorul si capacul mai mare?
Nu stiu de care si de unde?
Deci ce imi recomandati?
Multumesc. :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu una nu prea sunt mare fan al acestor lampi. Adica teoretic as fi, dar practic nu. Nu multe am vazut care chiar sa dea ceva lumina. De fapt nu asta cred ca este rolul lor, ci mai curand sa se faca vizibile in noapte si atat. Daca pui mai multe de-a lungul unei alei de exemplu, da, in intuneric vei deduce traseul ei, dar in nici un caz nu vor lumina prea puternic. Nu cred ca modelul va influenta foarte mult lumina pe care o vor da.
Cat despre locul de unde le poti cumpara... e plin de ele, la metro, praktiker, ambient, chiar si pe net am vazut sau in brosurica D-mail.
 

FlorentinaS

Member
Eu am luat anul trecut 10 lampi solare, de la OBI, din alea care imita pietrele. Le-am pus pe marginea aleii, ca sa redea conturul. Evident ca mare lumina nu faceau :) , dar nici nu ma bazam pe ele. Noaptea oricum nu bantui prin gradina si daca am ceva treaba urgenta, aprind luminile de pe terasa si imi sunt suficiente.
Am vazut la vecini unele putin mai mari, dar tot solare si tot ca niste licurici aratau, numai ca la inaltime, nu la firul ierbii ca la mine :)
 

florrentina

Member
Multumesc frumos.
Nu vroiam sa iau multe doar cateva de decor, dar credeam ca impusc 2 iepuri odata. Mi-a zis cineva ca are cateva lampi solare si chiar lumineaza, de asta am intrebat.
Multumesc.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am cumparat de-a lungul timpului mai multe, in general din cele mai ieftine, pentru ca avem nevoie de ele la munte, unde nu avem curent.
Le-am pus de-a lungul cararii si nu mai avem nevoie noaptea de lanterna, deci acolo isi fac treaba. Cele mai bune sunt cele cumparate mai demult, inca mai tine acumulatorul chiar dupa 4-5 veri de folosire, in schimb cele mai noi nu au tinut decat o vara.
Totusi intr-o gradina de oras nu prea ai ce face cu ele.
 
Sus