Observatii legate de cultura hibiscusilor de interior

angela draganoiu

Active Member
asa ar fi bine. eu le schimb in fiecare primvara la toate plantele, un strat de la suprafata fie ca sint in ghivece mici sau mari.
 

fixpix

Active Member
o mica intrebare... daca ii tund pe ai mei acuma...am in vizor doar 2-3 care chiar au crescut... nu vor creste aiurea...tinand cont ca inca lumina de afara este asa cum este... inca se intuneca destul de repede si soarele nu e prea darnic.

si inca una la fel de mica. la unu din hibi... ii tot cad bobocii cand inca sunt destul de mici. adica nu cand sunt foarte mici. ca si asa se intampla. ci cand sunt deja destul de maricei, gata de inflorit in 2-3 zile... pur si simplu CAD!
a avut vreo 3-4 boboci pe aceeasi ramura in varf, si pe masura ce cresteau, picau! planta e pe pervazul geamului ...deci lumina cat de cat are. la fel si apa. arata destul de sanatoasa planta...
 

ani

Member
Acum este perioada cea mai buna pentru tuns hibi. Lastarii noi vor avea timp sa creasca si sa faca flori in vara.
Bobocii cad pentru ca nu le-ai acordat o perioada de repaus la 15 grade si apa o data pe saptamana. Cred ca nu ai pus nici ingrasamant si bietele plante ce sa faca!
 

fixpix

Active Member
asa o fi...saracele... amu nah... 15 grade in casa nu am. in frigider is mai putine, pe balcon iara, si in camere... mai multe... poate pe casa scarii sa fie cat mai aproape de valoarea asta.... dar si de mainile hraparetze...desi deocamdata nu mi-a disparut din ce am scos afara.
:mrgreen:
 

cory_helen

Active Member
eu pulverizez hiby de cateva ori pe zi... si un dus ar fi indicat acum pe caldura asta...

dar dupa apus...
 

danya

Active Member
Multumesc de raspuns. Ieri mi a inflorit un hibi si a cazut floarea inainte de a se deschide complet. :|
 
Sus