Observatii legate de cultura hibiscusilor de interior

Sash

Active Member
cred ca depinde si de soiul de hibi... unii sunt mai suparaciosi si altii mai ingaduitori cu noi :D
 

Roxana

Active Member
eu i-am rupt toate frunzele Hibiscusului meu (erau galbene si pleostite) si acum vad ca are un boboc....sunt curioasa daca o sa infloreasca.
 

valentyna

Member
soacra mea are un hibi de mai bine de 12 ani(de cand o cunosc eu)si nu stiu sa fi inflorit vreodata.m-am hotarat sa merg sa-l tund si daca ma ajuta cumnata am sa-l aduc la mine la gradina(soacra este in italia pana la toamna si n-are cine ma opri)daca dau gres o sa-i cumpar altul. :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am vazut ca toata lumea recomanda tunderea iarna - Cornelia chiar mentiobna ca e recomandata tunderea in luna februarie. Dar oare e obligatorie tunderea?
Mie imi infloresc de vreo trei luni in disperare hibiscusii, chiar azi am vazut ca au boboci gata sa se deschida...ce le fac? nu-i mai tund deloc??
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca nu-i tunzi risti sa creasca fara o forma draguta. Ba mai mult, vor inflori acum (extrasezon) dar nu si cand ar trebui. Tunderea te ajuta sa-i disciplinezi un pic. Eventual tunde acei lastari care nu au boboci. Si pe masura ce se mai trec florile, mai tai si din ceilalti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
am inteles! saracii de ei, de-aia sunt asa dezlanati ei ca parca au crescut in inaltime si mai deloc in latime...maine ma apuc de taiat, sa vad ce o iesi. Mersi Cornelia!
 

scd

Member
eu tot in luna februarie ii tund cu toate ca au o multime de boboci. Nu stiu cum ii tundeti voi dar eu ii tund drasic de tot, adica le las numai "tija" centrala.nu le las nici macar un lastar de samanta si tot timpul imi cresc destul de frumos si fac o multime de flori .
 

albela

Active Member
Eu chiar nu ma prea indur sa tai din ei, sunt mai plini de boboci ca niciodata. Si apoi sunt si destul de mici.
 

ghia_don

Active Member
Cei care sint cumparati relativ recent din florarii, sint mici pentru ca mai au rezerve de inhibitori...am si eu trei care sint inca piticoti. La acestia le-am facut numai ciupiri ca n-am ce taia ...inca. Cei prinsi de mine din lastari,sint luuungi cit o zi de post ,asa ca zilele astea ma voi ocupa de tunderi si coafari :wink: .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am tuns azi crengutele fara boboci si le-am scurtat cam la jumatate (10-15 cm). Nu mi-e foarte clar daca trebuie curatate de frunze crengutele care se scurteaza?!?! voi cum procedati?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ok, ma gandeam si eu...de fapt am vazut la un hibiscus primit de la mama, tuns de-a lungul timpului si care avea unele frunze cat palma si astele micute...ma gandesc ca frunzele mari gen "vita-de-vie" :) sunt frunze de-o varsta cu plantuta...sper ca am reusit sa ma fac inteleasa :D
 

mymo

Active Member
De care crengute intrebi gradinar1? de cele taiate sau de cele ramase?
Ca de aceea parerile sunt...doua :wink:
 

ghia_don

Active Member
Eu am inteles ca era vorba de crengutele scurtate, ramase pe hibiscus :oops:
Daca e vorba de lastarii taiatide pe planta, pe care vrei sa-i inradacinezi, procedezi exact cum a spus Violeta :D
 

byby_anka_w

Member
ghia_don a spus:
Cei care sint cumparati relativ recent din florarii, sint mici pentru ca mai au rezerve de inhibitori...am si eu trei care sint inca piticoti. La acestia le-am facut numai ciupiri ca n-am ce taia ...inca. .
adica cum doar ciupiri?de ce?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
scuzati intarzierea raspunsului - eu intrebam de frunzele ramase pe crenguta scurtata a hibiscului. Despre celelalte am inteles cum se procedeaza doar ca mi se pare f,f complicat...eu una le-am curatat de frunzulite si am lasat doar 2-3 frunze in varf, le-am pun in pamant obisnuit de la flori (cred ca Florabela) ca de-asta aveam si nici nu le-am pus pet in cap...gata, am recunoscut! daca dau chix bine macar ca mai am de tuns o groaza la ei ca au cel putin 3-4 crengute cu flori...
 
Sus