Oncidium

lucian69

Member
puffy80, multumesc...azi am observat 2 pui noi...cred ca o sa mai fie ceva cu saracuta. Tare era bolnava si acum i-si si revine.
Acum, marea surpriza va fi ca....sunt pe cale sa achizitionez o frumoasa VANDA.
Ce parere aveti?
 

mikiduzza

Member
probabil depinde de conditiile in care e tinuta...
prima data nu a mirosit nici la mine..
dar oricum, e superba... :hipnotizat: :indragostit:
 

Chiharu

Member
Buna tuturor, sper ca mai e cineva activ pe acest forum :-)
Am si eu un oncidium de un an. Vara asta din pacate a fost tare grea pentru el si saracul s-a stafidit in ultimul hal. Ma intrebam daca ar fi bine sa il pun in substrat obisnuit pentru flori, ca sa aibe mai multa umezeala...
A incercat cineva?
 

CristianG

Well-Known Member
Buna tuturor, sper ca mai e cineva activ pe acest forum :-)
Am si eu un oncidium de un an. Vara asta din pacate a fost tare grea pentru el si saracul s-a stafidit in ultimul hal. Ma intrebam daca ar fi bine sa il pun in substrat obisnuit pentru flori, ca sa aibe mai multa umezeala...
A incercat cineva?
Oncidium este o orhidee destul de pretențioasă....Nu pune orhideea în substrat pentru flori...Nu trăiește în acest substrat! Caută substrat special pe bază de scoarță din comerț....:)
 

Chiharu

Member
Multumesc mult pentru raspuns CristianG.
Din pacate intre timp am mutat-o deja in pamant de flori amestecat cu scoarta, tot in ghiveci transparent.
Dupa cum am spus, mi s-a parut ca scoarta singura nu facea fata la uscaciune. Toti psbulbii mai mari s-au stafidit.
Astept acum sa vad ce face, nu vreau sa o chinui cu inca o mutare, mai ales ca par sa apara radacinute noi.
Va tin la curent cu evolutia ei :)
 

CristianG

Well-Known Member
Multumesc mult pentru raspuns CristianG.
Din pacate intre timp am mutat-o deja in pamant de flori amestecat cu scoarta, tot in ghiveci transparent.
Dupa cum am spus, mi s-a parut ca scoarta singura nu facea fata la uscaciune. Toti psbulbii mai mari s-au stafidit.
Astept acum sa vad ce face, nu vreau sa o chinui cu inca o mutare, mai ales ca par sa apara radacinute noi.
Va tin la curent cu evolutia ei :)
Mda, păi vezi ce poți să faci...:) Poate trăiește în scoarță de copac și pământ de flori! Aștept vești de la tine! :)
 

Roxanna

Active Member
Pe toate le fertilizez cu ingrasamant de orhidee, jumatate din doza de pe eticheta, avand in vedere ca folosesc apa de la robinet. In rest, nu le fac nimic deosebit.
 
Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Am gasit la o florarie in Bucuresti oncidium plus alte genuri de orhidee pe care nu le-am vazut niciodata pana acum in Romania: tolumnia, howeara...
Pretul 25 ron, insa plantele sunt foarte mici, cu doar unul sau doi bulbi, deshidratate... asa ca anuntul este doar pentru cei experimentati in salvarea acestui gen de plante.
Iata-le pe cele pe care le-am ales eu:
IMG_1200.JPG IMG_1201.JPG IMG_1202.JPG
Daca mai vrea cineva, este aproape de mine, pot sa va iau sau va dau link-ul ca sa comandati singuri de pe site.
 
Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Pentru incepatori erau odontocidium catatante si bourrageara lazio in stare foarte buna, mari si pline de flori, dar mai scumpe. Nu am luat ca le am pe amandoua. Si le recomand calduros, cresc ca buruienile fara sa faca prea multe nazuri.
 
Ultima editare:
Sus