Oncidium

CristianG

Well-Known Member
IRINA2714 oncidium-ul tau este superb.Miroase si frumos....Parca sunt niste "domnisoare" care danseaza in aer. Oncidium nu are sanse sa se dezvolte armonios in casa.Este o orhidee mai mult pentru sera.Ma bucur ca la tine este OK.Udarea acestei orhidee este problematica.....Succes in continuare! :)
 

marean

Active Member
Sarselia,Irina,felicitari !
Cristian,din cate stiu eu acest tip de oncidium nu face flori parfumate :wink: si este printre cele mai rezistente si usor de ingrijit , fapt pt care e si atat de popular in cultura.
 

sarselia

Active Member
Moderator
marean a spus:
Sarselia,Irina,felicitari !
Cristian,din cate stiu eu acest tip de oncidium nu face flori parfumate :wink: si este printre cele mai rezistente si usor de ingrijit , fapt pt care e si atat de popular in cultura.

Ai dreptate Oncidium-ul nu face flori parfumate.
sau cel putin ai mei nu miros.
:)

si da sunt foarte rezistente si nu necesita cine stie ce conditii.


numai bine!
 

marean

Active Member
Sarselia,sunt foarte multi hibrizi delicios parfumati,eu vorbeam numai de hibridul pluie d'or/dancing ladies :wink: .
 

sarselia

Active Member
Moderator
dar al meu nu miroase...
ori e prea mic si cu putine flori ori nu stiu de ce nu miros....


Irina ajuta-ne ca tu ai mai multe flori pe al tau.Miros?
si daca da cum?

multumim frumos!
 

CristianG

Well-Known Member
marean a spus:
Sarselia,sunt foarte multi hibrizi delicios parfumati,eu vorbeam numai de hibridul pluie d'or/dancing ladies :wink: .
Marean aceasta orhidee este parfumata...Am avut-o si eu! Din pacate nu a rezistat foarte mult timp in casa.Miroase in anumite perioade ale zilei.Nu tot timpul.Chiar nu stiti ca aceasta orhidee este parfumata? Ciudat! :?
 

IRINA2714

Member
eu am mirosit-o azi dimineata
o sa fiu atenta dar nu am simtit parfumul deloc
o sa stau mai mult in balcon langa ea.... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am mirosit-o din nou pe a mea si tot nimic.
Ciudat...
poate ca ale noastre sunt mai lenese ...cine stie?? :wink:
 

Tina

Active Member
Nici al meu (Pluie d'or ) nu miroase... :mrgreen: :mrgreen:
Eu stiam si pot sa confirm ca Oncidium Sharry Baby miroase a ciocolata..
 

CristianG

Well-Known Member
Tina a spus:
Nici al meu (Pluie d'or ) nu miroase... :mrgreen: :mrgreen:
Eu stiam si pot sa confirm ca Oncidium Sharry Baby miroase a ciocolata..
Si Sharry Baby miroase....Chiar foarte tare.De la cativa metrii se simte mirosul de la ea...Mai exersati si o sa vedeti ca miroase si "galbioara".Acum 2 saptamani am fost in Hornbach si aveau o puzderie de "galbioare"...Mmmm, miroseau asa de frumos!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Atunci va trebui sa mai exersam pana ne va mirosi si noua ceva.
Al meu fiind mai mic poate numai dupa ce va creste mare va avea si el ceva miros.


Numai bine!
 

marean

Active Member
Mai am verificat si rasverificat,galbioara din pozele Irinei si Sarseliei nu are cum sa miroasa,parentajul ei nu ii permite !
Dar,cum am spus si mai acum 2 postari,numai acest tip,cu florile galbene si putin maro nu miroase,daca difera forma petalelorori culorile sunt cu alte adaosuri, e un amestec de hibrizi ce poate sa fie parfumat !
 

andreiacamelia

Active Member
Vreau si eu sa stiu cand trebuie schimbat ghiveciul la Oncidium? Mi se pare ca plantuta mea sta un pic cam prea inghesuita in ghiveci. Am tras usor de el si am vazut radacinile care au luat forma ghiveciului.
 
Sus