Orhidee

Andreea89

New Member
Bună, am nevoie de ajutor. Poate mă poate îndruma cineva, atașez poze.
Andreea este numele meu sunt nouă în acest forum, am intrat în speranța că voi găsi cât mai multe detalii despre îngrijirea, înmulțirea și aducerea la viață a orhideelor.
Referitor la pozele atașate, după ce a înflorit de 2ori tija s-a uscat și am tăiat-IMG_20190815_122415.jpgIMG_20190815_122407.jpgIMG_20190815_122351.jpgIMG_20190815_122113.jpgIMG_20190815_122415.jpgIMG_20190815_122407.jpgIMG_20190815_122351.jpgIMG_20190815_122113.jpg o, am vrut sa înlătur frunza care nu e ok și am rămas cu rădăcina și frunza verde în mână.
Întrebarea mea este mai este vreo șansă să își revină.
Ce aș putea sa fac.
Dacă replantez rădăcina în ghiveci cu substrat nou își mai revine?
Ce aș putea face cu frunza verde?
Aștept părerile voastre.
Mulțumesc!
 

crysty

Active Member
Buna ziua, bun venit pe forum . Doar frunzulita aia mica e mai întreaga și dacă ar fi fost vorba de o altă planta poate ar da rădăcini dacă o puneți în pahar cu substrat și ați uda cu apa în care ați pus Radistim dar orhideele au rădăcini aeriene și nu știu dacă merge păcălită cu Radistim.
Era cineva aici pe forum care vinde o substanță care ajuta la înrădăcinat orhideele ,în secțiunea de Bazar dar nu știu dacă merge așa și costurile sunt prea mari pentru a repara orhideea.
Treceți pe la o fitofarmacie și arătati poza de la frunzulita de orhidee și întrebații că dacă ați pune frunzulita in substrat cu Radistim daca ar scoate rădăcini, asta ca să nu cumpărați de pomană.
DAR un pliculeț de Radistim costă 5 lei iar daca va puteți duce pe la Dedeman din când în când veți putea găsi orhidee la reducere cu florile trecute la preț de 6 lei sau 8 lei . Nu găsiți mereu ocazia asta dar ce e la reducere clar va avea rădăcini destule și sănătoase, doar să aveți răbdare și să treceți pe la Dedeman cam o data la 3 săptămâni sau 1 luna și sigur veți găsi orhidee la reducere dacă magazinul din orașul dumneavoastră aduce orhidee și dacă mai scoate la reducere periodic. Ca să nu umblați mereu pe drumuri va sfătuiesc când ajungeți la raionul de grădinărit sa întrebați angajatul de pe raion dacă au scos vreodată și dacă mai urmează să scoată orhidee la reducere vreodată.
Aici în Galați Dedeman mai scoate orhidee la preț redus ,am cumpărat una odată cu 7 lei și ceva și alta cu 5 lei și ceva, fara flori. Prima tot așa nu are rădăcini și se chinuie dar a 2a e sănătoasă și văd că îi merge bine.
De obicei orhideele au și un celofan pe vas și tot ce cade de pe planta rămâne la interior așa că aveți mari șanse să vedeți și ce culoare au fost florile că să aveți de unde alege.
Mai bine va cumpărați una la preț redus fara flori decât să vă pierdeți timpul cu asta că e prea făcută bucăți.
Părerea mea.
 
Ultima editare:
Sus