Osteospermum

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cred ca si aceasta minunata floare merita un topic:

Mai am 2 care urmeaza sa infloreasca.Voi ce culori aveti?
 

albela

Active Member
Eu am doar o singura plnta, dar nu e in gradina ci in butoi

Infloreste incontinuu, si nu se inchide floarea seara ca la margarete. Mie imi place foarte mult :D .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am galbena si mov. Dar la mine se inchid seara. La un moment dat nu mai aveau flori si le-am mutat in gradina. Le merge mult mai bine :D
 

sorina

Active Member
Chiar ca merita :wink: Sunt foarte frumoase :D :D :D sa va creasca mari si multe floricele la ele
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu le-am lasat in gradina, dar e primul an cand le am. O sa vad la anul daca au rezistat.
 

madairina

Member
Am si eu alba cu mijlocul albastru dar vreau si eu alte culori. Cum se inmultesc. Eu le-am avut in gradina si au crescut cam 50cm. Acum sunt in ghiveci
 

coral

Member
Am si eu una mov,singura supravietuitoare din vreo 5 plante iesite din seminte,a inflorit tarziu iar acum e in ghiveci in casa.Dupa cum arata am impresia ca nu-i place inauntru,dar mai stii?Atrecut-o cineva peste iarna in casa si daca da spuneti-mi va rog in ce conditii?Multumiri
 

mirela06

Active Member
Buna, draga mea. Ca esti aproape de locul in care m-am nascut(Anina), am sa-ti raspund, repede , sa nu mi-o ia altii inainte :rofl:
Margareta africana, la noi , se comporta ca planta anuala.
Ea poate fi tinuta in gradina, dar toamna se vor colecta seminte.
In ghivece si tinute in casa, s-ar putea sa se conporte ca in tara ei , adica anuala.
Iubeste soarela , lumina si caldura.
Sa ai noroc de ea si sa ne tii la curent cu evolutia :)
 

coral

Member
Mirela multumesc pentru raspunsul prompt,ca doar asa suntem noi banatenii( :rofl:),margareta mea are si caldura si lumina sa vedem acum daca are si ambitie!!!Oricum,mai am vreo cinci seminte cumparate, o sa le pun in banuti de turba la primavara,sper sa am rezultate mai bune la anul!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Deci trebuia sa le pun si eu in casa? Nici macar seminte nu am strans :cry: Dar poate au ambitie si afara.
 

mirela06

Active Member
Ma bucur ca mai ai seminte, Coralule draga. Sa le pui , ca la primavara sa te bucuri de frumusetea lor. :)
 

mirela06

Active Member
Irinucule, pai cum de ai ratat asa ocazie. :?
Imi pare rau. :( Poate mai faci rost de altele. De undeva sare , el , norocul. :) Tu crede si va fi bine :hug:
 

mirela06

Active Member
Nu prea cred, dar nimic nu poate fi imposibil.
Vedem asta la primavara., doar sa stii cam in ce zona, ca sa nu ratezi asa experienta.
Sa ai noroc :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta atit de frumoasa :visator: .Tare,tare mult imi place si mie.
Irina ai pus lastarei dar cind anume???
 
Sus