Osteospermum

kerkyra

Well-Known Member
Am descoperit ieri la expo de flori din oras osteospermum, m-a atras culoarea in primul rand, asa ca am luat un ghiveci.
http://kerkyra.sunphoto.ro/FLORILE_MELE/15678810
http://kerkyra.sunphoto.ro/FLORILE_MELE/15678813
Inteleg ca le merge mai bine in gradina, dar toamna ori sa culeg seminte (banuiesc ca face un fel de capsule?), ori sa iau butasi pt inmultire sau, mai sigur, sa mut planta in casa in ghiveci.
Madairina, butasii i-ai pus pur si simplu in pamnat sau in nisip, acoperiti cu ceva ?
Imi place mult, parca as mai lua si alta culoare.
 

kerkyra

Well-Known Member
Cand, in toamna? Oare acum merge? Azi am mai luat una alba, am pus-o direct in gradina.
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, am inteles asta, daca rezista acolo pana la toamna, atunci o s-o trec in ghiveci in casa. Intrebam pe Valentyna cand a pus lastarelul, in ideea daca merge pus acum, sa-mi fac o rezerva.
 

kerkyra

Well-Known Member
Rezistatul se referea la mine la "iubitorii" de plante puse de altii :x .
M-am apucat sa infrumusetez gradinita din fata blocului, dar am mai avut eu tentative si nu prea a mers. Acum insa sunt mult mai hotarata si ma ajuta si o vecina. Deocamdata am pus-o pe cea alba in gradina, testam sa vedem daca nu dispare, apoi o sa vad daca o pun si pe cea mov, care imi place foarte mult. De asta intrebam daca merge acum inmultirea, sa-mi opresc lastarei.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cred ca trebuie mutate in ghiveci si pastrate peste iarna in casa.
Eu am vreo 5-6 plantute intr-o jardiniera cu lobelia alba si iedera variegata asa ca sigur voi muta jardiniera cu totul
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vrut sa cumpar si eu cateva plante pentru gradinuta cand eram la Simfonie anul asta. Si am intrebat daca rezista afara peste iarna. Raspunsul a fost nu.
 

valentyna

Member
kerkyra a spus:
Da, am inteles asta, daca rezista acolo pana la toamna, atunci o s-o trec in ghiveci in casa. Intrebam pe Valentyna cand a pus lastarelul, in ideea daca merge pus acum, sa-mi fac o rezerva.
scuze!l-am pus in primavara intr-un ghiveci .c-am stagneaza si asta ma enerveaza.... :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Anul trecut am cumparat doua osteospermum, alb si mov, pe care le-am pus in gradina. Au mers foarte bine, iar cand a venit toamna le-am scos si le-am pus intr-o jardiniera pe balcon. Au stat ele ce au stat acolo, dar incet incet s-au uscat, acum sunt complet uscate, oarecum ca tufanelele cand se trec (ca sa fac o comparatie). Acum vreo luna am vazut la baza uneia un lastarel verde, am sperat ca mai exista ceva viata in radacina, dar s-a uscat si acesta. Ce ziceti, am sanse ca daca le mut totusi in gradina, sa mai dea ceva din radacina? Imi plac tare mult si mi-ar parea rau sa le fi pierdut :(
 

elipopa

Active Member
din cele de anul trecut am obtinut seminte pe care le-am aruncat prin gradina , spre marea mea incantare au rasarit cinci plantute! anul acesta o sa le opresc semintele, caci o sa mai cumpar la ghiveci cand o sa apara si o sa le pastez in casa la iarna si o sa seman si semintele!
am mai pus seminte cumparate de la Anthesis, am deja 20 de plantute si mai am seminte de semanat! maine o sa le pun in pamant!!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt frumoase Cornelia! Mi s-au parut si mie tentante, sunt dragute cand sunt asa mici si compacte, anul trecut si am cumparat una, am pus-o in gradina, dar pana la urma nu mi-a placut de ea, ca ajunsese o chestie labartata si imprastiata, partial culcate ramurile la pamant...deci eu alta nu mai iau :mrgreen:
 
Sus