Oxalis

carla_ro_b

Member
Arina ai 3 bulbisori de oxalis mov. Cand vei taia o frunza de la gloxinia aceea batuta mov sa imi trimiti si mie. Eu am avut una si am pierdut-o. :cry: Sa-mi dai pe pm adresa ca peste vreo 2-3 zile ii pun la posta.

Mai sunt inca 4 bulbisori de daruit. Deci cine mai doreste.... sa-mi trimita pm cu adresa.
Spuneti-mi numai daca sa-i trimit asa sau sa astept sa le dea lastarasi fiindca unii nu au inca.
 

angela draganoiu

Active Member
oxalisul e destul de rezistent insa pune-i in pamint pina se ivesc, daca nu s-au ivit deja, doritorii. eu am primit 3 bulbisori cu doar 2-3 firicele de radacina si cite o frunza si si-au revenit uimitor.
 

carla_ro_b

Member
Aha ok merci. Unul din cei pe care vreau sa-i dau are frunzele f lungi. Sa ii tai frunzele daca il trimit prin posta? Si inca ceva unul avea 2 mugurasi care s-au rupt imediat deasupra bulbului; isi mai revine sau sa-l scot de pe lista?
 

angela draganoiu

Active Member
nu taia frunzele. pune-i un pic in pamint si vezi cum reactioneaza. cam dupa vreo saptamina se vad rezultatele si vei sti daca mai e bun sau nu.
 

Leanna

Member
Carla, oxalisu pe care-l am din comert in genere cu avea nimic..bulb gol golut..l-am pus in pamant umed si a dat foarte repede radacinute si frunze.

Bulbii de oxalis alb luasem de la cineva din ghiveci...din 2 bulbi..unul intreg celalt chiar taiat...cam jumatate..ambii s-au prins si sunt cu flori...am pus si poze putin mai inainte
 

Arina

Member
In primul rand vreau sa le multumesc lui Sini si lui Sicamin , pentru ca au fost atat de dragute si mi-au trimis aceasta minunata planta!
Acum trifoiasul de la Sini are bobocei foarte mici inca ,dar se vor dezvolta ,sunt sigura.
Cand am primit bulbisorul de la Sicamin, frunzele s-au rupt ca o rozeta de bulbisor.Atunci i-am plantat separat cu pet deasupra (intr-o parte bulbisorul, iau in celalta parte rozeta) si am avut marea bucurie sa observ ca s-au prins ambele plantute (rozeta a facu si ea radacini) :D
Sunt foarte fericita!Multumesc fetelor!
http://Arina.sunphoto.ro
 

sorina

Active Member
a

Are cineva oxalis cu flori galbene ???? Am vazut pe forum dar nu mai stiu la cine ???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( Eu nu stiu ce se intimpla cu versicolorul.Dupa ce i-am retezat frunzele anemice din iarna vad ca nu mai face absolut nici o miscare.Nu da alte frunze desi bulbii sunt in bune stare.Iar ghiveciul cu adenophila este plin de frunze (frumoase ce-i drept :) ) si da altele noi dar mai mult de atit nu.
Stie cineva ce se poate face cu aceste doua specii de oxalisi ca sa-i putem indemna la inflorire???? :x
 
Sus