Oxalis

cornelia

Fondator
Membru staff
Poti sa-ti cumperi vara plante de la DecoFlora. Toamna poti gasi pachete cu bulbi - asa se inmulteste planta.
 

Tina

Active Member
Mugur, daca vrei, iti dau eu un bulb/rizom de trifoi grena si unul cu floare roz si frunza verde.... :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bulbii sositi in octombrie(versicolor si adenophila) si pusi in pamint pe la inceputul lunii noiembrie au stadii diferite de aparitie:
versicolorii sunt marisori si chiar ramificati iar ceilalti :? ...........ma intreb si eu:unde sunt :wink: .Nu unde i-am pus ca asta stiu............ :mrgreen: dar nu a aparut absolut nimic pina acum :(
La voi cei care ati primit in ce stadiu se afla?
 

sorina

Active Member
eu am oxalis de 2 feluri : unul cu trunze mov si floricica roz-alb si unul cu frunza verde si floricica roz inchis

La primavara daca vrei pot da-ti dau rizomi de ambele feluri (
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult de tot.
Eu mai am oxalisi.....Putem face schimb fiindca la mine cel cu frunza mov are floricelele roz.Iar cel cu frunza verde are roz foarte deschis.Iti dau cu placere.Am si cu frunza verde cu ochi maron care face flori rosii.Deci......
 

Roxana

Active Member
Observ ca frunzele Oxalisului incep sa se ingalbeneasca si nu stiu de ce. Nu i-am mutat locul si il ud la fel ca inainte.
 

sorina

Active Member
Sunt flori care nu necesita atentie deosebita si dupa cum am observat eu, le merge bine sunt plante setoase de apa ( dar nu in exces) si le place semiumbra , sau soare dimineata si umbra sau samiumbra in restul zilei , daca respecti aceste lucruri simple , vei fi rasplatit cu o "multime " de flori , care dupa ce se ofilesc le rup. In Octombrie ii duc la iernat in pivnita ( timp in care se va usca la suprafata ) si il scot in Aprilie cind ii apar din nou primele frunze .
Deoarece se dezvolta prin rizomi si are o crestere foarte rapida , primavara ii mut intr-un ghiveci putin mai mare .
 

rodica05

Member
Oxalis e originar din Africa de Sud!
Tratati-l ca pe suculente: pamant nisipos, apa cat mai rar, iar expunere -> loc luminos: nu soare direct, nu umbra deasa (nu infloreste abundent daca-i la umbra). De preferat ar fi sa aiba soarele de dimineata!

Rodica
 

AbraMack

Member
Oxalis Versicolor...

Buna seara...

Eu am comandat si primit oxalis versicolor, asa precum copiii mici. Am vazut, mi-a placut (in poza!) am luat... Cand au ajuns la mine, erau niste bulbisori firavi care, desi i-am tinut "la rece" au inceput sa aibe mustati... Asta se intampla pe la sfarsitul lunii decembrie... Nestiind ce sa fac, i-am pus intr-un ghiveci... Intr-un timp relativ scurt au aparut doua plantute care in decurs de cateva saptamani (2!) s-au si ofilit... De udat, nu i-am prea udat si stau la o temperatura intre 15-18C...
Credeti ca mai au vreo sansa de resuscitare? Multumesc frumos...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sigur ca au,numai sa fii atenta sa nu ii uzi prea tare.Bulbisorii sunt acolo in pamant,se dezvolta si cand o fi vremea vor da frunze.Nici eu nu m-am asteptat ca bulbii sa fie asa de mici.Probabil asa sunt ei.
 
D

dyayzh

Guest
Mie mi-au iesit 2 firisoare mici ..mici din bulbul acela de oxalix versicolor. Nu cred sa aiba vre-o sansa de supravietuire...dar sper :D
 

AbraMack

Member
dyayzh exact ca la mine, firave si lungi.....dar la mine s-au si ofilit deja... asa ca le-am taiat si am pus ghiveciul la "lumina" plina...sper sa creasca din nou, mai viguros...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu este timpul lor inca de aia au crescut asa.Fiind totusi bulboase puneti-le cite putin ingrasamint si veti vedea rezultatele.
 

AbraMack

Member
Gabiuta, de pe acum? Eu le-am pus intr-un ghiveci mic... (vreo sase bulbi firavi si mititei)... Se preteaza sa le pun ingrasamant? Ce fel de si in ce cantitate? Multumesc frumos... O seara faina, va tzuc!
 
Sus