Oxalis

veretregn

Active Member
Oxalis deppei este o planta facila care infloreste abundent pe tot parcursul sezonului. Nu suporta inghetul si trebuie adapostita iarna. Foliajul este atractiv, insa dezordonat. Se inumulteste foarte usor, in conditiile in care umiditate si hrana suficienta. Tubercul pe care il cumperi va forma un alt tubercul mai mare in partea inferioara si apoi pe acel tibercul se vor forma din nou alti tuberculi 3_4 pana la sfarsitul sezonului. Astfel iti vei putea tripla intr-un sezon numarul de tuberculi. La sfarsitul sezonukui se ridica tuberculii si se separa de tuberculul format in prima faza. Acel tubercul tubercul care de altfel arata diferit de ceilalti, trebuie inlaturat deoarece are tendinta de a se altera rapid compromitand integritatea tubercurilor capabil de crestere vegetativa. Poate fi crescur si in ghivece insa atunci necesita udare regulata si fertilizare saptamanala cu un fertilizator bogat in potasiu. Npk 3 5 10. Pwntru cresterea in ghiveci planta se mentine peste iarna in ghiveci si nu se uda. Temperaturile trebuie sa fie scazute insa sa nu scada sub pragul inghetului.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca mie doi-trei bulbi mi-au rezistat in gradina dupa iarna de acum un an.Sunt curioasa daca mai apar si anul asta.
Cind am avut la ghiveci (vreo citiva ani) nu le-am pus de loc ingrasamint ci a fost numai pamint de florarie mai gras iar de dezvoltat s-au dezvoltat bine.In primii doi ani umplusra tot ghiveciul de 24 cm si nu am umblat de loc la ei decit ca sa ii despart si ii dau ulterior .
Practica mai bate teoria de multe ori.
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Sa stii ca mie doi-trei bulbi mi-au rezistat in gradina dupa iarna de acum un an.Sunt curioasa daca mai apar si anul asta.
Cind am avut la ghiveci (vreo citiva ani) nu le-am pus de loc ingrasamint ci a fost numai pamint de florarie mai gras iar de dezvoltat s-au dezvoltat bine.In primii doi ani umplusra tot ghiveciul de 24 cm si nu am umblat de loc la ei decit ca sa ii despart si ii dau ulterior .
Practica mai bate teoria de multe ori.
Nu este teorie, este practica mea.
 

Neriya

Member
am si eu oxalis in ghiveci. au iesit foarte greu, chiar imi luasem gandul. Recunosc ca sunt un pic dezamagita momentan, ma asteptam la ceva mai inchegat, nu la cateva frunze rasfirate :(
 

emilia68

Active Member
miki70, multumesc frumos! :hug:
sini, cu multa placere! :D Sant niste plantute asa de dragute, nu poti sa nu le indragesti! ;-)
Neriya, nu trebuia sa fii dezamagita...asa rasar ei, mai firav dar cu timpul cum cresc se mai inmultesc in ghiveci si devine planta mai compacta!
 

Neriya

Member
emilia68 a spus:
Neriya, nu trebuia sa fii dezamagita...asa rasar ei, mai firav dar cu timpul cum cresc se mai inmultesc in ghiveci si devine planta mai compacta!
multumesc de incurajari :hug: Poate ii mut si eu in gradina mai incolo
 

sorina

Active Member
Are cineva alti oxalisi decit cei comuni .... ma rog care se gasesc mai lesne de cumparat , deppei , pres caprae, etc ???Daca v-au inflorit , daca au supravietuit peste iarna ??? Caut peste tot pe Net si cei mai multi sunt din America , Australia sau Africa de sud . Greu de cumparat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din 2011 si pana acum se pare ca dragostea pentru aceste plantute minunate s-a diminuat caci poze ioc :( discutii...nici nu mai zic :lipssealed:....nu mai are nimeni?Nu va mai plac?
Dl.Popescu felicitari.
Tocmai am initiat un topic cu furnizori de oxalisi.Am gasit vreo 2 in America insa vor sa vanda numai engros.
Are cineva rude in Africa de Sud?:D Acolo cresc niste minunatii de oxalisi :h:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ba da si mie imi plac foarte mult!Am avut cateva ghivece de-a lungul anilor insa mi-au si pierit.Anul acesta am ramas doar cu un oxalis (cred ca e triangularis cel cu frunzele rosii).Culmea este ca pe acesta l-am uitat peste iarna pe balon si nu a avut nicio treaba.In anii trecuti am mai cumparat bulbi de oxalis - unii chiar mai pretentiosi insa nu am avut noroc de ei.
 
Sus