Oxalis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si lor ca multor alte bulboase le place sa stea inghesuiti.Cind ii uzi la o saptamina-doua fara sa exagerezi cu apa, da,le poti pune si cite putin ingrasamint.In perioadfa asta atentie cu udatul! :!:
Trebuie si ei pregatiti sa-si etaleze haine noi in primavara. :D
Versicolorul pus acum cca.2 luni si adenophila ceilalti isi vad de treaba lor ca in fiecare an :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Gabiuta se pare ca ori esti o norocoasa ori o mare experta. Oxalisul meu versicolor a iesit 2 fire subtiri ca firul de par. Le las sa vad ce se intampla, dar mari sperante nu-mi fac. In schimb am cumparat oxalis cu floare roz si frunza normala. Poate cu acestia am mai multa bafta. I-am pus in pamant, i-am udat un pic si acuma astept :D
 

sini

Well-Known Member
Toata iarna a stat afara,in balcon deschis.Cum a dat caldura s-a grabit sa iasa la soare
 
D

dyayzh

Guest
Am pus in ghiveci vreo 10 bulbi de oxalix cu flore roz. Astept sa vad cand incoltesc :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
10?Ghiveci mare?Cam multi zic eu pentru un ghiveci.Oricum nu o sa ai mult de asteptat.Dar:ATENTIE CU APA :rofl: Stii tu de ce......... :)
 
D

dyayzh

Guest
de fapt cred ca sunt 15 in ghiveci normal :) Am invatat lectia cu apa... :D
 

ghia_don

Active Member
Dya, dar nu-s cam multi intr-un ghiveci? Vezi ca formeaza o tufa destul de mare fiecare bulbisor.
 
D

dyayzh

Guest
Stai sa scoata capusorul...si apoi ma vad eu..nu cred sa fie procent de reusita de 100%...e din comertul romanesc :D
 

Leanna

Member
Vreau si eu asa oxalisi harnici ca ai vostri :)
Oxalisul meu e alb.E prima mea experienta cu oxalis,am luat de la o prietena 2 bulbi,au deja bobocei mititei :) tufa e micuta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Leanna se inmultesc cu o usurinta de speriat.Sa o vezi in toamna cum va fi :) .Ca sa nu mai zic de flori :D
Sica frumosi!
Si ai mei au boboci.Insa i-am pus mai tirzior.Oricum din experienta mea cu ei stiu ca sunt tare prolifici.
 
D

dyayzh

Guest
Eu abia am pus bulbii in pamant...dar nu dau nici un semn. Daca gaseste cineva bulbisori de oxalis cu frunza mov sunt amatoare:)
 

Leanna

Member
Mi-a promis o prietena bulbi de oxalis cu 4 foi,de fapt vom face schimb cand al meu se va mai inmulti...iar dupa spusele gabiutei :) lucru asta se va intimpla degraba.
 

Leanna

Member
Oxalis cu 4 foi pana la urma am cumparat deja au si rasarit.

Cel alb a inflorit, e atat de firav
 

Roxana

Active Member
Frumos Oxalis! Si eu am una, dar nu-i merge de loc bine! Are niste pete albe pe frunze.
 
A

Anonymous

Guest
Leana,eu aszice ca e delicat,nu firav...e tare frumusel!
 
Sus