Paduchele testos

ghia_don

Active Member
Am primit ieri de la o vecina o adevarata bomba biologica :cry: ...un lamii plin , plin cu testosi...Ea mi-a spus ca are ceva cleios pe el, am presupus ca poate avea ceva musculita, dar nu mi-am putut inchipui ca poate exista asa aglomerare de testosi :eek: ...
Deocamdata l-am stropit bine, l-am imbaiat de-a dreptul, l-am bagat intr-un sac menajer si l-am legat la gura...mi-e frica sa nu-mi infestez si eu plantele...
Il las asa vreo doua trei zile, apoi il iau la spalat cu apa si sapun...
 

adrianam

Well-Known Member
La mine nu au disparut nici cu dus cu apa simpla, nici sters frunze cu apa cu sapun.
Ieri am sters planta (o feriga asplenium) cu solutie de tutun si am udat si pamantul cu ea.
Probabil va trebui sa repet tratamentul saptamanl pentru o perioada.
Va anunt ce am rezolvat, ca imi este frica sa o scot pe balcon, sa nu-mi infesteze celelalte plante!
 

IZA

Active Member
Eu am folosit pe un leandru infestat destul de rau Lider (insecticid)+ Siltim(surfactant) care ajuta sa se lipeasca insecticidul de frunze si a avut un efect f bun. L-am scapat . Eu am folosit si mospilanul si am constatat ca mor cei maturi ca i-am gasit uscati. Mai raman insa oua din care ies altii in doua saptamani .
 

zi_inflorata

Member
Moderator
eu am pe hipperastrum. Am aruncat 5 bulbi la gunoi pentru ca i-am neglijat si cand m-am uitat la ei erau plini. Curios e ca nu au atact alte plante..ma rog nici nu prea mai aveau ce.... Am pastrat un singur bulb de white nynph dar azi am gasit si pe asta doi pe spatele unei frunze lungi. Mi-e si frica sa-l mai tin...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu aruncam inainte plantele infestate, pentru ca in timp sa vad ca paduchii s-au intins si la alte plante. Am descoperit vara trecuta ca daca reusesc sa curat cat de cat plantele, dupa care le scot afara in gradina (si le las acolo toata vara), paduchii dispar. Totodata, dezinfectez pervazul si geamul unde au stat florile in casa, pentru a nu avea surprize ulterior. Iar sa ca fiu foarte sigura ca am scapat de aratanii, geamul si pervazul le-am spalat cu Triumf. Oricum, paduchii acestia lasa in urma o mazga lipicioasa care e mai greu de scos altfel.
 

akhalteke

Member
Eu cand am avut plante atacate dar nu sever, am scapat spalandu-le cu apa simpla, dar nu dus ci cu o carpa, ca sa se ia paduchii de pe planta. In schimb, la bunicii mei leandrii sunt plini de testosi, au fost stropiti cu mospilan dar nu au scapat. Si la leandru e mai greu sa speli fiecare frunza....
 

gabriela61

Member
tocmai am despaducheat un leandru.....sper cu cucces.L-am spalat cu furtunul frunza cu frunza.Ce am remarcat este ca dupa ce curge mai mult timp apa pe frunze paduchii se moaie si se iau mai usor.Eu cred ca ar fi bine ca vara plantele predispuse la testosi sa stea in locuri descoperite unde sa le mai si ploua.Eu am tinut planta la scuteala si era plin.
 

helisananca

Member
:x eu am la Yuca de interior dupa cum am mai scris,azi am descoperit,ideea este ca imi e frica sa nu se suie si pe mine :oops: nu sunt Multi adica pe frunze nu sunt lipiti Multi,poate si din cauza faptului ca pana sa imi dau seama am tuns bine palmierul ,insa ies din cele 2 ramificatii din locul unde au fost frunze .Pana dau de Mopsilan daca gasesc aici la mine :eek:f: o sa incerc ca zeama de tutun,eu am si tutun direct ,si tigari tot ce se poate pt a extermina paduchii.
Cu apa si sapun sunt Putin confuza cum se prepara cam cat sapun la cata apa :?:
Multumesc
 

Catalin13

New Member
Acum vreo 2 ani am avut o invazie de testosi pe plantele mele. Probleme aparea iarna cand le bagam in casa la caldura, si testosii se inmulteau intr-o veselie.
Leandrii si citricele (care erau cei mai afectati) i-am rezolvat bagandu-i la iernat in pivnita si tinandu-i toata vara in ploaie + Mospilan. Mai gasesc si acum cate 2-3 paduchi, dar nu imi dau seama daca sunt vii sau nu.
La celelalte plante (ficusi, dracene, yucca, dieffenbachia, schefflera, hibiscusi, si chiar si cactusi) am avut mai mult de tras. Tunderi, tratamente regulate cu Mospilan, curatari manuale, dusuri si schimbari de pamant. Si am crezut ca am scapat...
Dar in primavara asta am vazut ca ficusii sunt din nou plini de "prietenii" mei testosi. Pei cei cu frunza lata ii pot curata manual destul de simplu, dar la benjamina nu am nici o sansa sa fac asta.
Aveti si alte ideei?
Alte insecticide mai eficiente stie cineva?
Sau incerc tot cu Mospilan cu alta concentratie ?

Multumesc!
 

doina

Member
Asta toamna am bagat si eu la iernat leandri si murraya cu testosi.
I-am stropit acum 3 saptamani cu solutie de Actara plus putin detergent lichid si putin alcool sanitar si la 10 zile cu Nuprid + detergent lichid si alcool sanitar.
Nu stiu sigur daca s-au curatat de tot dar arata mult mai bine.
In timp ce-i pulverizam am incercat sa dezlipesc cat mai multi din testosi si sper ca i-am terminat pe toti.
 

dan_6393

Member
Nu mai aruncati plantele ! Izolati-le cat de cat si folositi cu incredere CALYPSO 480 de la Bayer. este systemic, actioneaza rapid si este si OVOCID ! Si nici nu este scump !
In plus, nu se aplica mai mult de 2, maxim 3 tratamente PE AN !
 

Catalin13

New Member
dan_6393 a spus:
Nu mai aruncati plantele ! Izolati-le cat de cat si folositi cu incredere CALYPSO 480 de la Bayer. este systemic, actioneaza rapid si este si OVOCID ! Si nici nu este scump !
In plus, nu se aplica mai mult de 2, maxim 3 tratamente PE AN !
cu ce concentratie? pe ce plante merge? din ce vad eu e recomandata la pomi fructiferi si cereale...
 

dan_6393

Member
Uita-te si la ce daunatori combate. Sau scrie pe Google "Calypso 480 " si apoi numele daunatorului si vei afla mai multe.
Concentratia e una si aceeasi, indifferent de planta- indicate de producator-. ( Mai simplu, 1 fiola la 8 - 10 litri apa).
In nici un caz nu o sa facem "mocirla de Calypso " in ghiveci.
 
Sus