Paduchi testosi - Daunatori pe leandru

Mali_

Member
Am gasit pe dosul frunzelor de leandru asa ceva: Ce sunt si cum fac sa scap de ele? Pana una alta am facut un dus plantei si le-am indepartat cu unghia. Dar sunt sigura ca asta nu e o solutie de durata. Plus ca nu stiu daca s-au infestat si plantele din jur. Ma puteti ajuta?
 

sicora fabian

Active Member
Urati!!!! :x
Eu am reusit sa scap de ei doar cu Sinoratox(dar nu se mai fabrica) si de atunci(cam trei ani), m-a ferit Dumnezeu de ei! Stai permanent pe ei, sa-i cureti, si stropeste cu un insecticid puternic, cere la fitofarmacie ceva din grupa a treia, caci grupele unu si doi sunt interzise la comercializare. In faza de larve sunt mobili si nu au carapace, deci mai sensibili. Bafta!
 

Simina

Active Member
Sunt paduchii testosi. Iti doresc sa scapi de ei cat mai repede.
Eu am avut pe leandru si abutiloni. S-au inmultit asa de mult incat a trebuit sa tund plantele.
Nota: Seva leandrului este otravitoare, deci atentie!
 

ena

Member
Am avut acum 2 ani pe leandru si ficus. Am scapat de ei cu baie si insecticide. Mai degraba am pierdut plantele din cauza lanosilor.
 

popescu gp

Well-Known Member
ajutor

Sfatul meu pentru a scapa de paduchii testosi este sa-i controlezi zilnic pe frunze si cu unghia sa-i dai de pe frunze zdrobindu-i.Insecticidele noastre nu prea au efect asupra lor .Iti urea succes.Iti spun din experinta ca acum cativa ani am avut asa ceva si cum ti-am spus asa am procedat si am scapat de ei
 

Mali_

Member
Va multumesc. Pentru leandrul asta nu e o problema, ca e mic si il pot "purica". Dar nu stiu daca s-a extins si la alte plante. La leandrul de langa el nu vad nicio urma. Mai am o fucsie langa, lantana. Daca ajunge la ele, e jale. Lanosi si testosi e acelasi lucru? :roll:
 

gty

Member
ai naibi lanosi nu mai scapam de ei si eu am in momentul actual paduchi lanosi pe el si incerc sa-i elimin pe fiecare in parte si apoi ai stropesc cu mospilan atit pe planta cit si pe pamint - trebuie urmarit si insistat -bafta
 

Fleur

Active Member
Nu, Mali, lanosii si testosii nu sunt acelasi lucru dar si de unul si de altul se scapa foarte greu :( De testosi parca si mai greu! :x
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am avut paduchi testosi pe lamai si pe leandru
nu am dat cu nici un fel de substanta toxica
am preparat solutia clasica: sapun+apa+spirt in cantitati egale
cu solutia asta am sters fiecare frunze in parte
am scapat de toti paduchii testosi in primavara :) si acum am un lamai superb :wink:
 

Mali_

Member
Sa inteleg ca leandrul meu are testosi? Ca unii vorbesc de testosi, unii de lanosi si eu nu stiu ce sa inteleg. M-am dus si la sectiunile dedicate fiecaruia si parca seamana mai bine cu testosii.
 

aleynad

Active Member
Moderator
frunzele trebuiesc sterse
le pulverizezi degeaba
testosii se lipesc foarte bine de frunza, se inlatura doar mecanic :(
adica inmoi o bucata de vata/tifon in solutie si stergi fiecare frunza in parte pe ambele fete, inclusiv tulpinile leandrului
 

popescu gp

Well-Known Member
lamurire

Testosii sunt daunatori cu o crusta chitinoasa ce adera la plante( mai ales pe frunze unde pot suge seva mai putin pe partile lemnoaase care sunt mai dure,iar cei lanosi produc de obicei un fel de pasla alba si care de obicei apare la incheietura frunzei sau a ramuriloir.Cei lanosi pot fi indepartati usor cu o solutie de alcool diluat si cu un betigas de urechi inmuiat se sterge acea lana cu cuib cu tot,dar la testosi tratamentul sigur este cel mecanic,asa cum am mai spus.Nu toate plantele fac testosi;nu am intalnit testosi la lantana sau alte plante pana acum in afara de leandru.Altii cu mai multa experienta pot concluziona altfel
 
Sus