Palmieri pe langa case

sicora fabian

Active Member
Da, Mirela, este Cyperus umbelatum(papirus), si nu rezista afara peste iarna, dar peste vara, da. Poate creste foarte bine si intr-un bazin cu apa. Daca tai o "umbreluta" si o bagi cu nasul in jos intr-un borcan cu apa, de la fiecare frunza va face o noua plantuta.
Baga-l in casa!
 

mirela06

Active Member
Multumesc , Fabiane. Sigut am sa-l bag in casa, asta dupa ce se opresc torentialele astea care nu mai contenesc.Locul unde este pus, balteste de apa si-i verde , si fericit, si....n-am ce sa-i fac. Il aduc la scuteala :( , dar tot fac eu o data un experimnt :rofl:
 

mirela06

Active Member
Superb.Sa ai parte de el si sa fiti sanatosi, Michaela. De unde-l ai?
eu caut si caut si caut si nu gasesc nici Trachycarpus wagnerianus, nici altul mai rezistent ca nu are nimeni oferte. Doar la Sieberz am gasit , dar nu stiun cit este de rezistent un Trachycarpus Fortunei si cine-mi poate spune pina la cite grade minus. Mai au si banan Musa. Nu stiu ce sa fac :cry:
Daca puteti sa-mi dati un sfat, as fi tare bucuroasa. Multumesc. :D
 

michaela

Active Member
mirelusa a spus:
:) si nu am pus bine :( o sa mut
Ce nu ai pus bine? :) Curmalul (phoenix dactylifera) este un palmier :D dar mie imi pare a fi Phoenix canariensis penajul frunzelor pare mai putin "batos" si putin arcuit.... acum... poza ta nu poate fi marita :)
 

geodezia

Well-Known Member
acum i-am bagat si eu tot in beci nici eu nu am lumina dar nu am avut ce face na cum le-o fi norocul acum
 

geodezia

Well-Known Member
pai eu de nevoie nu mai am unde pune pe sala oricum erau foarte mari 10 vase mari de 70 kile la beci palmieri .dafin brugmansii yucca ce sa le fac stau si ei acolo au cald apa le voi pune cind imi aduc aminte na asta e oricum vor trai ca au vasele destul de mari sper sa nu faca frunzele de alea galbene lalii ca la iesire afara vor da coltu pina una alta am inca usa deschisa ca inca nu e ger deci vor maia vea lumina inca 1 luna de acum incolo
 

jasp15

Active Member
Eu inca mai incerc sa caut variante, poate reusesc sa-i dau spre adoptie in iarna aceasta. Am o vecina care are ceva spatiu si poate negociez cu ea. Problema e ca doamna in cauza uda florile iarna cu nemiluita si nu prea am cum sa controlez lucrul acesta. Ma oftic, ca aveam camera de depozitare, tocmai de aceea am mai si achiztionat in vara aceasta. Socoteala de acasa clar nu da clar cu cea din targ.
 

jasp15

Active Member
Eu l-am pe la inceputul verii din Constanta( un fel de Garden Center), l-am gasit la 25 lei...si nu am ratat ocazia. Daca esti interesata urmaresc ofertele in primavara-vara si iti iau unul.
 
Sus