Palmieri rezistenti la frig

Floria

Active Member
Ei arata foarte bine insa au fost protejati


Acestia au doar un an si nu au fost protejati nici ei

Sunt din aceleasi seminte cu ceilalti dar au rasirit dupa doi ani acolo unde am aruncat semintele crezand ca nu sunt bune.

Parerea mea este vantul ii distruge nu gerul.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aia din micul solar arata grozav..... cred ca ai dreptate cu vintul.... nu cred ca le place vint si ger in acelasi timp .... de fapt vint si ger in acelasi timp nu le place la majoritatea plantelor....

Cred ca un fel de proetctie peste iarna facuta din gard viu dens sau protectie facuta de om e foarte utila...
 

gabiee

Active Member
am avut reusite cu multe plantute din seminte , dar cu palmeirii rezistenti la frig .... deloc ...
am semanat anul trecut w. filifera , w. robusta , sabal minor si trachicarpus fortunei ....
am pierdut aproape toti w. filifera si w. robusta ... mi-au supravietuit sabalii si trachicarpus
le-am tinut o parte la frig , cam 5-10 grade ... o parte la caldura 20-23 grade , dar ceva nu le-a placut :(
 

gabiee

Active Member
daaa... nici nu le-am tinut afara :wink:
dar nici la 10 si nici la 20 grade nu le-a placut la mine :x
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
asta e intradevar ciudat ...apa in sol in exces , lumina f putina , sursa de caldura in apropierea lor ?
 

gabiee

Active Member
dintre toate enumerate de tine , cred ca lumina putina se potriveste cel mai mult :| ....
 

Raven77

Member
Am sa incep prin a va ura Sarbatori Fericite, multa bucurie si fericire... HRISTOS S-A NASCUT!
Doresc sa mai aduc si pe-aici vb despre palmieri pt ca de ceva timp nu a mai venit nimeni cu ceva nou, asa ca m-am gandit sa sparg eu gheata prin a va arata de ce e instare natura, adica palmierul din imagine (Trachycarpus fortunei) este din acest an, iar poza e facuta acum 4-5 zile. Mentionez faptul ca acest palmier e in gradina la tara si am avut in oras si -7C.
 

Raven77

Member
Doamna Cornelia, imi cer scuze pt pozele postate anterior. Cele postate azi, au rezolutia de aproximativ 600x800. Sper sa fie ok asa.
Azi am fost sa verific palmierul (Trachycarpus fortunei) de la tara unde e plantat in gradina, fara a fi protejat. Dupa parerea mea, nu pare a avea frunzele brumificate, cu toate ca are doar un an si 2 luni.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu am palmieri pe terasa la serviciu. Neprotejati. Zilele astea erau ok, sper sa fie in continuare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noi n-am mai avut loc sa-i bagam si pe ei la adapost, umplusem firma de ghivece. :rofl: Asa ca am zis ca ei raman afara si sa-i vedem ce stiu sa faca.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A fost protejat de gerurile puternice de stratul consistent de zapada. Acum ca zapada s-a topit, vad ca a rezistat binisor.
 

sarselia

Active Member
Moderator
La mine e Fortunei in al doilea an afara si a rezistat fara nicio problema.Ieri am dat si eu zapada deoparte ca sa vad ce face si nu are nicio treaba.
 
Sus