Pamant de flori cu particule ciudate

thea

Member
Sunt ceva ani de cand ma ocup de flori si gradina.Niciodata nu am intalnit asemenea ciudatenii!
Anul acesta am observat in pamantul de flori achizitionat si in ghivece mai vechi,niste sfere mici cu dimensiuni intre 2-4 mm,de culoare galben-verzuie;sunt multe si cand le strang intre degete parca ar fi niste capsule cu praf.
Dintr-o punga de pamant de flori am strans cam 1/2 pumn de astfel de sfere ciudate.
 

mg

Member
thea a spus:
Sunt ceva ani de cand ma ocup de flori si gradina.Niciodata nu am intalnit asemenea ciudatenii!
Anul acesta am observat in pamantul de flori achizitionat si in ghivece mai vechi,niste sfere mici cu dimensiuni intre 2-4 mm,de culoare galben-verzuie;sunt multe si cand le strang intre degete parca ar fi niste capsule cu praf.
Dintr-o punga de pamant de flori am strans cam 1/2 pumn de astfel de sfere ciudate.
O poza , ce pamint este , de unde .....
 

thea

Member
Nu am posibilitatea acum sa postez poze,poate am sa o fac peste cateva zile,dar ce pot sa spun este ca sunt niste sfere mici cu un praf in ele si pamantul de flori l-am luat de la florarie si de la supermarketuri de profil.
Ma deruteaza tocmai faptul ca pamantul nu provine din aceeasi sursa si faptul ca sunt asa de multe.
 

mg

Member
In mod normal ar trebui sa scrie pe sac ce contine , poate este un nutrient special , un pamint dedicat unor anumite plante .
 

lili

Member
mg a spus:
In mod normal ar trebui sa scrie pe sac ce contine , poate este un nutrient special , un pamint dedicat unor anumite plante .
Acele sfere, bilute , nu sunt decat un ingrasamant complex cu eliberare lenta . Dincolo, frecvent se practica ingrasarea florilor prin aceasta metoda. Mai mult de atat il folosesc si la substraturile de cultura , pe care le comercializeaza. :wink:
 

mg

Member
lili a spus:
mg a spus:
In mod normal ar trebui sa scrie pe sac ce contine , poate este un nutrient special , un pamint dedicat unor anumite plante .
Acele sfere, bilute , nu sunt decat un ingrasamant complex cu eliberare lenta . Dincolo, frecvent se practica ingrasarea florilor prin aceasta metoda. Mai mult de atat il folosesc si la substraturile de cultura , pe care le comercializeaza. :wink:
...Si n-am capul mare ! :) dar stau bine cu logica . :D
 

thea

Member
Achimenes, m-as bucura sa stiu sigur ca este vorba de ingrasamant,chiar daca le-am pescuit pe cele din punga cu pamant de flori :x .
Ce nu inteleg este cum se elibereaza substanta;repet, sunt "perlute" de diferite dimensiuni ca niste capsule de medicamente care se sparg la presiune ca o margica, nu par permeabile.
Se pot vedea pe undeva ca sa fac o comparatie?
 

lili

Member

thea

Member
Lili draga, nici nu stii ce bucurie mi-ai facut!
Am sa pun in ghivece perlutele pescuite din pamantul cumparat.
Am sa va tin la curent cu evolutia plantelor.
 
Sus