Panselute in jardiniere

madairina

Member
Cele din butuci le-am cumparat asa cu tot cu plante. Iar restul sunt de anul trecut unele din seminte altele rasaduri.
Am mai facut cateva poze prin gradina.
 

Roxana

Active Member
da, am incercat acum doi ani. Vara au fost foarte frumoase si au avut multe flori, dar nu am stiut ca pot colecta seminte de la flori toamna si a murit.
 

Roxana

Active Member
nici eu nu stiu prea multe detalii despre ea.
Semanarea semintelor se face in iunie-iulie, deci in perioada asta si in 2-3 saptamani apar si plantulele. Semintele se planteaza intr-o jardiniera si se acopera cu un strat de cativa centimetri de pamant. Poti folosi pamant normal, de la florarie si amestecat eventual cu putin nisip, dar trebuie sa fie fertil. Iarna jardiniera cu panselute trebuie protejata.
 

anette_b

Member
multumesc , roxana ! dupa ce rasar , cresc si infloresc in toamna sau abia in primavara? cum trec iarna daca ninge pe ele afara? (presupun ca nu trebuie sa aduc jardiniera in interior )...nu degera in jardiniera?
dar daca presar seminte pe langa bloc , in gradina?
 

Roxana

Active Member
infloresc din martie pana in mai-iunie, dar unele specii pot sa infloreasca si toamna. trebuie sa le tii la soare si poate te vor bucura cu flori si anul acesta.
rezista iarna si afara, dar daca ai loc in balcon ar fi bine, dar merg si in gradina.
 

v.cristina

Active Member
una din preferatele mele

este inflorita draguta de 2 luni , daca nu si mai bine
a suportat si o mutatie din panselute normale au devenit semi curgatoare sau deva de genu'

 
Buna,eu am cumparat anul asta 20 de ghivecele cu rasad de panselute,le-am plantat si s-au prins toate,problema mea ar fi cam cand fac seminte si cum le reinmultesc :gandit:
Multumesc!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cand se trece floarea, in locul ei se formeaza o capsula cu semincioare. CAnd se coc capsula de obicei se crapa singura. Eu personal am semanat panselute vreo 3 ani la rand, dar primavara, dar procentul de germinare a fost mic. Ele se seamana de obicei vara, ca noile plantute sa infloreasca in primavara urmatoare. Dar, cum spuneam, eu nu prea am avut succes cu inmultirea din seminte,doar ce se autoinsamantau cele deja plantate, cand gaseau conditii favorabile
 

Elektra

Member
Cum sezonul petuniilor a trecut, in we am curatat jardinierele si cum n-am vrut sa le las goale am plantat rasaduri de panselute. Momentan le merge bine, dar as vrea sa le tin cat cat mai mult in viata, a mai incercat cineva sa le tina peste iarna in jardiniere? Ma gandesc ca as putea sa le bag in hol cand e foarte foarte frig, cateva zile si sa le ud oricum cat mai putin peste iarna, in gradina am unele din februarie si au rezistet fara probleme la ger, desi erau proaspat plantate.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am avut anul trecut in jardiniere ,din 10 plantate doua nu au rezistat ,poate au fost mai mici sau nu stiu cauza :? in rest nu le-am udat cu apa doar am pus de vreo trei patru ori zapada jur imprejur si ala sa topit :)
 

FlorentinaS

Member
Eu m-am chinuit anul trecut cu 3 jardiniere cu panselute, pe care le-am primit prin septembrie. Pana cand a dat frigul serios le-am tinut pe balcon, dupa aceea le-am tinut in garaj. Acolo bineinteles ca au fost si temperaturi negative, au inghetat putin, dar in primavara si-au revenit spectaculos si au fost pline de flori pana in iunie.
Mi s-a spus, de la cel de la care le-am cumparat, ca nu trebuie sa le bag in garaj, ca rezista afara si dovada a fost ca el le-a tinut toata iarna afara (in niste ghivecele mici, direct pe sol) si erau pline de flori si cand se mai potolea frigul si se topea zapada, se vedeau asa frumos florile...
Mie mi-a fost mila de ale mele,ca la mine in balcon bate vantul ca nebunul si fiind mic balotul de pamant din jardiniere mi-a fost teama sa nu inghete totul- si planta si radacinile.
Anul asta nu stiu cum sa fac, ca saptamana viitoare iar primesc cele 3 jardiniere cu panselute (in culorile drapelului Romaniei, ca asa le-am comandat ) :)
 

ghia_don

Active Member
La mine au rasarit o sumedenie din semintele imprastiate din capsulele coapte...Am si in jardiniere si prin ghivecele care au fost pe linga ele...le-am lasat sa vad cum se comporta peste iarna. Dar le voi baga la adapost, ca am si altele prin jardinielele alea..
 

Elektra

Member
Momentan panselutele rezista cu brio, ingheata, se dezgheata, nu-i problema :D , azi noapte au avut parte de -7 grade :x si-s o.k.
 

ghia_don

Active Member
Am scos azi citeva din jardiniere si le-am plantat in gradinuta...sint plante rezistente si rezista iarna..de asta e bine sa fie plantate acum ca in primavara devreme sa infloreasca....
 
Sus