Panselute in jardiniere

v.cristina

Active Member
nu doresc sa te descurajez dar eu am avut un esec total cu panselutele ..din pacate nu am obtinut nici una :( :( :(

in cele din urma am ajuns la concluzia ca este mult prea multa munca cand pe piata le gesesti din timp si chiar la un pret redus ; nu ai aceiasi satisfactie dar uneori chiar nu merge ...sper sa ai mai multa bafta decat mine ....spor! :)
 

diana999

Active Member
am cumparat deja un plic cu semintze.merita sa incerc o data :D sunt dragutze.stiu ca nu e placut sa ai un esec dar trebuie sa incercam.cine nu risca, nu castiga :) multzumesc
 

Fleur

Active Member
Depinde in primul rand de seminte, rata de germinare. Cele obisnuite germineaza f usor dar cele deosebite ca si culoare si forma germineaza mai greu si in mica masura. La mine cele obisnuite se autoinsamanteaza dar le tin intr-un vas si nu in gradina si rasar prin toate ghivecele care sunt langa vasul respectiv.
Perioada in care se seamana este inceputul verii iar acum ar trebui sa fie si cu flori cele care nu sunt in gradina. Cele semanate acum se vor dezvolta mai greu si abia la toamna vor in apogeul infloririi.
Sa tii vasul in care ai seemanat la caldura fara sa fie in bataia soarelui si acoperit pana cresc putin plantutele.
 
Am cumparat si eu un plic de seminte unele le-am pus cu bere cum am citit aici si altele le-am pus in apa calda la germinat si dupa le-am insamantat ,dupa 3 saptamani am 9 fire cu cate 3-4 frunzulite dar doar din cele pe care le-am pus in apa calda la germinat ,cele in care am stropit pamatul cu bere nu a iesit nici un fir
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Acelea inca nu s-au trezit din ameteala, sau mai asteapta un pic de bere sa-si faca curaj! :? :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Panselele (ca toate bienalele, de fapt), se seamana vara. Cele semanate toamna - iarna, infloresc slab, cu flori de calitate inferioara.
 
Nu stiam ,multumesc am facut o incercare ,vroiam sa vad daca iese ceva ,in primavara asta imi amenajez gradina si faceam experimente ,am mai pastrat seminte vroiam sa mai pun dar acum le pastrez pentru la vara :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am vazut ca s-au autoinsamantat asta toamna si deja in jardinierele ramase afara am ceva panselute mititele.
Le-am lasat in pace deocamdata, sunt curioasa daca rezista si infloresc pana la urma...
 

elenafles

Active Member
La mine au rasarit asta primavara singure din samanta scuturata in anul anterior dar florile au fost mult mai mici si aveau alte combinatii de culori. :?
 

mymo

Active Member
Poza asta am facut-o azi,panseluta e din semintele cazute asta vara dintr-un ghiveci suspendat.
 

mymo

Active Member
Asa mai are vreo 3 surori,saracele de ele s-au infipt unde au gasit in pic de pamant in crapaturile de beton.Si sunt aparate de cosmelie :)
 

gabiee

Active Member
si eu am avut asta vara o panseluta , din seminte cazute de acum 2 ani , intr-o crapatura din betonul din curte :D
 

IZA

Active Member
Am pus si eu acum doi ani seminte de panselute primavara. Au fost necajite , au inflorit anemic, le-a omorat caldura apoi.
Cel mai bine semanate in august, plantate in gardina toamna tarziu iar primavara mai ales prin aprilie sunt plineeeeeee de flori si tin mult pana spre sf verii.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
v.cristina a spus:
Nu ar trebuii sa ocolim aceaste floricele minunate atunci cand pregatim jardinierele

Panselutele sunt foarte usor de intretinut , au o paleta cromatica destul de bogata si mai nou au aparut si variantele curgatoare care sunt minunate

Pe acestea le am in gradina dar cat de curand o sa amenajez niste jardiniere si o sa revin cu poze


danya a spus:
Si mie imi plac :D
v.cristina a spus:
sunt minunate dana ...trebuie sa mai fac cateva poze ca au mai aparut cateva culori pe la mine prin gradina :) :) :)
v.cristina a spus:
am revenit cu cateva poze



danya a spus:
Sunt f frumoase, mai ales prima poza!!
v.cristina a spus:
prin straturile de flori am gasit o panseluta tare minunata ..la prima vedere parea neagra dar de fapt este un mov foarte inchis ...o sa revin cu poza daca supravietuieste potopului :) :)
danya a spus:
Imi plac la nebunie alea negre!!!
v.cristina a spus:
andrada2003 a spus:
 

paula

Member
:eek: madairina , ce ai tu acolo :?: sunt minunate
le ai din seminte ? rasaduri ? sau de anul trecut ?
 
Sus