Passiflora partea a II-a

iudit

Well-Known Member
Moderator
De crescut vor creste si mai mult,si nici nu-i sigur ca nu vor face si flori.
 

belisima

Well-Known Member
iudit a spus:
De crescut vor creste si mai mult,si nici nu-i sigur ca nu vor face si flori.
citeam ca vor face flori dupa 3 ani,anul asta le-am scos din seminte...ce mi-ar placea sa faca o floare :ros_unghii:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Re:

VreauSaStiu a spus:
claude a spus:
Sa vad cat cresc pana la toamna :wink: Nu stiu daca rezista din primul an de viata :? Oricum, cred ca voi fi prea curioasa ca sa nu incerc :rofl: voi tine unul in ghiveci, unul in gradina si restul ii marit :rofl:
Când te hotărăşti să-ţi măriţi încarnatele, anunţă-mă să vin "în peţit" :visator:
Te anunt cand e momentul, mai spre toamna, sa mai creasca fetele, sa priceapa cum e viata :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In sfarsit vad si eu flori de la ale mele dupa ce le-am trecut peste iarna. Uite-o pe prima - poate ma lamuriti si pe mine ce soi e, la Iudit am vazut parca una la fel :)
 

fixpix

Active Member
E misto!
Ale mele caerulea is pline de boboci si cate o floare doua deschise.
AM vazut ca revine una ramasa peste iarna in gradina. Nu e caerulea, si are o floare cam "uratica" (comparativ cam cu toate pasiflorele).
Nu stiu daca s-o las sau nu...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: te deranjeaza cu ceva?Las-o sa vezi ce face,cum creste,cum se dezvolta si ce va face floarea mai departe ........auzi la el:uritica :rusine:
 

popescu gp

Well-Known Member
Sunt invidios pe voi caci passiflorele mele nu dau semn ca vor sa faca boboci;de altfel au facut mereu spre toamna;stau si astept si ma multumesc privind la ale voastre.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Domnule Popescu, o sa infloreasca si ale dvs! La mine e primul an in care le tai drastic - ma gandeasc ca ar putea fi unul dintre motivele pentru care in sfarsit au inflorit :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu le am de cativa ani si in fiecare an le scurtez ,dar inflorirea are loc spre toamna;cred ca fiind tinute afara nu au umiditatea atmosferica necesara ca in america de sud si cand se mai rareste caldura si se egaleaza cu umiditatea toamna atunci infloresc.E o parere
 
Sus