Passiflora partea a II-a

diana999

Active Member
Exista o Passiflora care sa ierneze afara si sa mai faca si fructe ?
Mi-ar place Constance Eliot. Am citit ca este destul de rezistenta la frig dar nu stiu daca face si fructe.
 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Passi in zona noastra indiferent care nu rezista peste iarna chiar impachetate caci ingheata pamantul
 

claude

Well-Known Member
Moderator
s-ar putea sa reziste prin zonele mai calde Passiflora incarnata, e data ca fiind de zona 6. Eu am 6 puisori din seminte :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
albela a spus:
Testeaza cu unul pus afara in gradina. Ca ai de unde :) .
Sa vad cat cresc pana la toamna :wink: Nu stiu daca rezista din primul an de viata :?
Oricum, cred ca voi fi prea curioasa ca sa nu incerc :rofl: voi tine unul in ghiveci, unul in gradina si restul ii marit
:rofl:

Iudit, frumos inceput! :)
 

adite

Active Member
Ce frumusete, Iudit!
In aprilie, am cumparat Alata din Praktiker. A crescut intre timp. Ce sanse am sa o vad inflorita in acest an?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu anul trecut am cumparat alata si nu mi-a inflorit.Sper sa infloreasca anul asta.
 

diana999

Active Member
Frumoasa Passiflora incarnata. Cred ca sunt sanse sa reziste afara:
Hardiness: USDA Zones 6-9. Dies back to ground in winter but recovers in spring
Claude, plantele din seminte dupa cat timp infloresc ?

Iudit, sa-ti traiasca frumoasa!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
diana999 a spus:
Frumoasa Passiflora incarnata. Cred ca sunt sanse sa reziste afara:
Hardiness: USDA Zones 6-9. Dies back to ground in winter but recovers in spring
Claude, plantele din seminte dupa cat timp infloresc ?

Iudit, sa-ti traiasca frumoasa!
Din cate stiu eu infloresc la varsta de 3 ani. Mie mi-a dat cineva o Passiflora din seminte, credea ca e incarnata si avea 3 ani, nu inflorise la proprietar...nu era incarnata, dar la mine a inflorit din primul sezon, deci la 3 sau 4 ani infloresc.
Eu nu am conditii de iernare asa ca de-asta am cautat mult incarnata, in speranta ca va rezista afara, protejata, musuroita. :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cele din seminte infloresc dupa 3 ani.Lastarii inradacinati pot inflori oricand.
 
Prima mea experienta cu Passiflora. Pana acum am vazut doar in poze asa ceva... Mi se parea ceva prea frumos ca sa fie adevarat. Insa anul acesta, am trecut pe la o florarie, si am vazut-o. Nu am luat-o in acea zi, dar pana a doua zi numai la ea m-am gandit, asa ca dimineata, la prima ora, eram la florarie. Asa a inceput povestea Passiflorei pentru mine :) Am adus-o acasa si am tot citit, rezista peste iarna, nu rezista... Pana la urma, am decis sa nu risc, asa ca am mutat-o intr-un ghiveci mare, si am asezat-o langa niste scari exterioare, ca sa aiba unde se ''cocota''. A inflorit tare frumos, toti boboceii ce-i avea. Iat-o!


Uploaded with ImageShack.us

E fotografiata acum 10 zile... si a fost ultima floare ce-am vazut-o. Acum... sta cuminte si creste... A fost vreo saptamana cand in fiecare dimineata eram absolut incantata de cat a mai crescut. Pare ca peste noapte creste. Acum 3 zile, am observat ca are iarasi bobocei, si nu putini! Deci... sa inteleg ca se simte bine la mine si se pregateste iar sa infloreasca! E adorabila, gata, m-am decis sa mai caut si altele de acum! :)
 

VreauSaStiu

Member
Re:

claude a spus:
Sa vad cat cresc pana la toamna :wink: Nu stiu daca rezista din primul an de viata :? Oricum, cred ca voi fi prea curioasa ca sa nu incerc :rofl: voi tine unul in ghiveci, unul in gradina si restul ii marit :rofl:
Când te hotărăşti să-ţi măriţi încarnatele, anunţă-mă să vin "în peţit" :visator:
 

belisima

Well-Known Member
puii mei de caerulea(3 :) )sunt plantati in gradina si cresc ca din apa,credca pana in toamna ajung la 2 metri in ritmul asta...pacat ca nu vor face si flori :(
 
Sus