Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ma omorati!!!
Maine le fac poza la ale mele care stau afara de atata vreme.Explicatia sa fie ca peste iarna au stat la rece,si cand le-am scos nu a fost mare socul de temperatura?
 

Aura

Member
Si mie imi plac tare mult passiflorele...cat de minunate sunt!nu auzisem de asa ceva...("passiflora ce-o mai fi si aia?? :oops: ) pana anul acesta ...cand mi-am cumparat eu fructul fructul pasiunii..si asa am aflat ca de fapt este un fruct al passiflorei....dupa ce am dat un "sarci" ...am aflat mai multe...vaii..cat specii sunt...si cat de frumoaseeee!
am facut un clip azi cu aceste splendori..toate plantele care apar in clip ii apartin unui prieten ....cat de pasionat poate fi omul acesta..e floarea lui de suflet..mi-a dat si mie niste semincioare...dar n-au rasarit..asa ca imi pun speranta poate in niste butasi...
colectia lui se compune din :passiflora foetida , edulis ,purple haze , x violacea , impératrice Eugénie , caerulea Costance Eliott , cearulea ,edulis flavicarpa , quadriangularis , passiflora Lady Margareth,passiflora mollissima...
pe scurt,minunatii....
..si eu am niste puisori de maracuja...la care le merge tare bine..au rasarit din semincioarele de la fructul cumparat de mine....sper din tot sufletul sa reziste si sa am si eu astfel de minunatii :D
uitati clipul..il gasiti aici....
http://www.trilulilu.ro/libellule/fa866453b5eafc
:oops: tot in clip il gasiti si pe acest pasionat...daca ..doriti sa-l vedeti in ipostaze mai sexy...ii dati un pm si va trimite el fotografii :rofl: (glumesc...el zicea asa in comentariu cand si-a postat acea fotografie...si n-am facut decat sa-l citez si sa-l tachinez). Nu-i fac reclama...doar am admirat minunatiile lui si vi le arat si voua. El nu vinde ...pt el e o pasiune nu o afacere...
uitati aici si puisorii mei de passiflora ( din fructul pasiunii-maracuja)
http://libellule.sunphoto.ro/maracuja
trag speranta ca intr-o zi se vor face mari..si ca ma vor bucura...sunt 7 la numar...
Aura
 

Aura

Member
azi va ziceam de passiflora..."surproaiz"...am gasit fructe de passiflora de vanzare ( de care passiflora? nu stiu..nu ma intrebati..or fi Elisabeth, Eugenie..sau alte nume de"madame"..nu stiu)..asa vor face passiflorele voastre fructe daca le vor merge bine....poate ca unele dintre voi..chiar au avut parte de la passiflorele lor de astfel de fructicele...sunt bunicele, acrisoare, parfumate..bune de facut din ele suc ...si adaugat putin zahar :D cat m-a costat bucatica? ca erau la bucata ..1.25 Ron..deci nu mult..pt cine e curios ...cat un pachetel de biscuiti sau cat doua eugenii..si sunt sanatoase si gustoase...si au seminteee!bucuria mea :oops:
uitati-le aici
http://libellule.sunphoto.ro/fructe_exotice/14169907
http://libellule.sunphoto.ro/fructe_exotice/14169961

Aura
 

Aura

Member
Da, e bun. Mie imi place.Are ceva aparte. :D nu este maracuja(desi maracuja este tot un fruct de passiflora din cate am inteles).E un fruct de passiflora( nu stiu din care specie)...pe eticheta scria ca se numeste fructul pasiunii...dar si maracuja ..tot "fructul pasiunii "se numeste...diferenta dintre maracuja si fructul acesta? ca maracuja are coaja verde-galbena...pe cand celalalt are coaja visinie-rosiatica..maracuja este mai mare... iar la gust sunt aproape la fel...cel rosu este un pic mai dulceag... :D
Aura
 

Aura

Member
...pai din magazine le cumpar si eu... :) numai ca noi in Bucuresti avem mai multe magazine mari, hipermarcheturi...Cora, Auchan , Carrefour, Real, supermarcheturi gen Mega Image....si pe acolo le caut eu...ca doar nu baga la vanzare fructe din acestea cei de la buticuri..nici in magazinele astea mari nu prea se cumpara...preturile sunt maricele, eu asa le gasesc...pt buzunarul meu... :( uite, mai gasisdem ieri si pithaya -fructul dragonului (15, 00 Ron bucata!!! )...nu am luat, logic...mi s-a parut exagerat..sau o guava mica 8, 00 Ron...tare curioasa sunt si de fructele, plantele acestea...dar pe rand o sa le descopar eu pe toate....fiecare cu "vrabioarele "lui..unii iubesc mult hibiscusii, altii orhideele..altii.., ca si mine, plantutele exotice...si floricelele astea mai mici, simplute ..si marete(flori de colt, flori "nu-ma-uita, floarea-soarelui)...uite, eu in loc sa dau 25, 00 Ron pe o orhidee..as da banii acestia pe un fruct de cacao...dar nu gasesc...o sa gasesc eu intr-un final...sau o sa comand de pe net desi sunt f. sceptica in ceea ce priveste comandatul de pe diverse site-uri...bineinteles ca pt seminte il vreau... :D
Aura
 

aleynad

Active Member
Moderator
la passiflorele mele le-am impletit lastarii pe suport
Iudit, uite ce mari s-au facut! :D multumesc inca o data :hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Citind sfaturile voastre, în urmă cu 10 zile - aşa cum vă spuneam anterior - am despărţit passiflora caelulea şi o parte am plantat-o direct în grădină, iar cealaltă parte am pus-o în ghiveci urmând să o scot la aer.
Treaba a dat roade, căci de vreo două zile am remarcat boboci la cea din curte. Sunt destul de mărişori, semn că îi place locul. :wink:
Nici cea din ghiveci nu e departe, am observat mici bobocei şi la ea. Nici nu mă aşteptam ca atât de repede după deranjarea rădăcinilor să fie atât de hărnicuţe.
Iar noua Amethyst îşi vede în continuare de înflorit:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:eek: nu, de ce? vreau sa le las pe terasa!
pe Kaiserin Eugenie vreau sa-i fac un suport pe care sa se catere pana sub balcon, cealalta Victoria are o crestere mai inceata, asa ca o mai las cu suportul acela o vreme :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Exact asa patesc si eu. Am pus seminte si frunzele sunt rotunde, credeam ca nici nu e passi. Deci sa astept sa creasca...
 

v.cristina

Active Member
aleynad a spus:
:eek: nu, de ce? vreau sa le las pe terasa!
pe Kaiserin Eugenie vreau sa-i fac un suport pe care sa se catere pana sub balcon, cealalta Victoria are o crestere mai inceata, asa ca o mai las cu suportul acela o vreme :D
eu anul trecut le-am plantat in gradina si am ramas uimita cat de mult au crescut ; le-a mers mult mai bine decat in ghivece :) :) :)
 

v.cristina

Active Member
la mine a durat destul de mult pana s-au acomodat in gradina dar si cand s-au acomodat m-au lasat masca cat de mari au putut sa creasca :eek: :eek: :eek:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus