Passiflora

IZA

Active Member
Seamana cu ceva copacel din padure sau de prin lastarisuri .....
Oricum e ceva copacel parerea mea....... :)
 

gabiee

Active Member
:eek: :eek: asa de multe intr-un ghiveci :eek: :eek:

felicitari !!!!!
la mine au iesit 2 plantute din vreo 30-35 seminte
happy , ce le-ai facut la seminte ?
 

happy

Well-Known Member
Poza este mai veche,acum le-am plantat in vase mai multe!semintele de la fructele mancate de revelion le-am pastrat sub icoana,le-am descantat :wink: .Nu le-am facut nimic,tot cam ce sadesc eu se prinde de cand aveam 8,9 ani! :rofl:
 

mymo

Active Member
happy a spus:
mymo a spus:
dana1705 a spus:
Sa pun direct in gradina semintele de passiflora? Sau sa le pun in ghiveci inainte?
In ghiveci,eu asa le-am pus si dupa ce au mai crescut le-am mutat in gradina.
Am si eu puieti de passiflora

cand sunt la maturitate rezista iarna afara? :eek:
La mine nu a rezistat desi i-am pus borcan in cap :( dar sunt fete pe forum care le-au plantat in gradina si le au si acum.
Din cati pui ai,poti sa faci o incercare cu unul. :D
 

gabiee

Active Member
happy a spus:
Poza este mai veche,acum le-am plantat in vase mai multe!semintele de la fructele mancate de revelion le-am pastrat sub icoana,le-am descantat :wink: .Nu le-am facut nimic,tot cam ce sadesc eu se prinde de cand aveam 8,9 ani! :rofl:
:rofl:

deci au fost seminte proaspete ......
poate asta-i secretul :?
 

andreiacamelia

Active Member
happy a spus:
Poza este mai veche,acum le-am plantat in vase mai multe!semintele de la fructele mancate de revelion le-am pastrat sub icoana,le-am descantat :wink: .Nu le-am facut nimic,tot cam ce sadesc eu se prinde de cand aveam 8,9 ani! :rofl:
Happy sa vii si la mine sa le descanti :) ca nu am noroc nicicum! Am primit un lastarel inradacinat deja care cred ca se supara pe mine! Ca nu arata bine deloc. Deci .... Accept si de la distanta! :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Colegii de judet se ajuta intre ei si asa suntem tare multi,sa mai creasca putin si trimite baiatul.imi aduci aminte peste 3 saptamani :D
 

miki70

Active Member
Am vazut o passiflora mov la Baumax si nu era decat 80 ron :( , de aprox 80cm plina cu boboci si m-am indragostit de ea. Doar indrogostit, nu am luat-o :) Passiflora supravietuieste iernilor noastre? Tb protejata in sezonul rece?
 
mikishor a spus:
Am vazut o passiflora mov la Baumax si nu era decat 80 ron :( , de aprox 80cm plina cu boboci si m-am indragostit de ea. Doar indrogostit, nu am luat-o :) Passiflora supravietuieste iernilor noastre? Tb protejata in sezonul rece?
Si eu mi-am cumparat una sapatamana trecuta dar mi-a spus vanzatorul ca nu accepta iarna de la noi si trebuie dusa in casa.
 

Raven77

Member
Pe 09 aprilie am cumparat si eu din Oradea, de la OBI, un pliculet cu seminte de Passiflora caerulea, dar am cautat la Real fructe exotice (litchee, pepino, papaya, maracuja etc) dar nu am gasit asa ca am ramas doar cu semintele de passiflora.
M-am apuca de plantat pe 19 aprilie insa la inceput am fost putin cam sceptic insa dupa 11 zile a aparut prima plantuta, apoi la interval de cateva zile au mai aparut inca 2 plantute.

Asa arata azi micutele passiflora caerulea.
 

happy

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Happy, ramane sa vad daca reusesc cu ai mei ceva. Auzi, niste descantece nu poti sa trimiti? :)
Andreia ce-ti fac plantele,iti trimit o plantuta de passiflora?

Ma uit la frunzele passi de la Raven si nu seamana cu ale mele.Plantele mele sunt din seminte de fructul pasiunii halite in noaptea de revelion! :D
 

Raven77

Member
happy a spus:
andreiacamelia a spus:
Happy, ramane sa vad daca reusesc cu ai mei ceva. Auzi, niste descantece nu poti sa trimiti? :)
Andreia ce-ti fac plantele,iti trimit o plantuta de passiflora?

Ma uit la frunzele passi de la Raven si nu seamana cu ale mele.Plantele mele sunt din seminte de fructul pasiunii halite in noaptea de revelion! :D
Happy, ce e la mine in foto, e Passiflora caerulea iar la tine in poza e Passiflora edulis adica fructul aceste-i plante se mai numeste fructul pasiunii (mov) sau maracuja. Ce e in poza mea si ce e in poza ta sunt doua soiuri diferite, iar genul Passiflora cuprinde peste 400 de specii! Am si eu si Passiflora edulis iar frunzele sunt identice cu cele ale plantute-i tale.
 
Sus