Patrunjelul, un miracol!

isabella

Active Member
mirela , ma bucr sa aud ca-si mentine proprietaile mai bine decat daca este congelat :D

Intr-adevar catelusii nostri sunt fericiti , ii iubim foarte mult si ne intereseaza nevoile lor :D
 

mirela06

Active Member
Am facut azi poze si am ”imortalizat” :rofl: si pe dumnealui:
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/QT ... GUUSOXSJZE
Acum trebuie sa-l tundem pe cel f.mare si sa acoperim pt. protectie, la iarna. Astfel, o sa am mereu proaspat. Din cel cules am sa fac , imediat, amestec pt. suc de patrunjel, morcov si lamaie (folosirea lui, dupa cules, la suc, doar pt. 3 zile).Am sa dau copiilor, iar pt. siguranta, am sa pun si ceva la sare, la borcan, pt. ca la congelator am ,deja, destul. :)
 

alfa

Active Member
Mirela, patrunjelul acela e doar de verdeata, sau face si radacina mare?

Ca eu am ajuns sa-mi cumpar patrunjel radacina de pe la Brasov, Bistrita, etc. La mama acasa, trebuia musai niste si radacina la supa de gaina, de ex, nu merge verdeata.... ori la Bucuresti gasesc in piata trei fire amarate rau la 1 leu. :x
Sa nu mai spun ca anul trecut a vandut Carrefourul toaaaaata iarna pungi preambalate cu cate 1 kg de patrunjel. Pacat doar, ca ce era in punga era pastarnac toata ziua. :aoleu: :tavalit: Off, off, ce iti e si cu albitura asta. :rofl:
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Pai o fi stiind ei ceva de au pus pastirnac, sau poate nuu :? :eek: :rofl: :rofl: :rofl:
Patrunjelul meu, l-am pus des pt. frunze. Unde l-am rarit, pt. ca s-a mai tras de el in loc de rupt, s-au format radacini destul de groase. Este deci, numai pt. frunze :)
 

andreiacamelia

Active Member
Ce tufa frumoasa! Consumati fetelor ca e bun.
Eu una stiam ca daca mananci usturoi si nu ai periuta la tine si nici guma de mestecat, te rezolva patrunjelul!
 

mirela06

Active Member
Multumesc.Adevarat ce spui despre el. Si cei care trag o ”dusca”, pot lua acest ”accesoriu” la rumegat.
Nu va ginditi la mine :oops: . Am aflat din discutiile altora :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Mirela, exista vreo planta pe care sa nu o ai? Sint mai verde decit patrunjelul ala, de invidie. :rofl:
Am si eu patrunjel si declar cu mindrie ca au inceput sa scoata capusoarele din pamint. Nu mai pot de fercire. :dans:
 

mirela06

Active Member
Da. Am unele plante pe care mi le doresc si ma chinui sa fac rost de ele. Pe toate, mai inainte le studiez, din toate punctele de vedere(adaptibilitate, boli, intretinere, inmultire, la ce folosesc si daca se poate sa fie numai de gradina si placerea cea mai mare, sa fie v. verzi).
Plantele care trebuie sa le bag in casa , sunt cumparate de sotul meu, necunoscator prea tare in cele ale florilor. Eu nu sunt prea bucuroasa sa le inchid si sa le rapesc aerul gradinii, dar, nu am ce face. Mi-a facut bucuria de a-mi darui ce a crezut el ca este mai placut inimii mele si pt. asta jos palaria :)
In ce priveste patrunjelul tau, ma bucur ca este asa harnic. In curind nu o sa mai fii verde ca nu ai si tu asa ceva si o sa-mi faci in necaz cu frumusetea lui. :) :*
 

anasstasia

Active Member
Da de unde :rofl: Eu sint fiu data de exemplu, nu cred ca voi fi prea curind. Dar ma straduiesc. Multumesc pentru incurajari .
Cresc copiii mei patrunjei rapid. Tare imi sint dragi :D
 

isabella

Active Member
anastassia , cu siguranta vei avea o recolta frumoasa de patrunjel la cat de frumos vorbesti despre el :D
 

isabella

Active Member
anastassia , esti tare draguta , l-ai numit patrunjel de Bucuresti :rofl: Eu nu ma prea pricep, am semanat doar in exterior insa al tau pare cam anemic , are suficienta lumina ?
 

anasstasia

Active Member
Daca nu-mi iese, nu-mi iese. Poate le-am plantat prea la suprafata. Nu stiu... Asta e! O sa sadesc la tara si poate acolo se va prinde. Of, in casa asta a mea, parca nimic nu merge.
 
Sus