Paturi Inalte aka hugelkultur

Toluta

Member
Multi gradinari au inceput sa se aplece asupra paturilor inalte,asupra avantajelor folosirii lor.
Busteni sau pur și simplu ramuri, frunze, iarba taiata, paie, carton, ziare, gunoi de grajd, compost sau orice alte tipuri de biomasă aveți la dispoziție cu aceste se fac un pat inalt cunoscut si sub numele hugelkultur.
Hügelkultur (huegelkultur, de asemenea, scris, tradus aproximativ de limba germană ca "cultura deal"), este practica de compostare material lemnos de mare pentru a crea un pat grădină ridicat . Este un mod de a face cu sume mari de lemnoase deșeuri de gradina , de exemplu prunings, decupaje speculative, Varză tulpini, sau brashwood.

Sper ca subiectul sa fie interesant cu folos pentru toti.
 

Toluta

Member
Dl Sicora Fabian ,sper ca sinteti dl ptr ca altfel multi ar muri de ris
( mi s-a intimplat),daca veti avea rabdare puteti sa intelegeti care este scopul
acestor paturi inalte.
Degradare treptată a lemnului este o sursă consistentă de nutrienți pe termen lung pentru plante. Un pat inalt, s-ar putea da o aprovizionare constantă de substante nutritive de 20 de ani (sau chiar mai mult, dacă utilizați numai lemn de esență tare). Lemnul de compostare generează, de asemenea, de căldură, care ar trebui să se extindă perioada de vegetație.



http://gradinasigradinareala.blogspot.ro/
 

laural

Well-Known Member
Am citit cate cava de Sepp Holzer , asa teoretic am fost incantata de ce zice el, dar mai ales de stilul sau de viata :D in practica nu am exterimentat, nu pot sa-mi dau cu parerea :|
 

sicora fabian

Active Member
Daca se face si compost pe aceste paturi de lemn, ar fi o speranta sa se genereze destui nutrienti, altfel . . . niste Pleurotus.
In ceea ce priveste numele, nu mi s-a parut niciodata ca ar suna feminin! :rofl:
 

Toluta

Member
Paturi Hugelkultur pot fi instalate complet sub pamant, sau. pur și simplu se sapa un șanț, care se umple-l cu jurnalele și unele materii organice-bogate în azot, și îngropa lotul de el sub un strat de sol in top. Cu cat mai adanc te îngroapa materialul lemnos cu atât mai bine; ca rădăcinile să crească în miezul putrezire a hugelkultur, acestea vor fi tratate într-o sursă de nutrienți bogat, destul de constant de apă..






http://gradinasigradinareala.blogspot.ro/
 

Toluta

Member
laural,
Sepp Holzer este cel mai vestit taran din Evropa.Puteti citi despre el aici : [url=http://ecology.md/md/section.php?section=ecoset&id=8777#.U2GSuYF5Phl]http://ecology.md/md/section.php?sectio ... 2GSuYF5Phl[/url]
 

Toluta

Member
Tipuri de copac care funcționează bine în hugelkultur:
Lemn de esență tare descompun încet și, prin urmare, patul tău Hugel va dura mai mult,
ține de apă pentru mai mulți ani și se adaugă substanțe nutritive pentru mai mulți ani.
Dar rasinoase sunt acceptabile, de asemenea, un pat moale se va dezintegra doar mai repede.
Amestecarea păduri cu rășinoase și ramuri pe partea de sus, pentru a da off nutrienti primul,
și lemn de esenta tare pe partea de jos, sună ca un plan, dacă aveți acces la mai multe tipuri de lemn.
Cu toate acestea, rasinoase nou descompunere la partea de sus se va mânca o mulțime de azot la început,
astfel compensa pentru asta.
 

laural

Well-Known Member
I-am citit cartile....vad ca si tu copiezi de undeva...ar fi frumos sa stim din exeprianta personala :D
 

sicora fabian

Active Member
Eu am depozite de lemne de ani de zile, chiar si doi metri inaltime. Cu timpul se descompune si formeaza un pamant asemanator celui de frunze, mai mult sau mai putin acid - in functie de esenta predominanta. Adica un substrat aerat, cu mare capacitate de retinere a apei insa sarac in nutrienti.
 

Toluta

Member
laural,

Ma ispir nu copiez.Repet ma inspir din carti si site-ri de legumicultura din R. Moldova -sora noastra ca cred ca au un avantaj fata de noi: nu se cred super cunoscatori. Uita o mostra de site din care ma inspir nu copiez : http://ecology.md/md/section.php?sectio ... 2U6dYF5Phk


As putea sa vi cu o intrebare intrebatoare (expresia e copiata sa fiu exact) "I-am citit cartile" ! care carti le ati citit?
 

laural

Well-Known Member
Imi cer scuze, nu am zis cu rautate ca te inspiri sau copiezi...propozitiile postate suna ciudat , zici " pentru a da off nutrienti primul " de asta am zis copiezi ;-) Ma rog nu asta e important, eu ma refeream a faptul ca asa cu parearea e usor...important e sa stim ceva concret de la cei care au experimentat.
Am citit Permacultura-Ghid Practic Pentru Agricultura La Scara Mica , asa mi-o aduc aminte......
Acum ceva timp m-am uitat pe YouTube la filmulete cu el...ce sa zic interesant, dar greu de pus in aplicare la noi. Asta e concluzia mea deocamdata....dar ma intereseaza in continuaare subiectul...
 

Toluta

Member
Laural,asa cum zice legumicultorul din lumea noua am overreact la spusele unei doamne asa si partea me SCUZE. Un mic incident peste care putem trece zic eu.Daca va intereseaza tema am putea discuta sint multe de stiut. Doamna sper ca 2 ardeleni sa se inteleaga si in privinta permaculturii.Apropo,intelectualul Kurdyumov va este cunoscut:
http://www.permacultura.ro/blog/2011/07 ... kurdyumov/
 

laural

Well-Known Member
Nu nu stiam de el ! O sa citesc ;-)
Cand m-am hotart sa-mi fac livada si gradina intr-un loc unde de ani de zile se cutiva doar grau si cartofi, in camp, tocmai citisem Paradisul meu de Heinz Erven. Am fost foarte incantata....pana cand vara trecuta , era sa-mi pierd toti pomii plantati in primavara din cauza unei invazii de nu stiu ce daunatori( afide cred ) .....dragele de furnici , mult laudate de Heinz isi facusera musuroi la radacina pomisorilor mei si contribuiau la dezastru....asa ca nu am stiut pe ce chimicala sa pun mana mai repede sa-mi salvez pomii. De asta zic.... de la articole interesante pana la realitatea dura e un mare pas. Acum incerc sa combin retetele eco cu chimicalele, mai plantez o tufa de pelin langa pomi si tot asa .......
 

Toluta

Member
"Degradare treptată a lemnului este o sursă consistentă de nutrienți pe termen lung pentru plante."
Dl sicora fabian ,nu am firma care se ocupa cu paturile inalte,deci nu am interes, dar citind despre aceste paturi inalte m-am gindit ca ar fi un subiect interesant la acest forum. In toata documentatia citita,chiar citita,am gasit informatia cu care am inceput postarea.
Am inceput si eu sa-mi constriesc un pat inalt asa cum au facut-o gradinari i Romania vezi:
http://gradina-mirela.blogspot.ro/2013/01/patul-inaltat-si-cartita.html
Dl Sicora astept cu interes lucrarea care afirma : "Adica un substrat aerat, cu mare capacitate de retinere a apei insa sarac in nutrienti."
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Interesanta abordarea , folosesc parti din copaci , mai exact coaja , pe care o adaug ca si un adaus de nutrienti gen Osmocote cu redare prelungita

Ce stiu e ca sursa materiei pentru un pom este insasi pamantul , din el te nasti si in el te intorci si deci acel copacel/copac e creat tot cu ajutorul ingredientelor din sol

Ce nu stiu este daca nu cumva la atatia ani de viata coaja nu devine un fel de "pielita" inutila si spalata de ani de ploi si brazdata de geruri mai contine ceva util.

De aia e ciudata si abordarea asta cu hrana din coaja , poate la cea tanara sa fie adevarat ca e un ingredient plin de vitamine desi nu contest intoarcerea la natura....

Interesanta tema!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
materialul nu conduce la ceva util dar am remarcat un lucru ciudat , o explicatie ar fi necesara caci mie acum imi scapa

Vad in videoclip butuci de lemn si ramuri nu prea demult taiate , deci de ce as omori un pom sa ii iau structura sa o ingrop in sol ca apoi sa cresc alt copac ....

e ceva in imaginea totala care imi scapa ?
 
Sus