Paturi Inalte aka hugelkultur

Toluta

Member
Dl danero2004 va intrebati "deci de ce as omori un pom sa ii iau structura sa o ingrop in sol ca apoi sa cresc alt copac ...."Dupa ce ai ingropat copacul pamintul devine mai bogat in nutrieti si in final nu cresti alt copac ci poti creste vegetale sau ce doresti.Idea vehiculata de sicora fabian "substrat insa sarac in nutrienti."este o balmajala care conteaza numai ca numar de postari.
Dl danero2004 imi permit sa va intreb de ce sa dam foc crengilor numai ca sa obtinem cenusa ca sa avem ingrasamint pentru pamint? Tot ca intrebare ar fi :Chiar atit sa greseasca cei cu permacultura.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stai un pic , una e sa iei copacii morti si alta e sa omori pentru a naste ceva...ce aveau acei oameni in videoclip nu reprezenta vreo comoara naturala demna de salvat dar copaceii distrusi poate ca da.

Ok , sa zicem ca ideea cu "nu e nevoie de apa" functioneaza , poate acolo , dupa relief e posibil , pe litoral nu cred.

Repet , ideea nu e rea , dar ca si la o masina , pentru a intelege problema , uneori demontezi motorul :D

Daca ar fi preferat mai mult o reciclare a frunzelor din pomi , o stransoare de vara de la un gazon ....etc chiar era ceva cunoscut.

Incerc sa folosesc ideea si nu sa o copii , asa dezvolt ceva poate chiar mai bun. :D

Legat de fum/foc/cenusa/hrana...acele lucruri se fac cu scop definit , caldura , reziduurile fiind o sursa de potential ingrasamant mai ales cel din cenusa de floarea soarelui ,dar nu cred ca eu la semineul meu produc in primar ingrasamant ca mai apoi sa vad si ceva caldura in casa

Aici nu ducem discutia la nivel de industrie , nici cei din video nu au nivelul asta

Dar poate sa vedem si altfel o tema > copac/celuloza/hartie/ziar/compost.... unele ziare au inceput sa fie tiparite cu cerneala pe baza de soia deci compostarea lor e foarte eco iar la cate ziare se arunca zi de zi , de ce nu ?

Same tree different type of aproach!
 

Toluta

Member
Dl danero2004, Imi pare rau ca cele prezentate de subsemnatul nu ar fi ingrasamint ci namai cenusa ar " de potential ingrasamant mai ales cel din cenusa de floarea soarelui ,dar nu cred ca eu la semineul meu produc in primar ingrasamant ca mai apoi sa vad si ceva caldura in casa".Repet oare numai noi ne gindim la saracii pomi iar Sepp Holzer,Geoff Lawton gresesc asa de mult?
Da , averti dreptate: Same tree different type of aproach! depinde pe ce pozitie ne situam dar ne situam pe pozitii diferite.
 

Toluta

Member
Dl sicora fabian, nu te scuteste de a fi respecuos, macar din complezenta! si sa raspunzi unui intrebarii unui interlocutor care te-a intrebat: "Spuneti " insa sarac in nutrienti." asta asa ca parere sau in urma analizelor."
Astept !
 
Sus