Paulownia

claude

Well-Known Member
Moderator
Se poate, este bine cine cumpara sa fie atent la dimensiunea data a plantelor, dar in general au plante micute si nici nu-s ieftine, eu mai nou prefer sa cumpar ceva mai maricele, am ajuns la concluzia ca cele cu crestere lenta e mai bine sa le iei mai mari, chiar daca un pic mai scump, ca sa nu astept atatia ani pana cresc :roll:
Ca daca le vad mici tot am tentatia sa mai indes cate ceva pe langa ele si pe urma ma trezesc ca trebuie sa le mut iar :mrgreen: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
cand nu are omul ce face, isi face de lucru! :)
Va rog, incurajati-ma!
am pus la incoltit intr-o jardiniera seminte de paulownia! :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Las' ca vine Happy si te incurajeaza, ca el creste in fiecare primavara cate o padure de paulownia, asa ca stie cum sta treaba :rofl:
 

Floria

Active Member
Aleynad nu fi dezamagita ! Paulownia creste mai mult de un metru pe an. In trei ani ai deja un copac cu coroana.
 

happy

Well-Known Member
Daniela,daca nu esti 'curata' in saptamana mare nu creste decat 10cm pe an :rofl:
Daca le-ai pus in jardiniera nu o sa faci paulownii,trebuiesc puse semintele in caserole cu capac sau cu folie.Dupa ce cresc 1cm se rasadesc in alte vase(tot la caldura) si cand ajung la 3-4 cm (in luna iunie) se planteaza afara.
Zdrang ,s-au dus visele tale!!!
 

Floria

Active Member
Eu am uitat sa-ti spun ca Paulownia germineaza la lumina, le acoperi foarte putin sau daca le pui cu punga pe cap cum spune Happy poti sa nu le acoperi deloc cu pamant.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: bine ca v-am cerut sfaturi dupa ce le-am pus!
Le-am pus intr-o jardiniera mare, acoperita cu sticla, in gradina, sa se aclimatizeze din prima! :rofl:

Noroc ca mai am seminte, asa ca zilele astea o iau de la capat :)
Mersi frumos de sfaturi! :hug:
 

serbo

Member
Paulownia mea a inghetat peste iarna, am taiat-o acum 3 zile si azi am vazut ca are un mugure la 1 cm de sol :dans:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu la a mea nici nu m-am mai uitat in ultima vreme, a inghetat pana jos si inca nu m-am hotarat daca s-o las s-o ia iarasi de la zero, daca o binevoi, sau sa-i trimit si radacina in raiul...printeselor :mrgreen:
 

Dea

Active Member
si a mea a cam inghetat. Totusi, am plantat-o intr-un loc mai ferit si la vreo 15-20 cm de la baza are muguri! Sa vedem ce face anul acesta, desi pana vad flori ... zau nu stiu! :D
 

victoria

Active Member
si a mea a inghetat apoape toata.Doar vreo 10 cm ii ramasesera verzi deasupra pamantului.Acum deja zici ca are aripi ca i-au dat niste muguri cat toate zilele de-o parte si de alta exact sub zona pana unde a inghetat :)
 

nick1971

Active Member
si a mea a inghetat si cand am scos-o am vazut 2 muguri in pamant, asa ca am plantat-o in alt loc, sper sa-i placa
 

fixpix

Active Member
Io pe a mea am scos-o. Anul trecut. Dupa ce bineinteles a inghetat complet. Locu? Vremea?
Nu stiu, da nu-mi pare rau.
Chiar n-aveam spatiul necesar!
:rofl:
 

happy

Well-Known Member
Ce aveti fratilor de va ingheata paulowniile? :? Ale mele sunt atre frumoase cele de la bloc si unde am mai dat pe la vecini! :D
 
Sus