Pawpaw si Dyospiros Kaki

Aura

Member
Happy, hai sa iti dau o veste buna : mi-a germinat un samburel de paw paw din cei cumparati de la tine ! :D
Stii ce am facut ? Cum am primit semintele, repede pe una am pus-o in pamant la caldura, am zis "stai sa vezi, poate o pacalesc ca a dormit suficient la rece si ca a venit primavara si ca ar fi cazul sa se trezeasca". :rofl: Si iaca, a mers :

www.libellule.sunphoto.ro/paw_paw

Desigur, am pus-o la loc in pamant, intr-un ghiveci adanc. ;-) Sa speram ca va rezista.

Aura
 

happy

Well-Known Member
Este bine ca ai specificat vas adanc!Eu tin semintele la stratificat si facand un control am gasit una germinata.1,5cm avea radacinuta,am pus-o in ghiveci adanc la caldura.Spor la treaba! :D
Normal semintel;e care le am au terminat perioada de stratificare de 2 luni dar pentru pastrare buna pana la primavara se pot tine in frigider lejer.Eu le pun in luna mai in ghivece in gradina la germinat! :pa:
 

Aura

Member
Ei, radacinuta la paw-paw-ul meu chiar este radacinuta...mica, mica, 1-2 cm.
Mai am trei seminte. Doua le-am oferit unei prietene, "hai sa vedem, daca nu o iesi la mine, o iesi la tine" :rofl: , cu una m-am jucat punand-o sa germineze in bumbac umed. Dezastru total. Una am pus-o in ghiveci afara. Si a mai ramas minunea asta mica. :D

Stiu ca este nevoie de ghiveci adanc. Am citit. Am cautat informatie.
Si gata, nu mai zic nimic. Ar fi vorbarie cu continut si impartasire de experienta. Ceea ce nu prea se apreciaza. :pumni:

Numai bine, Aura
 

Aura

Member
Am vrut sa spun ca nu informatiile despre plante si despre experientele noastre conteaza. Nu este cazul acestui topic unde oamenii chiar discuta lucruri interesante si utile.
Imi pare rau ca pe forum se discuta mai mult omul si nu planta sau opinia.
Stop.

Cine mai planteaza paw paw ?

Aura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aura, conteaza foarte mult, pentru multa lume de aici, informatiile despre plante si experientele noastre. Eu, de exemplu, am citit mereu cu placere experientele tale cu toate acele plantute si copacei exotici pe care iti place sa-i vezi iesind din samanta :D

Dar suntem oameni, avem emotii, uneori placute, uneori nu si acestea mai dau pe dinafara, poate si pentru ca forumul nu e doar o insiruire de experimente ci si o relatie intre oamenii care iubesc plantele si acele experimente.

Ca sa revin la subiect, eu nu plantez paw-paw, am fost lenesa si mi-am procurat unul de la Happy :) Si mai vreau sa procur unul la primavara, din aceeasi sursa :rofl:
 

Aura

Member
Bine spus, suntem oameni si ne mai scapa. Acum depinde si cat ne scapa...

Eu am lasat-o moale cu experimentele din mai multe motive. Unul dintre ele este un gand : "cand oi avea gradina...atunci poate".
Furnizor serios, Happy acesta, marfa buna. :D Numai ca semintele de arbore de stafide nu vor sa germineze. Cred ca vina este la mine. La tine au germinat, Happy ?
Normal ca m-a atras arborele de stafide..doar este copac si recunosc cu mana pe inima ca imi place sa experimentez...sau , bine, cum vreti voi sa ziceti, sa ma joc. :mrgreen: Cand voi avea gradina, ma voi juca mai serios. ;-)
Daca rezista paw paw-ul il trimit sorei mele. Ca daca-l tin la mine ...va muri cu zile. :rofl: Am inteles ca daca il altoiesti fructifica mai repede. Sigur ma voi juca cu altoitul. Si eu as vrea sa cumpar un paw paw, sa vedem la primavara.

Aura
 

Aura

Member
Faine-s avatarele tale, Dane. :D
Eu am inteles ca nu-i musai sa fie doi. Fac fructe si de unii singuri. Sunt unele varietati autofertile.
Alta ciudatenie m-a pus pe ganduri, aflata de la un om de peste 70 de ani. Precum ca paw-paw face fructe in America ca nu stiu ce ciuperca se afla in solul de acolo. Si eu am pus problema :"Bun, dar si la noi se fac mari, fac fructe si fara ciuperca respectiva". Mi-a raspuns ceva in genul ...ca aia cumparati fac fructe, ca aia sunt cumparati (butas) deja au ciuperca in sol. Nu stiu ce sa zic. E posibil ca omul sa fii facut misto... :mrgreen:

Aura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aura, despre ce ciuperca e vorba? Nu cumva despre micorize? Ca aia parca apare oricum in timp, (nu stiu de dunde si cum :? ) pe radacinile arborilor si arbustilor, e o relatie simbiotica intre planta si ciuperca. Dar a aparut de cumparat si la noi ciuperca asta, se foloseste la plantarea in sol a plantei
 

Aura

Member
Nu mai stiu cum a numit ciuperca, dar parca a zis ceva de o ciuperca de care are nevoie radacina.
Daca intr-adevar asa este, ma bucur ca se gaseste de cumparat respectiva ciuperca.

Aura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare ce-au patit puisorii mei de D. virginiana? Stau toti in acelasi loc, pe pervaz intr-o camera neincazita, dar nu ingheata, aseara, cand am vazut starea lor am masurat temperatura pe pervaz si erau 10 grade. Oare e totusi frigul sau poate fi soarele? :? Interesant e ca unul nu a fost afectat. M-am uitat dupa daunatori dar n-am vazut nici cun musafir nepoftit

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mie mi se par a fi arsuri bacteriene :incapatanat: doar ca nervurile verzi denota ceva extern ca si cauza primara ....sa nu fie arsura de alta natura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si cu ce se trateaza arsurtile alea bacteriene? :eek: Si care poate fi cauza externe? Hai sfinxule, zi-le pe intelesul prostilor ca mine :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai la rece puternic in zona frunzelor , pot aparea arsuri solare daca nu e vb de ele ne mutam la cele care se dezvolta pe frunze cu locatie pe sol si nu in el deci planta radicular nu are nimic dar foliar se imbolnavesc ... apoi sunt bolile radiculare dar aceastea se manifesta pe baza frunzei in expansiune

La tine pare sa fie fie solara fie de pe sol , prea umed solul si in acelasi timp si rece...atfel nu stiu exact ... poate se culca totusi ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hmmm...treaba cu solul umed si temperatura scazuta...ma gandesc ca poate fi asta, ca petele au aparut exact dupa zilele cand a fost ger, cu -16 noaptea, deci precis ca si pe pervaz a fost mai racoare ca de obice :gandit: Deci noaptea era frig si peste zi batea soarele pe ei, ca erau la geam... poate combinatia acestor doi factori :aoleu:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa nu fie curentii de aer rece , dar sa presupunem ce e mai bine si ca doar vrea sa intre la somn
 

claude

Well-Known Member
Moderator
curenti de aer nu sunt...dar nici nu cred ca vor sa intre la somn...vad eu ce fac zilele urmatoare, ca mie asa mi s-a parut ca arata ca si cum ar fi arsura de frig :ros_unghii:
 

happy

Well-Known Member
Aura a spus:
Bine spus, suntem oameni si ne mai scapa. Acum depinde si cat ne scapa...

Eu am lasat-o moale cu experimentele din mai multe motive. Unul dintre ele este un gand : "cand oi avea gradina...atunci poate".
Furnizor serios, Happy acesta, marfa buna. :D Numai ca semintele de arbore de stafide nu vor sa germineze. Cred ca vina este la mine. La tine au germinat, Happy ?
Daca rezista paw paw-ul il trimit sorei mele.

Aura
Am pus si eu semintele de Hovenia dulcis(stafiede)in plic zip,au inceput sa-si mareasca volumul deocamdata.Rabdare si mancam si stafide din curte. ;-)
Cum sa nu reziste pawpaw,eu ii am in gradina si nu au probleme.Tu nu ai gradina,mare pacat la ce pasiune ai pt. germinare!!! :eek:
Pawpaw-ul din Gradina Botanica Bucuresti fructifica foarte bine si este singuratic.Problema la pawpaw este ca fructifica mai devreme daca este altoit si fructifica mai mult daca sunt doi!
Claudia ,kaki trebuie sa-si faca ce mama natura l-a invatat,sa-i cada frunzele iarna.Asa ca ia masuri si du-i la zero grade cel putin ca nu vor muri! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Happy, cum saracie sa-i duc la 0 grade, ca astia-s bebelusi, au abia putin peste o luna!
 
Sus