Pawpaw si Dyospiros Kaki

happy

Well-Known Member
Am facut comanda de seminte de pawpaw la o firma din Olanda( de fapt Victoria22 a facut,eu inca nu am card Visa :!: )
http://www.exotischezaden.nl/exotische_ ... cc4d0a8d99
Din tot ce am citit se pare ca pomii ies din seminte si nu au nevoie de altoire asa cum este la kaki diospyros :D
Semintele se pun la stratificare 2 luni de zile si apoi se planteaza in pamant afara!Este bine Floria ce zic? :?
Presco puieti la preturi mai mici vor fi la Fac. de Agricultura,dl.Peticila va fi tinta la primavara!Sau la Semperflorens srl care are magazin la intrarea in Agronomie si in Otopeni! :wink:
 

Floria

Active Member
Felicitari Happy ! vor rasari foarte repede dar sa ai grija sa ii semeni la umbra. In primii ani de viata daca nu sunt la umbra vor creste foarte greu.
De obicei ei cresc prin paduri la umbra altor copaci foarte inalti.
 

George

Member
happy a spus:
Am facut comanda de seminte de pawpaw la o firma din Olanda( de fapt Victoria22 a facut,eu inca nu am card Visa :!: )
http://www.exotischezaden.nl/exotische_ ... cc4d0a8d99
Din tot ce am citit se pare ca pomii ies din seminte si nu au nevoie de altoire asa cum este la kaki diospyros :D
Semintele se pun la stratificare 2 luni de zile si apoi se planteaza in pamant afara!Este bine Floria ce zic? :?
Presco puieti la preturi mai mici vor fi la Fac. de Agricultura,dl.Peticila va fi tinta la primavara!Sau la Semperflorens srl care are magazin la intrarea in Agronomie si in Otopeni! :wink:
Hmmm, ati facut comanda asta pe ascuns ca nu cumva sa se mai bage si altii la ea, de tare mult timp tanjesc si eu dupa copaceii astia, chiar am vazut pe un site din afara puieti la preturi convenabile dar as prefera sa ma bag la o comanda comuna, astfel costurile pt transport ar fi fost mai mici.
 

happy

Well-Known Member
George daca te uiti bine pe site(daca comanzi de proba)vei vedea ca transportul este mic 2,5euro deci nu este o problema prea mare :wink:
Ce avatar aprins ti-ai tras pe anul asta :rofl:
 

michaela

Active Member
happy a spus:
George daca te uiti bine pe site(daca comanzi de proba)vei vedea ca transportul este mic 2,5euro deci nu este o problema prea mare :wink:
Ce avatar aprins ti-ai tras pe anul asta :rofl:
Happy- ati primit comanda? Eu de la ei am luat seminte de palmieri, insa Floria nu si-a primit comanda de seminte(si era de o suma destul de maricica :x )

Am citit si asta.... se pare ca poate fi toxic, alergic (nu otravitor) pentru unii
http://www.ars.usda.gov/Main/docs.htm?docid=11368

Am si eu 2 rasaduri de copacul asta- in vara mi-a adus cumnata-mea cateva seminte, bineinteles la rugamintea mea :)

Nu am avut timp caci am plecat in vacanta si le-am plantat in ghiveci direct fara stratificare :oops: din 7 am 2 copacei :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Mi-au sosit semintele de pawpaw si surpriza mare a fost ca una a venit deja incoltita :wink: Am pus-o rapid in pamant,sa creasca repede si sa-i ajunga pe cei doi ai Michaelei :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sa va fie cu noroc... din semintze nu se stie ce o sa iasa... un fruct mai bun sau unul mediocru... dar se merita incercat..
Atentie... sa nu tineti puietzii in soare direct.... nu le plac ultravioletele deloc pina cind se fac mai maricei...

Dupa ce ii plantati in gradina le trebuie protectie in primii ani pina trece de faza in care e sensibil la ultraviolete...
Aparent le trebuie ghivece adinci...
 

happy

Well-Known Member
Daca gasesc la primavara un puiet de asimina triloba ,o sa mananc de doua ori mai repede ca tine ,pustiule :rofl:
Nu stiti pe cineva cu relatii,rude in Budapesta,am gasit acolo pawpaw la pret bun dar transportul pana in Romania dubleaza costul! :(
Michaela ,ai tai cat au crescut anul asta?Multumesc Geo,stiu ca trebuie sa-i feresc de soare in primii ani!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi Popgeo de info , nici nu stiam asta si probabil ii puneam direct in soare ...pai asta elimina metoda "seminte" si cum eu am gradina spre sud, fara umbre zic ca e mai sanatos sa cumpar unu de 3 ani :wink:
 
Sus