Pawpaw si Dyospiros Kaki

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Azi am primit un info-mail de pe afara la un topic PawPaw si am cam ramas surprins de ce ziceau unii.

1-Nu se dernjeaza DELOC la radacina pe toata viata lui , chiar si la plantare nu se scoate deloc din sol

2-Florile masculine nu se deschid pe acelasi copac in acelasi timp cu cele feminine deci e minin vorba de 2 copaci (spatiu mare in gradina)

3-Polenizarea e necesara uneori ca si la Cherimoya sa fie facuta manual

4-Inradacinarea butasilor e aproape imposibila deci multi din cei in vanzare sunt fie marcote fie tot din samburi si probabil apoi altoiti cu ceva mai matur pe ei

5-Semintele plantate in toamna vor iesi in camp deschis abia in iulie-august

cam multe de facut ca sa mananc "banana saracului" cum i se mai spune in afara :gandit: :gandit:
 

happy

Well-Known Member
Si inseamna ca semintele pe care le voi planta in primavara vor iesi la toamna! :rofl:
Deja am pus cateva la incoltit in servet umed si merge!Le-am plantat apoi in ghivece adanci,am inteles ca radacina se duce mult in pamant.
Cresterea am inteles ca este tare inceata,de aceea vreau sa cumpar un pom de 3 ani cel putin.Sa vedem de unde! :D
 

Floria

Active Member
Happy, semintele ce le-ai primit sunt deja stratificate de furnizor, vor rasari in 2 - 3 saptamani.
 

happy

Well-Known Member
Dane,ti-a raspuns Floria! :D
Cand au venit ,am gasit un sambure cu colt de 1cm,asa ca l-am pus in ghiveci direct! Si cum Floria sa nu le mai tin la stratificat?Eu le-as mai tine pana se incalzeste ,sa le pun direct in gradina.Asta inseamna pana in mai cred :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu chiar acum am primit plicul , si ma uit ca scrie ca sa le pun acum in pamant ca in 14 zile ies ....parca mi se pare un copy/paste dupa alte tipuri de seminte ....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am gasit paw-paw altoit, soiul "Sunflower", la un furnizor in Italia. Acum stau pe ganduri daca sa-l comand sau nu, e destul de scumput, 26 € si eu mi-am cam depasit bugetul :( . pe langa pretul asta m-ar mai costa vreo 15€ transportul
Happy, tu aveai ceva varianta valabila prin tara?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pomii astuia din Gemania sunt altoiti? N-ai vrea tu sa intrebi care-i treaba cu ei? Ca eu i-as lua ca sa mananc fructe, nu sa stau la umbra :rofl: Mai, dar ce a pozat ala acolo au 10 cm, ai priceput bine ca are de 6 si 3 ani? Ca eu nu pricep boaba nemteste. Ma cam indoiesc ca-s plante de varsta aia :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vb cu el , dar la pretul ala vinde plante de 1 an nealtoite si ca daca vreau bisexual sa iau ceva altoit cu asa ceva .

Chestia e ca nu stiu daca sa l intreb de cat costa unu altoit , caci sigur imi da un pret mai de Germania :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E clar, probabil pretul de Germania va fi cam ca si cel de Italia :rofl: Asa ca-i cazu' sa ne calmam, sa cumparam altoit, cat costa-costa, n-are rosta sa tot dam ture cautand ieftin si bun ca numa' obosim si tot acolo ajungem :rofl: Eu am scris mail la furnizorul italian, am intrebat dimensiunea si varsta plantei, acu' sa vad daca-mi raspunde :mrgreen:
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Eu am gasit paw-paw altoit, soiul "Sunflower", la un furnizor in Italia. Acum stau pe ganduri daca sa-l comand sau nu, e destul de scumput, 26 € si eu mi-am cam depasit bugetul :( . pe langa pretul asta m-ar mai costa vreo 15€ transportul
Happy, tu aveai ceva varianta valabila prin tara?
Mai Claudia ,de unde ai scos treaba cu pawpaw altoit?Mai debusolat total.Stiam ca numai kaki se altoiesc :? La Agronomie sper sa aiba pawpaw la primavara,am vorbit cu ei si vor baga dar nu stiu pretul si varsta!.Cam scump la 26E+15E=41E ,daca ar avea macar 1,5 m ar fi o chestie :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy eu merg pe varianta altoit caci cica si din pomi bisex tot e posibil sa iasa mama/tata diferiti, deci... :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, Happy, altoit. Desi eu azi am vorbit cu o persoana deosebita, care mi-a spus de varianta cu plantele de la Agronomie, care sunt soiuri aclimatizate si cu care ar fi sanse mai mari sa reziste cu succes si in zona mea. Cred ca voi merge pe varianta asta si abia daca nu reusesc sa procur ma voi orienta spre cei din Italia.
 
Sus