Peperomia

adana

Member
am schimbat cat am putut pamantul,pt ca era o gramada de radacinute si mi-a fost teama sa nu o chinui mai rau decat era.o voi aseza deasupra caloriferului,care nu mai este asa fierbinte,poate se mai zvanta.
 

Roxana

Active Member
micha, este foarte frumoasa.
dar cum reusesti sa o mentii dreapta, ca a mea nu sta decat proptina in bete.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
vai cat e de frumoasa! am avut si eu acesta specie de peperomia (Peperomia magnolifolia) si inca o mai am, dar a imbatranit si a trebuit sa o tund, deci am acum mai multe si mici :)
 

mycka_rose

Member
Roxana a spus:
micha, este foarte frumoasa.
dar cum reusesti sa o mentii dreapta, ca a mea nu sta decat proptina in bete.
nici a mea, daca te uiti atent la poza mai intunecata vezi ca se vad niste ate, undeva pe sus! :wink: :wink:
 

celeste

Member
celeste a spus:
Poate o ciudatenie...
Mi-a inflorit peperomia obtusifolia

Ciudatenia nu ar fi ca a inflorit, ca asta a facut-o si in alti ani, ci faptul ca niciodata nu a facut atatea flori (de data asta cate 2 in varful fiecarei ramuri), ca au 7 saptamani si ca nu dau nici un semn ca s-ar trece. Pozele sunt facute in prima saptamana, si de atunci s-au tot lungit, ca au ajuns sa aiba cam 20 cm, poate mai mult chiar, fiecare. Uneori mi se pare ca au un parfum foarte discret, care abia se simte, alteori nu. Voua vi s-a intamplat ?
 

adana

Member
vreau sa ma plang si eu,ca tare sunt suparata.peperomia, cumparata in primavara,care era bolnavioara.a tras saraca de ea,a tras,pana o murit intr-un final.imi pare ata de rau,,,era atat de frumoasa chiar si asa bolnava.cat am sperat ca o pot pune pe picioare...degeaba.
aceasta era.asa am cumparat-o :cry: :cry: :cry:
 

daisy111

Active Member
:( Imi pare rau de ea!!Era asa de frumoasa,nu am mai vazut asa model. :( Poate ai norocul sa gasesti alta sa cumperi!!! :rugaciune:
 

Roxana

Active Member
Imi pare rau pentru peperomia ta, adana. :( Este deosebita intr-adevar. Dar ce a avut de a murit?
 

adana

Member
da,si eu sper sa mai gasesc.a fost inecata,asa am banuit eu.k at cand am cumparat-o baltea apa in ghiveci.degeaba am schimbat eu pamantul,tot s-a dus :(
 

Roxana

Active Member
Nu am mai vazut o asemenea Peperomia. Este superba! sa te bucuri de ea!

O poti inmulti prin butasi facuti primavara sau vara, inradacinati direct in pamant. Inradacinarea se realizeaza cam intr-o luna.
 

Roxana

Active Member
Cum va mai descurcati cu Peperomia? A mea s-a cam degarnisit de frunzele bazale, a crescut cam inalta si trebuie sustinuta cu un tutore. cred ca ar trebui sa o tai si sa o pun la inradacinat
 
Sus