Personalitati in domeniu

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma gandesc de ceva vreme la oamenii care au lasat ceva in urma lor in materie de amenajare de gradini, fie ele particulare sau publice. Voi nu? Haideti sa recapitulam cateva nume de personalitati, mai noi sau mai vechi, care au intrat in memoria colectiva prin munca lor.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Primii care imi vin in minte in primele 5 secunde sunt Andre Le Notre, creatorul Gradinii Versailles si F. L. Olmsted, creatorul celebrului Central Park din New York.
 
A

Anonymous

Guest
Eu "merg " pe mina celor care au "facut" o amenajare fabuloasa, evident, in Franta.
Responsabil pentru design sunt designeri peisajului francez Gilles Clément şi Alain Rector, iar arhitecţi Patrick Berger , Jean-François Jodry şi Jean-Paul Viguier .
Avem si in tara citiva peisagisti talentati.
 

sicora fabian

Active Member
Gradina (parcul) Cismigiu, creata de Meyer si reamenajata de Rebhun, care a adus si Gradina Copou din iasi la forma actuala!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum vreun an, dupa o vizita la gradina botanica din Iasi m-am pus pe documentare. Si am dat peste un istoric usor romantat dar probabil si foarte adevarat, despre cum s-a straduit un om sa faca o gradina si de cate ori i s-a dat peste mana si cum a lasat cu "limba de moarte" ca aceasta gradina sa existe. Era vorba de Anastasie Fatu. Pentru straduintele lui am varsat o lacrima si am scris asta:

http://casa.jurnalul.ro/stire-mereu-ver ... 15590.html
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Foarte dragut articolul, cornelia, mi-a placut. Imi aminteste de vremurile in care eu si prietenul meu, user aici la noi, Bundazsz, visam ca intr-o zi vom infiinta noi o gradina botaica in Baia Mare. Uite ca unele vise se realizeaza, Anastasie Fatu a reusit.
 
Sus