Petunii

miki70

Active Member
Petuniile mele s-au facut foarte urate, au crescut luuuungi , fara frunze si au flori doar in varful lastarilor. Azi am tuns o jardiniera in care am pus si cateva tije de muscata, sper sa le dea alte flori din cioturile ramase daca nu raman cu muscatele. Nu stiu de ce s-au facut asa urate, oare asa este soiul?
 

fisulix

Member
Asa se fac toate daca nu le ciupesti, cureti, stropesti cu fungicid, dat cu ingrasamant...La anu cred ca ma las de ele...necesita prea mult timp si atentie :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fisulix are dreptate.Acum....fungicid si ingrasamint nu am pus niciodata dar de taiat am taiat la greu fiindca altfel devin niste snururi uscative :mrgreen: .Asa ca daca ai grija asta si o si practici....ai petunii frumoase pina toamna tirziu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: No habar n-aveam ca trebuie tunse...E drept ca eu pun doar cate 1-2 ghivece in fiecare an...tocmai din acest motiv, ca devin spre sfarsitul verii niste uratenii :oops: Ia dezvolta, Gabiuto, treaba cu ciupitul, ca nu-nteleg de unde sa le ciupesc... :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,da am aflat si eu ca trebuie tunse,dupa ce a fost in vizita in gradinuta mea,dl.Levi.Asta a fost in urma cu mai bine de 2 saptamani.Atunci am tuns petunia neagra si acum e plina de lastari noi care cresc vazand cu ochii.Aproape pina la pamant am tuns-o.Din fiecare ramificatie am lasat cam 3 cm.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, mersi, am doar 2 albe si si-asa sunt vai de mama lor asa ca le tai :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acu vezi si tu de ce e buna foarfeca :rofl: :rofl: :rofl:
Se refac repede petuniile asa ca mai ai sanse sa le vezi cu flori daca va fi toamna lunga cum se preconizeaza :D
 

lelia

Well-Known Member
Imi plac foarte mult aceste flori ,culoare ,parfum ,bogatie .....
Desi am vrut sa renunt pentru totdeauna la ele ,din cauze pe care le cunoasteti,n-am rezistat :oops:
In primavara am cumparat cateva cu flori duble ,au fost superbe ,iar parfumul un rasfat .

In urma cu 3 sapt. le-am tuns ,nu erau uscate dar crescusera in inaltime si ma enervau ,acum ma bucur din nou de floricele ...


in vara.....



azi....
 

miki70

Active Member
Ale mele niste bete lungi si chele, oribile. Nu am stiut ca trebuie tunse ca le tundeam de mult, una care se fransese a lastarit din nou si asa mi-a venit ideea sa bag foarfeca in ele. Acum maine tund si jardiniera cealalta. Cred ca e bine sa le tunzi pe rand sa nu ai o jardiniera cheala dintr-o data ca a mea acum :( .
A... ce am tuns am pus in vaza si emana un miros :visator:

Eu tot cred ca sunt de mai multe feluri, cumnata mea nu le face nimic, nu le tunde niciodata si sunt superbe.
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca au vrut sa ma induplece ,sa nu renunt la ele.Chiar daca sunt de unica folosinta ,una ,doua ,tot imi voi lua .
 

IoanaTweety

Active Member
Vai lelia sunt grozave!! de unde le-ai luat pe alea duble?? as vrea si eu pt la vara. ca asa le pun si eu, de unica folosinta.
N-ai avut probleme cu ele, cu fainarea? eu toata vara le-am tot stropit cu topsin.
 

lelia

Well-Known Member
Spre surprinderea mea ,anul asta n-am avut probleme cu plantele .Au stat pe terasa si au fost ferite de soare ,ploaie ,vant ,au primit doar ce le-am dat eu .
Le-am cumparat din piata ,primele cu 4 ron ,cu 3 si 2 ron.
Voi incerca sa le trec peste iarna ,sper sa reusesc .......
 
Sus