Petunii

anette_b

Member
se pot tunde /ciupi fara probleme. daca sunt betze lungi , le rupeti usor cu mana la jumate deasupra unui nod . le trebuie cam o saptamana sa se umple de lastari noi dupa ciupire. soare si apa/ingrasamant.
cele duble nu prea se obtin din seminte ci din butas.
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru aprecieri, dar nu stiu sa le trec peste iarna :oops: :cry: :oops:

Azi am mai folosit o data foarfeca- sunt curioasa daca mai dau inca o data :eek:
 

Elektra

Member
Pana la urma a incercat cineva cu succes sa le treaca peste iarna? Nu sunt ele foarte scumpe dar cred ca ar creste mai cu spor primavara avand sistemul radicular deja bine dezvoltat, plus ca nu mai tot rasadesti in jardiniere...eu o sa tund una scurt si o duc in pod la iarna, sa vedem ce sa intampla.
 

miki70

Active Member
Elektra a spus:
Pana la urma a incercat cineva cu succes sa le treaca peste iarna? Nu sunt ele foarte scumpe dar cred ca ar creste mai cu spor primavara avand sistemul radicular deja bine dezvoltat, plus ca nu mai tot rasadesti in jardiniere...eu o sa tund una scurt si o duc in pod la iarna, sa vedem ce sa intampla.
Daca nu au lumina si caldura nu cred ca trec iarna.
 

carmenushka

Active Member
Eu am reusit sa trec peste iarna o petunie. Tinuta la lumina si la racoare, ferita de inghet, primavara am tuns-o drastic si a inflorit si in vara urmatoare cand am pierdut-o din cauza arsitei cat am fost in concediu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am o petunie curgatoare violet inchis, cu flori batute, parfumata. O sa prcedez ca si Carmenuska, o s-o tin pe balcon inchis, incercand s-o trec iarna. Carmenuska, cum ai udat-o?
 

carmenushka

Active Member
Destul de rar, pe parcursul iernii si cu cate putina apa. Cat au fost temperaturi sub 0 si pe balcon am bagat-o in casa si s-au lungit lastarii si a facut fainare dar la primele raze de soare am scos-o iar pe balcon si acolo isi revenea, am pacalit-o asa pana prin martie cand am tuns toti lastarii crescuti peste iarna si apoi in aprilie era iar plina de flori
O sa incerc si eu iar anul acesta sa trec cateva petunii peste iarna, duc jardinirele in casa pe pervaze, iarna trecuta temperatura minima in casa neincalzita a scazut pana la -9 grade paote -10 si petuniile n-au avut probleme si au stat neudate perfect, dar in martie cand a venit caldura le-am udat si apoi au fost iar 2 saptamani de ger si le-a prins cu radacinile umede si atunci au inghetat
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, CArmenushka. O sa fiu atenta cu udarea...la parintii mei balconul e inchis acum cu termopan, deci nu va ingheta.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
madairina a spus:
Anul trecut am cumparat 3 mini petunii. In noiembrie am rupt cativa lastari si i-am pus in pamant pe balcon (balcon inchis). Tot in noiembrie le-am tuns si am pus jardinierele in pod. In februarie le-am adus in balcon, le-am udat mai mault si acum au revenit la viata. Au inceput sa apara frunzulite.

Au trecut cu bine peste iarna.

Acesta este linkul: http://madairina.sunphoto.ro/Mini_petunii
melimeli a spus:
nu stiam ca petuniile raman peste iarna :? :D oricum sa ai parte de ele sa te bucure cu multe floricele :)
claude a spus:
melimeli a spus:
nu stoiam ca petuniile raman peste iarna :? :D oricum sa ai parte de ele sa te bucure cu multe floricele :)
Raman, Meli, am descoperit si eu asta mai demult, trebuie doar ferite de inghet. Eu nu le-am tinut pentru ca tot ce am semanat anul trecut a iesit altceva decat pe plic :x Da' anul asta cumpar rasad si incerc sa le tin peste iarna
madairina a spus:
Eu am facut mai multe experimente. Am incercat si cu petunii normale dar pe acestea le-am lasat in magazie. Acum am incput sa le ud dar se pare degeaba. La anul viitor le duc si pe ele in pod.
presco a spus:
Mi-a supravietuit si mie o petunie curgatoare tinuta la rece si la lumina peste iarna si udata din cand in cand in zilele mai calduroase. Sunt curioasa cum o sa arate vara asta! :D
madairina a spus:
Si eu sunt curioasa sa vad cum vor arata.
sorina a spus:
am si eu pe undeva prin pivnita niste radacini scoas dintr-o jardiniera . Inca nu m-am uitat la ele ...... dar va anunt eu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
mymo a spus:
Vor arata bine,are mama una de vreo 4 ani in balcon.Asa arata anul trecut in luna mai:
presco a spus:
Arata binisor dupa 4 ani... :D
madairina a spus:
sorina a spus:
am si eu pe undeva prin pivnita niste radacini scoas dintr-o jardiniera . Inca nu m-am uitat la ele ...... dar va anunt eu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Sunt radacini goale sau in ghiveci?
Mymo arata chiar bine petunia.
madairina a spus:
Mi-a inflorit mini petunia.
marian sima a spus:
Nu inteleg de ce ii spuneti mini petunie ,acea e petunie curgatoare ,are ia flori mai mici dar e petunie curgatoare ,e adevarat sint petunii curgatoare cu flori mai mari,dar nu ajung dezvoltarea pe planta ca aceasta a dv.
madairina a spus:
Eu nu am spus daca este curgatoare sau nu. Am spus ca este mini petunie pentru ca asa i se spune. Am facut comanda de ;a Sieberz si tot asa se cheama.
Nu inteleg ce crezi tu ca e gresit in aceasta denumire ca doar este cu mult mai mica decat o petunie normala.
presco a spus:
Nu conteaza daca e mini sau curgatoare atata timp cat e foarte frumoasa, e o "mini-curgatoare" :) Petuniei mele i-am schimbat pamantul, i-am aplicat un tuns foarte drastic si astept sa vad ce o sa se intample. Acum e cheala.
Dea a spus:
Si eu le-am scos acum doua saptamani din ghivecele de anul trecut, pe care le-am tinut la mansarda. Bine ca nu le-am aruncat. Maine primul lucru pe carel voi face va fi sa vad ce e cu ele.
Nu stiam ca pot fi tinute peste iarna ... :|
Oricum, felicitari madairina! Sa iti faca multe, multe floricele! :D
baby_blues a spus:
Bun : din ce-am citit aici rezulta ca petuniile pot fi pastrate si peste iarna si daca le ciupesti sau le tai cresc mai frumoase.
Ce n-am inteles este metoda practica prin care "le ciupesc" .
Al doilea lucru ar fi legat de pastrarea peste iarna a petuniile: petuniile se vor taia inainte de-a fi bagate in casa sau raman asa cum le prinde bruma?
Trei: Poti sa le tai chiar daca au flori pentru a creste mai frumoase??
Saru' mana anticipat. :)
 

radu

Member
Am nevoie va rog de ajutorul si sfatul vostru. Am intrat in posesiai unor seminte de petunii de pe Ebay si as vrea sa le pun la insamantat. Ceea ce as vrea e sa le plantez direct in ghivecele in care-si vor duce veacul macar in anul acesta.
Dar nu stiu de cate seminte (rasaduri) e nevoie intr-un ghiveci pentru a semana cu acele petunii curgatoare care se gasesc de vanzare si care arata superb!
Voi ce ziceti ?
 

Dea

Active Member
Daca le poti asigura, in aceasta perioada, conditii optime de lumina si caldura, mediu, atunci, dupa parerea mea, cateva seminte puse intr-un ghiveci ar fi suficiente. Ideea este ca semintele sunt foarte mici. Pe de alta parte, puietii de petunie nu se simt foarte deranjati la transplantare in loc definitiv, asa ca le poti semana initial intr-o jardiniera mai mare si ulterior, le transplantezi.
Totusi, daca nu vor avea suficienta lumina, nu se vor dezvolta cum trebuie. Poti astepta pana prin martie-aprilie.
 

anette_b

Member
radu a spus:
Am nevoie va rog de ajutorul si sfatul vostru. Am intrat in posesiai unor seminte de petunii de pe Ebay si as vrea sa le pun la insamantat. Ceea ce as vrea e sa le plantez direct in ghivecele in care-si vor duce veacul macar in anul acesta.
Dar nu stiu de cate seminte (rasaduri) e nevoie intr-un ghiveci pentru a semana cu acele petunii curgatoare care se gasesc de vanzare si care arata superb!
Voi ce ziceti ?
probabil semintele pe care le ai sunt de petunie curgatoare. altfel , orice le-ai face nu vor arata asa cum vrei.eu imi cumpar in fiecare primavara rasaduri de petunie si cele curgatoare sunt mai scumpe si foarte diferite de cele pitice. ca sa ramifice asa bogat trebuie ciupite de mai multe ori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Semintele de petunii au valabilitate destul de mare si te-as sfatui sa mai astepti cu punerea lor la incoltit pina spre martie .Asta fiindca le vrei la loc definitiv.Se alungesc inutil spre lumina pe care o cauta permanent daca le pui de pe acum chiar daca ai caldura necesara incoltirii lor.Sunt tolerante la repicari repetate dar avut grija ca sunt fragile.
 

kerkyra

Well-Known Member
Se pare ca petunia mea mov a trecut de iarna, in balcon. Nu stiu insa daca ar fi bine sa o tund acum, varfurile arata bine, dar la baza tulpinei sunt frunze uscate. Cam asa arata:
 
Sus