Petunii

carmenushka

Active Member
Blitz inceraca sa le imparti. O parte le tratezi ca pe muscate, tunse si la beci cu ele(stiu pe cineva care asa face si le are de ani buni) altele daca ai conditii, tinele la racoare dar la lumina, intr-o camera neincalzita sau intr-un loc ferit de inghet, si daca ai spatiu tine una-doua si in casa, dar le poti aduce tarziu, la primul inghet.
Eu asa am trecut iarna trecuta o petunie. Am tinut-o pe balconul de sud si am bagat-o in casa doar pe gerurile mari. Acum dupa canicula din august s-a topit si am tuns-o iar scurt de tot si acum e verde toata, precis pana in noiembrie e iar plina de flori. Chiar sunt curioasa daca trece si iarna asta. Ar fi o eroina!
 

Blitz

Active Member
Multumesc, voi incerca :D Oricum de la cea dubla mov (care si miroase) la tunsul din iulie am pus niste "butasi" intr-un ghiveci, nu s-a prins decat un lastar, dar azi a inflorit :D :D :D

Tare as vrea sa le trec peste iarna :oops:
 

carmenushka

Active Member
Anunt si eu cu succes inmltirea prin butasi a petuniilor duble. Pe la sfarsit de august dupa caldurile mari le-am tuns si am pus butasi in pamant direct si acum au primele floricele :D
 

Blitz

Active Member
Ale mele stau de vreo 2-3 saptamani in pivnita, neudate. Sunt curioasa daca reusesc sa le invii la primavara :oops: :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din pacate .......nu.Ele se inmultesc vara prin butasi sau seminte.Nu am auzit pina acum sa "renasca" vreo petunie din radacina.Dar..............tu o sa ne spui si vom afla lucruri noi :D sau......nu. :D
 

carmenushka

Active Member
Blitz a spus:
Ale mele stau de vreo 2-3 saptamani in pivnita, neudate. Sunt curioasa daca reusesc sa le invii la primavara :oops: :?
Nu stiu cum evremea pe-acolo dar cred ca e cam devreme pentru iernat. Cel putin zilele-astea a fost asa de cald ca e pacat ca plantele sa nu se mai bucure de soare. Petunia pe care eu am trecut-o peste iarna trecuta am tinut-o foarte mult timp pe balcon, e drept eu am balcon pe sud si fiecare raza de soare e acolo, mai ales iarna. Am bagat-o in casa doar cand au fost geruri mari apoi in primavara am tuns-o si au dat lastari noi si a inflorit toata vara. Deci nu a fost practic in hibernare, a avut tot timpul lumina si de udat am udat-o foarte rar
 

fisulix

Member
Daca e din aia ingusta-ingusta is cam mult 5 plante, eu as pune 4, daca nu...merge si mai inghesuit :)
 

miki70

Active Member
Mai am o intrebare, substratul cum trebuie sa fie? Am pamant pentru flori care contine turba multa, as pune 1 parte pamant din acesta, 1 parte pamant din gradina si 1/2 nisip. E ok?
 

fisulix

Member
E foarte bun cum ai zis. (Dupa cum bine stim cu totii, petuniile cresc foarte bine si direct in pamant de gradina.)
 
Sus