Petunii

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am o petunie curgatoare pe care am pastrat-o peste iarna si e bine-mersi :dans:
Eu ma gandesc ca ar fi bine sa mai asteptam putin cu tunsul, ca pana ajung afara mai sunt cel putin 2 luni :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, si eu ma intrebam daca nu e prea devreme. Vreau sa toaletez putin jardiniera, dar voi curata doar petunia si muscatele de frunzele si lastarii uscati.
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, e totusi putin obosita, a facut si cateva musculite, dar ma apuc sa le ingrijesc/doftoricesc :D Am mai incercat sa trec una, era mai micuta, dar foarte frumoasa, alb cu mov satirata, insa nu a rezistat, a pierit recent :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daaa, petuniile nu sunt pretentioase, cel putin varietatile fara pretentii. La mine ies in fiecare an pe unde se scutura semintele, nu e nevoie sa faci rasad, le semeni in toamna intr-un ghiveci si-l lasi afara, primavara cand se incalzeste ele rasar :wink:
 

R@MONA

Active Member
Bine de stiut! Am primit plicurile acum o luna de la mama si daca tot mi le-a trimis, am zis sa le seman, sa nu mai cumpar rasaduri. :rofl: Sper sa le vad inflorite!
 

kerkyra

Well-Known Member
Chiar ma gandeam daca ar merita sa iau seminte. Cam in cat timp de la plantare infloresc?
 

R@MONA

Active Member
Pe plicurile mele scrie ca daca se seamana in martie, infloresc ina doua parte a lunii iunie. Din proprie experienta, nu stiu.
 

anette_b

Member
le seman si eu sa vad in cat timp cresc. am vazut la cineva ca le acoperea cu o folie de plastic pana cresteau de vreo 2 cm si apoi le rarea si le lasa neacoperite.
 

R@MONA

Active Member
Si eu le-am acoperit cu folie; doar cateva ore pe zi aerisesc; in rest, folie, caldura, lumina.
 

mymo

Active Member
Am primit si eu ieri o petunica frumoasa:

Sper sa-i placa la mine ca de obicei nu ma prea inteleg cu ele.
 

anasstasia

Active Member
Si mie imi plac foarte mult, insa nu am luat pentru ca nu stiu cum sa am grija de ele. Si mi se pare ca e o planta sensibila, asa....la prima vedere.
 

Roxana Peled

Active Member
In primul rand ... imi pare rau dar nu ma pot abtine ... am citit undeva mai sus in topic ca cineva reusise sa treaca peste iarna o planta pe care o numea "mini petunie" - aceea este o calibrachoa (million bells) si desi seamana ingrozitor de tare cu o petunie, nu are absolut nici o legatura, din cate stiu eu nu sunt nici macar inrudite. Calibrachoa este o planta perena, in zona mediteraneana ajungand sa acopere metrii intregi. Este utilizata in tara noastra ca planta anuala deoarece nu suporta temperaturile nagative. Petunia nu stiu daca este perena in vreo parte a lumii - ceea nu inseamna neaparat ca nu poate fi pastrata de la un an la altul cu un pic de noroc.

Acum...care e problema si intrebarea mea. Mai exista petunii adevarate? cele NORMALE, simple si nepretentioase?

Cand eram copil colega mea de banca, sau mai bine zis parintii ei, aveau un balcon de aproape 10 m pe lungimea caruia montasera jardiniere. In fiecare an umpleau jardinierele cu petunii. Erau petuniile alea o nebunie ... curgeau peste balustrada jumatate de metru - un metru, miroseau superb, erau de toate culorile si bicolore si cu ochi in mijloc, ce sa mai ... o nebunie :hipnotizat: Dar nu erau ca cele pe care le gasesti astazi pe piata. (le obtineau din seminte pe care le pastrau de la an la an). Rasadurile pe care le gasesti astazi pe piata si din pacate si semintele, asta daca mai gasesti seminte de petunii pt ca spre marea mea surprindere anul trecut si in primavara asta nu am mai vazut pe nicaieri, sunt fie acelea cu planta mica, scuta si cu floare mare si de cele mai multe ori fara miros, fie cele supranumite curgatoare dar care sunt prea ... ma scuzati ...tzepene ca sa curga.

Adevaratele petunii curgatoare pe care le stiu eu din copilarie aveau lastarii lungi si flexibili si flori cu miros divin. Am avut o singura data norocul sa am asa ceva intr-o jardiniera pe balcon ... am cumparat intr-o primavara un plic cu seminte de petunii curgatoare albe si pana in vara facusera o cascada de flori de sus de la pervaz pana jos la podea de ma opreau vecinii pe strada sa ma intrebe ce e nebunia aia care creste la mine pe balcon si ce-i fac sa creasca asa.
Din pacate insa nu am mai gasit astfel de seminte iar de salvat din acelea nici nu poate fi vorba ... se intampla acum mai bine de 10 ani :D

Acum, dupa toata "nuvela" scrisa mai sus, urmeaza intrebarea :) . Stie cineva de unde se pot procura seminte de petunii intr-o varietate mai mare? - un loc unde sa am o sansa sa gasesc si tipul de petunie descris mai sus?
 
Sus