Petunii

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca iti poate da cineva o "adresa" exacta pentru ceea ce doresti tu in mod expres dar exista siteuri care comercializeaza sau...daca esti din Buc.gasesti primavara la Fitosanitara din Rosetti sau la Anthensis.Astea ar fi doua variante serioase.
Dar mai sunt si marile magazine gen Baumax,Carrefour ,etc...care au primavara seminte de petunii.Acolo gasesti si de la firma Vilmorin.
 

Roxana Peled

Active Member
Incurajata de sfaturile voastre am fost azi dinnou la brico. M-am inarmat cu rabdare si am verificat pliculet cu pliculet tot ce aveau acolo la seminte si.... minune! :eek: Cred ca in sfarsit am gasit exact petunia alba de acum 10 ani :dans: Imi aduc aminte cum arata pliculetul si parca si numele suna la fel!
Sunt foarte fericita, la anul fac ravagii in cartier!!!
 

IoanaTweety

Active Member
Dum se cheama varietatea si de la ce firma e pliculetul, Roxana?
sau mai bine, faci o poza pliculetului sa tin minte si eu?
mersi :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine petuniile cel mai bine stau in gradina rasarind de la un an la altul din semintele scuturate.
Cred ca in aceste doua poze se vad niste reprezentante:

pe toate le am raspindite prin gradina.In ghivece nu mi-au rezistat dar nici nu m-am intrebat de ce sincera sa fiu.Nu au vrut :D

Ioana cred ca e vorba de Vilmorin.
Rentabile ca pret sunt cele de la Anthesis care sunt si profesionale.
 

Roxana Peled

Active Member
Gabiuta, cand sunt in ghiveci trebuie sa dormi cu stropitoarea in mana :) au nevoie de tare multa apa si parca se usuca pamantul ala in ciuda... :x . Cred ca doar o jardiniera fooooarte mare ajuta. Prietena asta despre care vorbeam avea jardiniere mari, din lemn ... si tot uda toata ziua la ele

Ioana, varietatea se cheama petunia nana compacta - Snowball / Boule de Neige si culmea e ca nu scrie ca ar fi curgatoare dar imi amintesc plicul si numele si sunt convinsa ca asta era :D . Pliculetul este de la Horti Tops, ieftin, 1,90 lei sau ceva de genul asta. Cu pozele nu ma descurc inca asa de bine, nu prea imi dau seama cum se up-loadeaza aici dar o sa incerc.

Vilmorin au ambalajele mult mai atragatoare dar nu sunt convinsa ca sunt neaparat pline cu seminte de mai buna calitate. Eu am incercat cu seminte de la tot soiul de firme si nu pot sa spun ca am vazut vreo diferenta intre ele, nici dpdv al capacitatii de germinare nici al rezultatului final. Recunosc ca nici nu am avut vreodata experiente surpriza de gen sadit petunii, iesit gura leului :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Apa le puneam si eu dimi si seara dar cred ca spatiul mare le place mai mult ca sa se desfasoare.Intotdeauna le-am avut frumoase in gradina si ioc ! in ghivece .De-a lungul anilor tentativele cu ghivece mie personal mi-au esuat asa ca asta e singura concluzie.Le place sa fie LIBERE :tavalit:
Despre a Vilmorin doar ce am auzit...nu prea am luat.
 

Roxana Peled

Active Member
Inteleg perfect, ultimele petunii la ghiveci, pe care de altfel le primisem cadou, au murit a doua zi.
Bine ca tu ai avut unde le elibera :D ... e frumoasa gradina ta!
 

Roxana Peled

Active Member
Voi incerca cu siguranta ... deja mi-am cumparat semintele :)
Am o terasa pe casa cu atic (bordura pe margine) pe care am in plan sa montez niste jardiniere foarte mari de lemn. Vara viitoare visez ca din acele jardiniere sa curga de pe casa petunii multicolore :visator:

Le pun sistem de irigatie ca sa nu dorm cu stropitoarea in mana! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana asa DAAAA....am un vecin (nu vecina :tavalit: ) care are niste balcoane superbe: colorate si bogate insa exact cum zici tu:jardiniere imense de lemn iar florile atirna mai bine de juma de metru.O sa incerc sa fac o poza fara sa intru in conflict cu el.
 

Roxana Peled

Active Member
Gabiuta a spus:
Roxana asa DAAAA....am un vecin (nu vecina :tavalit: ) care are niste balcoane superbe: colorate si bogate insa exact cum zici tu:jardiniere imense de lemn iar florile atirna mai bine de juma de metru.O sa incerc sa fac o poza fara sa intru in conflict cu el.

Conflict? Ar trebui sa se bucure ... :D ca a creat asa minunatii ca le face lumea poze.
 

mg

Member
Petuniile cumparate si plantate primavara , au o putere redusa de crestere si de regula unde vedem ceva abundent , plin de flori , fara lastari cheliti , sigur s-a intervenit cu ingrasamint la greu . In jardinire si doar cu apa , nu cresc asa . Testat .
Anul acesta din cauza caldurii excesive s-au terminat mai repede si deja acum doua saptamini le-am tuns dramatic pt a face flori mai compact . Ajunsesera niste bete chele la baza si cu flori in virf .
Cel mai sigur , seminte din care se obtin rasadurile + tratamente intesive de crestere pt a iesi pe piata , le da acesta viata redusa ... http://i675.photobucket.com/albums/vv11 ... C07792.jpg
 

Roxana Peled

Active Member
Sunt de acord. Mie nu mi-au mers niciodata grozav petuniile cumparate ca rasad. Cel mai bine au iesit cele puse in primavara din seminte.
Cat despre ingrasamant, oricum nu ai sanse la mari minunatii florale fara ele, mai ales cand vine vorba de ghivece si jardiniere.
 
Sus